کد مطلب: ۶۱۲۱۱۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دستور پرداخت فوری یارانه‌ها صادر شد/ دولت توان پرداخت یارانه جدید را ندارد؟

دستور پرداخت فوری یارانه‌ها صادر شد/ دولت توان پرداخت یارانه جدید را ندارد؟

از معاونت اقتصادی رئیس جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد و اقتصاددانان نزدیک به دولت، وعده پرداخت یارانه نقدی جدید را می‌دهند. حتی قرار بود یارانه نقدی، با یارانه معیشتی واریز شود. اما به نظر می‌رسد دولت توان مالی و بودجه پرداخت یارانه جدید را ندارد و فقط وعده می‌دهد. 

به گزارش تجارت‌نیوز ، آخرین وعده پرداخت یارانه نقدی جدید، مربوط به جلسه وزیر اقتصاد با برخی از اقتصاددانان اسلامی بود. جایی که احسان خاندوزی در آن صراحتا اعلام کرد هیچ راهکار فوری برای حل مشکلات اقتصادی وجود ندارد و تنها راهکار فوری که در کوتاه‌مدت وجود دارد، پرداخت یارانه نقدی است.

خاندوزی در این جلسه که در دانشگاه قم برگزار شد، گفته: برای حل مشکلات باید جامعه را برای تاب‌ّآوری و ثمر نشستن سیاست‌های اصلاحی آماده کرد و این زمان می‌طلبد. لذا جز پرداخت یارانه نقدی راهکار فوری نداریم! البته راهکارهای بلندمدت‌تر یکسال آینده ثمر می‌دهد.

اما مشخص نیست که منظور خاندوزی از یارانه نقدی فوری، کدام یارانه است؟ یارانه‌ نقدی که قرار است از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شود یا یارانه بنزین که قرار است طرح آزمایشی آن در قشم و کیش اجرا شود و به نظر می‌رسد ایده آن مربوط به محسن رضایی است.

اما نکته‌ای که مشخص است این است که دولت رئیسی طرح و برنامه‌ای برای حل مشکلات اقتصاد ایران ندارد و چهره‌های اقتصادی کابینه همه در تلاشند تا با پرداخت یارانه جدید، بخشی از مشکلات اقتصادی را برطرف کنند. اما حتی برای پرداخت یارانه هم نگاه واحد و یکسانی ندارند.

همه یارانه‌های پرداخت نشده دولت!

در مبارزات انتخاباتی، ابراهیم رئیسی وعده پرداخت یارانه‌ای را داده بود که گفته می‌شد باید از آذرماه ۱۴۰۰ پرداخت شود. وامی که مشخص شد بلاعوض نبوده و در قالب کارت اعتباری بوده و افراد پس از دریافت باید ماهانه اقساط آن را پرداخت می‌کردند.

کمی بعد در آبان ماه محسن رضایی، معاون اقتصادی دولت از خبر خوش آذرماه رونمایی کرد و بعدا مشخص شد که منظور او پرداخت یارانه جدیدی بوده که احتمالا در قالب یارانه بنزین پرداخت می‌شود. محسن رضایی گفته بود با پرداخت این یارانه، مجموع یارانه‌های دریافتی یک خانوار چهار نفره به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد. اما کمی بعد مشخص شد که احتمالا بخشی از این یارانه در قالب کارت اعتباری و برای خرید کالاهای اساسی است.

کمی بعدتر، نامه محرمانه‌ای با امضای معاونت اقتصادی رئیس جمهور (محسن رضایی) منتشر شد که از طرح تغییر سهمیه‌بندی بنزین خبر می‌داد. طرحی که می‌گفت بنزین بعد از این به جای خودرو به افراد پرداخت می‌شود. بعد از آن هم گفته شد هر کد ملی ماهانه ۱۵ تا ۲۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی دریافت می‌کند. یعنی هر کد ملی ماهانه ۳۰ هزار تومان یارانه می‌گیرد که می‌تواند از آن برای خرید بنزین استفاده کند و یا خرید‌های دیگر.

این طرح قرار است به صورت پایلوت در کیش و قشم اجرا شود و بعد به کل کشور تعمیم داده شود. اگرچه زمان اجرای آن هنوز مشخص نیست. اما از اوایل دی ماه زمزمه افزایش مبلغ یارانه نقدی دوباره شنیده شد. یارانه‌ای که مشخص نیست چه بود. اما وزارت اقتصاد و معاونت اقتصادی گفته بودند که این یارانه با یارانه معیشتی دی ماه واریز می‌شود. اما نشد.

دولت توان پرداخت یارانه ندارد؟

حالا هم خاندوزی وعده پرداخت یارانه فوری را داده و گفته تنها راهکار دولت برای حل مشکلات همین است.

این در حالی است که نرخ تورم در ایران به ۴۳ درصد رسیده است و پرداخت چنین یارانه‌ای نمی‌تواند افزایش تورم و شکاف بین هزینه و درآمد خانوارها را پر کند. برای همین اقتصاددانان معتقدند که راهکار دولت باید بر کنترل نرخ تورم و افزایش قدرت خرید مردم متمرکز باشد نه فقط افزایش یارانه‌ها.

چون در اقتصادی با تورم ۴۳ درصدی، پرداخت یارانه‌ دردی را دوا نمی‌کند و تنها مانند مسکن موقتی است که خودش می‌تواند عامل مشکلات دیگری باشد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که پرداخت یارانه تنها ایده اقتصادی دولت جدید است. اما مشکل این است که دولت توان مالی پرداخت یارانه جدید را ندارد و یا در اجرا و تامین اعتبار آن با مشکلات جدی روبروست.

به خصوص که در لایحه بودجه مشخص است که دولت حتی توان پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارند. حتی در این لایحه دولت این مجوز را داده که سازمان برنامه هر ماه -در صورت مشکل- حقوق کارمندان خود را از محل یارانه‌ها پرداخت کند و ظرف ۱۰ روز آن را برگرداند. از طرفی گفته شده که بخشی از اعتبار یارانه‌ها هم می‌تواند از محل تنخواه بانک مرکزی تامین شود.

این موارد نشان می‌دهد که دولت می‌خواهد یارانه بدهد اما نه اعتبار آن را دارد و نه توان اجرای طرح‌های مرتبط با آن را.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  واقعا خجالت خجالت خجالت

 • سهراب

  کار رئیس جمهور چیه. برای چی رئیس جمهور انتخاب میکنیم.اگر اینجور باشه یک پسربچه هم میشه بذاریم رئیس جمهور باشه به هیچی توجهی نمیخواد.بابا بیدار شو شما که خیلی از خود تعریف کردی.اقای رضایی شما چی. شما که یارانه 450 هزاری میدادی. حالا همان نصفش را نمیتونی بدی. خدا هدایت کنه این مسئولین را

 • محمد.سکوت

  هفت.سال.یارنه.پرداخت.نشده

 • ناشناس

  پرداخت یارانه جدید و سهمیه بنزین بر اساس شماره ملی،
  پرداخت فوری باید زودتر صورت بگیردو نیزآزاد سازی سهام عدالت از بورس
  با دستور قضاییو اختصاص سهمیه زمین رایگان به یارانه بگیران بدون درآمد ثابت و ارگان‌های حمایتی کشورونیز وام بلاعوض.

 • ناشناس

  چرا دولت اینجوری باما بدبختا رفتار میکند خدا از شون نگذره مدتی هست که توان این که گوشت گوسفند بخریم نداریم خودشون که شکمشون سیره وکسی دیگه براشون خرید میکنه از اوضاع مردم خبر ندارن که با فلاکت زندگی میکنن

 • ناشناس

  دولت وقتی توان پرداخت یارانه جدیررونداردچرااگروزوفردامیکندهمین ۴۵۰۰۰تومان هم برداریدبخودتون دیگه مجلس چرا بایدجلوگیری کن که نظاره یارانه اضافه بشه چرابفکرمردم بدبخت نیستیدکاری آقای رئیسی شمابایدمشکل مردم روحل کنیدمردم خیلی مشکلات دارندکرایه خونه آب وبرق موادغذایی لطفاهرچه زودتررسیدگی شود

  • ناشناس

   همین فردا اقای زییسی مشکلات رو حل میکنن ، نگران نباشید

  • ناشناس

   خ حتما

 • ناشناس

  اینا به فکر جیب خودشونن کار افتاده دست مجلس ریسی نمیتونه کاری بکنه تا الانم که کفته بود از اذر ماه یارانه میده دروغ از اب درامد اسمشم گذاشته دولت مردی اینا تا مردم زره زره نابود نکنن ول کن نیستند فقط خدا به دادمون برسه

 • ناشناس

  آخه.تابه.کی.مردم.بیچاره.ازنداری.ناله.بزنن.من.دوتابچه.دارم.یه.کیف.برابچه.نتونستم.بخرم.کلای
  س.اول.موتورموف وختم.براکرایه.خونم..بیکارم.

 • ناشناس

  فقط میفهمم جیب خودشون خالی نیست تو را خدا فکر مردم باشی ما نون خوردن نداریم

 • مجتبی

  به این ملت یجوری حالیشون بکنید قرار نیست دولت که کارکنه تو مرغ گوشت بخورید همش مینوسن ما بختیم ما بیچاریم یه بارم بگن خدایا خودت کمک هم بکنه که احتیجای به پول نداشته باشی