کد مطلب: ۴۹۹۰۶۶

تجارت‌نیوز از بازار کنکور گزارش می‌دهد:

گارانتی قبولی در دانشگاه دلخواه / هر صندلی دانشگاه ۶۰۰ میلیون تومان!

گارانتی قبولی در دانشگاه دلخواه / هر صندلی دانشگاه ۶۰۰ میلیون تومان!

رقابت برای رشته‌های رقابت‌پذیر کنکور پای خیلی‌ها را به موسسات کنکور باز کرده است. برخی از این موسسات تا ۶۰۰ میلیون تومان هم پول می‌گیرند و برخی نیز بیشتر. کار تا آنجا پیش رفته که برخی از این موسسات نام دانشگاهی را که داوطلب می‌خواهد قبول شود، هم در قرارداد می‌نویسند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، کتاب‌هایش را روی هم چیده، ستون بلندی که از قد خودش هم بلندتر است. کتاب‌هایی در رنگ‌ها و نشرهای مختلف. با صدایی که انگار از اعماق چاه بیرون می‌آید، می‌گوید: «اگر امسال نتوانم قبول شوم…» این روایت ناتمام همه کنکوری‌هاست. همین اما و اگرها پای کنکوری‌ها را به بازار کنکور می‌کشاند. بازاری که سال‌هاست با وعده امسال و سال بعد همچنان گرم است و چرخش با قدرت می‌چرخد.

موسسات کنکوری یکی دوتا نیستند. اسم کنکور را که بیاوری ده‌ها اسم برایت ردیف می‌کنند. بعضی‌ها قدیمی هستند و بعضی‌ها تازه نان خود را در روغن کنکور زده‌اند. قیمت‌هایشان هم بستگی به منطقه و خدمات ارائه شده دارد. بعضی از موسسات گوی سبقت را از رقبا ربوده‌اند آن هم با خدمات وی آی پی.

قرارداد تضمینی برای قبولی کنکور!

صاحب یکی از این موسسات می‌گوید: «تضمینی خدمات داریم و بیمه‌نامه می‌دهیم. در قرارداد هم نام دانشگاهی که برای دواطلب برنامه‌ریزی می‌کنیم، قید می‌شود. اگر داوطلب قبول نشود بخشی از پول را پس می‌دهیم. اما با خدماتی که ارائه می‌دهیم مطمئنیم که مراجعه‌کنندگان موسسه ما قبول می‌شوند.»

او می‌گوید: «هزینه خدمات متفاوت است، از ۵۰۰ هزار تومان داریم تا ۶۰۰ میلیون تومان. اگر خدمات وی آی پی بخواهد ۶۰۰ میلیون می‌گیریم. به طور میانگین اما هزینه خدمات ما در موسسه ۲۲۰ میلیون تومان است.»

تفاوت خدمات وی آی پی با خدمات معمولی برخی از این موسسات در خوابگاه دادن به داوطلبان و نظارت ۲۴ ساعته است. فرقی هم ندارد داوطلب ساکن تهران باشد یا از شهرهای دیگر بیاید. حالا دیگر اضطراب و استرس مهمان لحظه لحظه دواطلبان است.

یک عضو آموزش عالی: خرید و فروش صندلی دانشگاه هم صورت می‌گیرد. قیمت برخی از صندلی‌ها سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان بود.

در کنار این موسسات و هزینه‌هایشان اما یک عضو آموزش عالی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «خرید و فروش صندلی دانشگاه هم صورت می‌گیرد. قیمت برخی از صندلی‌ها سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان بود.»

این در حالی است که سال ۹۸ یک دانشجوی تقلبی رشته دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی خبرساز شد. کیانوش جهانپور، رئیس وقت روابط عمومی وزارت بهداشت در این زمینه گفته بود: «این فرد و امثالهم در این تخلفات قطعا تنها نیستند و حلقه‌ای از یک زنجیره کلاهبرداری است که متاسفانه در سال‌های اخیر در حوزه کنکور به سواستفاده از تمایل دانش‌آموزان و خانواده‌ها به موفقیت در این آزمون، مشغولند و سالانه صدها میلیارد تومان از این راه کسب می‌کنند.»

روزگاری شاید رقابت کنکور خلاصه می‌شد در همان سال کنکور حالا اما از دوره متوسطه اول و دوم شروع می‌شود و به همان نسبت فشار روانی به دانش آموزان وارد می‌شود. هرچقدر برای دانش‌آموزان استرس دارد برای موسسات کنکوری گردش مالی!

آپشن بیشتر، جذب و پول بیشتر

رقابتی سخت میان موسسات شکل گرفته است، هر کدام آپشن‌های بیشتری نسبت به دیگری بدهد شانسش برای جذب داوطلب بیشتر می‌شود. خدمات متنوعی از جمله روانشناس، مشاوره تحصیلی، گفتگوی ویژه با اعضای خانواده و الی ماشالله!

تعداد داوطلبان کنکور هم کم نیستند. کنکور سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر داوطلب داشت. علی پورسلیمان، کارشناس آموزش و پرورش با بیان اینکه رقابت در کنکور برای ۱۰ تا ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها و برای رشته‌های رقابت‌پذیر است، به تجارت‌نیوز می‌گوید: «عمده‌ترین ضعف به نظام آموزشی برمی‌گردد. وقتی پدر و مادرها فکر کنند که کیفیت آموزشی مدارس پایین و امکانات کم است به سمت بازار مکاره کنکور کشیده می‌شوند.»

آنطور که مجید حسینی، عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بالای ۷۰ درصد دانشجویان پنج دانشگاه‌ برتر کشور مربوط به سه دهک بالا یعنی طبقات مرفه جامعه هستند. تقصیر کنکور نیست، تقصیر شیوه‌ ثروت‌محورانه برگزاری کنکور است.»

آمار دقیقی از گردش مالی موسسات کنکوری در دست نیست اما آنطور که پیش‌تر کیانوش جهانپور گفته بود سالانه صدها میلیارد تومان از این راه به دست می‌آورند. تجارت‌نیوز پیش‌تر در گزارشی از گردش مالی ۷۰ هزار میلیارد تومانی موسسات کنکور خبر داده بود.

پیش‌تر نایب رئیس شورای مؤسسان مراکز آموزشی کشور گفته بود حدود ۶۰ درصد از آموزشگاه‌های علمی فعال در کشور موسسات کنکوری هستند، یعنی ۵ تا ۶ هزار موسسه در کل کشور.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  لطفا این وضعیت رو گردن خانواده نندازین، خانواده که نمیتونه یک تنه مقابل مافیای کنکور بایسته. شما خودت حاضر میشی وقتی بچت به سن کنکور رسید هیچ کاری براش نکنی؟ معلومه که نه!!!!

 • ناشناس

  حالا مشکلات کنکور جای خود، ولی به نظر من مشکل اصلی اینه که مردم فکر می‌کنن کنکور و قبولی در دانشگاه خیلی مهمه. نمونه‌اش خود من که لیسانس گرفتم و بعد هم فوق لیسانس در یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی قبول شدم، اونم در یکی از سخت‌ترین رشته‌ها، برق گرایش مخابرات میدان و موج. حالا چی شد؟ الآن بیکارم. مدرکم هم به عنوان «تعهد آموزش رایگان» نگه داشتن و امکان خروج از کشور و استفاده از مدرک رو هم دیگه نداشتم. استخدام در دستگاه‌های دولتی و خصوصی پارتی می‌خواد نه تحصیلات. متأسفم که اینو می‌گم، ولی اگه پارتی خوب و سرمایهٔ کافی ندارین، بعد از گرفتن دیپلم به جای درس خوندن به فکر یاد گرفتن یک حرفه باشین.

 • ناشناس

  اگه دارین منم می‌خوام ۲۰۰میلیون نقد میدم پزشکی دولتی

 • ناشناس

  ههه نان دانشگاه هم مینویسن

 • ناشناس

  باسلام چه نظری بنده چندین ساله مینویسم ولی کسی اصلا نگاهی به نوشته های ما نمیکنه .پارسال بچه خودم که کل معدل چهار سالش شده بود 19 و بدونه رفتن به کلاسهای کنکور بخاطر وضعیت مالی و نداشتن تجربه کافی در تست زدن و شنیدن همین اخبار که میزهای دانشگاه رو 600میلیون میفروشند .کلا درسو بوسید گذاشت کنار .وحاضرم شرط ببنده که همچین دانش آموزی وارد دانشگاه میشد برای کشورش مثمر ثمر واقع میشد ،در برابر خیلی از دانشجویانی که اون صندلیهارو اشغال کردن .واقعا چی میتونیم بگیم ماها از هرطرف ضربه بهمون وارد میشه از بی پولی هستش .

 • ناشناس

  جناب وزیر منکه میدونم اصلا نگاهی به این نامه های پراز ناله و نفرین بچه های ما که نمیکنید .همتون دست دارید تو این درآمدهای میلیاردی .چرا شخصی مثل دکتر یعقوبی تو تمامه شبکه های تلویزیون برای خودش تبلیغ میکنه .صدرصد صداوسیما نون میبره .وزارت علوم و….. سود میبرند از کنار ایشون .چرا من نمیتونم همچین کاری بکنم چون از خودتون هستن .لعنت خدا به کسایی که باعث خونه نشین شدن دانش آموز ممتاز بنده شد

 • ناشناس

  مگر میخواهند سهمیه ۲۵ درصدی بدهند اینجوری تضمین می کنند

 • ناشناس

  یعنی من که جز طبقه مرفه نیستم و هیچ موسسه ای هم ثبت نام نکردم ولی بادلو جون درس میخونم شانس قبول شدنم کمتر از ۳۰درصده؟پس ما چجوری به زندگی ادامه بدیم.همه باید مسافرکشی کنیم یا تو رستوران ظرف بشوریم تروخدا ینفر یه فکری بکنه

 • ناشناس

  واقعا بعضی چه انتظاری دارن وقتی کسی مثل من آنقدر کلاس زبان رفتمکه زبان رو زیر هشتاد نمیزنم و آنقدر آزمون آزمایشی و کتاب های تست زدم که همه کلک های طراح رو بلدم با یکی که خوابیده خونه یا هزینش رو نداره بده یکی ام

 • ناشناس

  این موسساتی که درشبکه جوان.2.3تبلیغ کلاس کنکور وvip.1و…..میکنند درصدا وسیما بامجوز رسمی وبرای هرقرارداد70میلیون میگیره فقط آنلاین وحضوری150م.تحقیق کنید برادر داماد.آقای قالیباف است