کد مطلب: ۵۵۷۷۹۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رونمایی از تیم اقتصادی ۵ نفره رئیسی/ اقتصاد ایران به چه سمتی می‌رود؟

رونمایی از تیم اقتصادی ۵ نفره رئیسی/ اقتصاد ایران به چه سمتی می‌رود؟

گمانه‌زنی‌‌ها درباره اعضای کابینه و تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی ادامه دارد. اما آنچه از نام‌ها و اسامی بر می‌آید این است که ترکیب کابینه اقتصادی دولت جدید، طرفدار اقتصاد دولتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بسیاری می‌گویند کابینه ابراهیم رئیسی شباهت زیادی به کابینه محمود احمدی‌نژاد دارد. با این تفاوت که احتمالا او از افراد جوان نزدیک به طیف فکری خود هم در کابینه استفاده می‌کند.

محمد یاراحمدی، یکی از چهره‌های استارتاپی در توییتی اعلام کرده که «فرهاد رهبر، مسعود میرکاظمی، محمدرضا فاطمی امین، حجت عبدالملکی و یاسر جبرائیلی به‌عنوان اعضای کمیته تدوین برنامه اقتصادی دولت سیزدهم انتخاب شدند.»

گزینه‌هایی که در این توییت مطرح شده مدت‌هاست که به‌عنوان تیم اقتصادی نزدیک به رئیسی معرفی می‌شود. از جمله فرهاد رهبر. پیگیری‌های تجارت‌نیوز از برخی چهره‌های مطلع نشان می‌دهد که فرهاد رهبر از چند ماه مانده به انتخابات، برنامه‌های اقتصادی ابراهیم رئیسی را آماده کرده و در چینش کابینه اقتصادی رئیسی نقش محوری دارد.

فرهاد رهبر ، در انتخابات ۹۶ و ۱۴۰۰ در ستاد انتخابات رئیسی بود. او در سال ۹۴ هم مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی در آستان قدس بود. حالا گفته می‌شود که او مهره‌چین کابینه اقتصادی رئیسی است و احتمال دارد به سازمان برنامه و بودجه برود.

مسعود میرکاظمی ، دیگر چهره اقتصادی است که پیش از این وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد بود که در نهایت از این وزارتخانه برکنار شد. اما او اکنون در کابینه رئیسی یکی از گزینه‌های اصلی وزارت نفت است.

حجت عبدالملکی ، دیگر چهره اقتصادی است که از او در کابینه رئیسی یاد می‌شود و برخی می‌گویند ممکن است وزارت اقتصاد و دارایی به او برسد. عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق است. او سال ۸۵ تا ۸۸ مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی و نماینده ایران در اجلاس بین المللی بانک جهانی بوده است. او هم از چهره‌های نزدیک به اصولگرایان است و دیدگاه‌های اقتصادی‌اش به سمت اقتصاد دولتی است.

رضا فاطمی امین گزینه دیگری است که پیش از این در آستان قدس رضوی هم فعال بوده است. او در دانشگاه فردوسی مشهد الکترونیک خوانده و دکتری مدیریت راهبردی دانش دارد. پیش از این معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی بوده است. آخرین سمت او قائم مقام آستان قدس رضوی است و احتمالا با این پیشینه او به وزارت صمت می‌رود.

نفر پنجم، یاسر جبرائیلی است. او متولد ۶۳ است و اکنون رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام است. خودش خود را محقق اقتصاد سیاسی معرف می‌کند. یاسر جبرائیلی منتقد برجام و پیوستن به اف ای تی اف است.

هر پنج گزینه مطرح شده برای تدوین برنامه‌های اقتصادی دولت رئیسی، چهره‌های طرفدار اقتصاد دولتی و مخالف اقتصاد بازار هستند.

حالا باید دید اگر تدوین برنامه‌ها دست این تیم باشد، فضای اقتصاد به چه سمتی می‌رود و نهادهای تعزیراتی چقدر قدرت می‌گیرند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  رئیسی محبوب قلبها. تا کور شود هر مفسد اقتصادی که نتواند دید

  • ناشناس

   برو عقب افتاده از زمان دایناسورها تا حالا کجا بودی

 • Artin

  باید از دکتر سعید محمد هم استفاده خیلی خوبی بشه

 • ناشناس

  فاطمی امین رو من میشناسم. زمانی من با ایشان در شهرداری… کار میکردم (ستاد شهر سالم). خیلی پر کار و پاکدست بود. آقای فاطمی هیچوقت منش بزرگتو یادم نمیره. امیدوارم موفق باشی. آقای فاطمی یادمه اون موقع دکتری تازه قبول شده بودید. با چندتا میز و نیمکت که از شهرداری گرفتید و یک طبقه اجاره ای در یک خانه قدیمی ساز در چهارراه مقدم فرودگاه کارمون رو شروع کردیم. الحق والانصاف که ایشان خوش فکر است. امیدوارم موفق باشی. آقای فاطمی یادمه هنوز شهرداری پول بهت نداده بود وقتی فهمیدی نیاز دارم از خودت چک دادی. درود به شرفت

 • ناشناس

  همون همیشگی !

 • ناشناس

  بابا ماکه موندیم چه کنیم با سفره خالی…شدیم توپ فوتبال که هر کی میاد یا لگدی میزنه

 • مجید عباسی زاده

  سلام. من فکر میکنم ازونجایی که نگاه رییس جمهور جدید به شرق است تا به غرب. لذا سفیر ایران در چین را بعنوان وزیر امورخارجه انتخاب کند. و امیرعبداللهیان را بعنوان معاون وزیر امورخارجه. برای ارتباط با اعراب و منطقه

 • مجید عباسی زاده

  اقای عبدلملکی رو بعنوان وزیر صنعت و معدن و تجارت انتخاب کند بهتر است همچنین اقای یونچی رو بعنوان معاون وزیر صمت

 • مجید عباسی زاده

  برای اینکه حال عربا و امریکاییا گرفته بشه. اقای قاانی رو بعنوان وزیر دفاع انتخاب کنه. ولی واقعا وزیر دفاع فعلی حیفه. دیسیپلین خوبی داره

 • مراد رضایی

  اگر فکر می‌کنند برجام تمام شد و مرد و دفنش کردند و باید یک فاتحه روی قبرش بخوانند؛ بیایند بگویند چه جایگزینی برایش دارند؟ چگونه می‌خواهند مباحث را حل کنند؟ چگونه می‌خواهند عدم فروش نفت را حل کنند؟ چگونه می‌خواهند نقل و انتقالات پولی را حل کنند؟ چگونه می‌خواهند مشکلات بین‌المللی را حل کنند؟ چگونه می‌خواهند پول‌های بلوکه شده را بازگردانند؟ چگونه می‌خواهند فشار تحریم را از گرده مردم بردارند؟ چگونه می‌خواهند راه تنفس واحدهای تولید و اقتصادی را باز کنند؟ آقای رئیسی که در دوره تبلیغات تاکید بر تجارت خارجی دارند، چگونه می‌خواهند تجارت را رونق دهند؟ امروز نزدیک‌ترین کشورها به ما مانند عراق، افغانستان و کشورهای دیگر که در دور و اطراف ما هستند همین‌ها پول‌های بلوکه شده ما را نمی‌توانند آزاد کنند؛ دقت داشته باشید نه این‌که نخواهند این کار را انجام دهند بلکه نمی‌توانند به این اقدام دست بزنند؛ چراکه اگر خارج از چارچوب‌های بین‌المللی دست به چنین اقداماتی بزنند خودشان تحت فشار قرار می‌گیرند بنابراین نمی‌آیند چنین فداکاری را انجام دهند.
  پول‌های بلوکه شده ما در حال حاضر میلیاردها دلار است که در کره جنوبی، هند، عراق، ژاپن و این طرف و آن طرف وجود دارد که آزاد نمی‌شود بنابراین سوالی که پیش می‌آید این است که حل و فصل این موضوعات با چه نقشه راهی در حوزه سیاست خارجی امکان‌پذیر است و آدم مناسب این نقشه راه کدام است؟ این دو سوال را منتخب ملت باید پاسخ دهد.

 • ناشناس

  ماامید واریم که مملکتمان ازاین که هست بهتر خواهد شد

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز