کد مطلب: ۶۵۴۲۵۸

با آمدن کالابرگ الکترونیکی یارانه حذف می‌شود؟

با آمدن کالابرگ الکترونیکی یارانه حذف می‌شود؟

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: حذف شدن یارانه به این بستگی دارد که چقدر کالا مشمول کالابرگ الکترونیکی شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محمدرضا فرزین پنجشنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه یک در مورد دهک‌بندی مردم اظهار داشت: از ۱۰ سال قبل دهک‌بندی شروع شده و قرار بود یارانه‌ به گروه‌های پردرآمد داده نشود اما شناسایی آنها سخت بود.

بهترین روش شناسایی با معیار PIT و نظام مالیاتی شخصی است اما چون در کشور ما این روش مالیاتی وجود ندارد از روش پراکسی مینتکس استفاده شده است.

وی افزود: سامانه رفاهی چهار روش برای شناسایی افراد در نظر گرفته شده یکی درآمد ثابت افراد که یا حقوق‌بگیر دولت یا حقوق‌بگیر تأمین اجتماعی هستند، دوم ارزش خودرو، سوم میزان خرید از سیستم شاپرکی و چهار حساب بانکی افراد است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: جمعیت کشور طبق آمار ۸۵.۳ میلیون نفر هستند که از این تعداد ۷۸ میلیون نفر یارانه ماهانه و معیشتی دریافت می‌کنند و دهک دهم پردرآمدی شناسایی شده و حذف شدند و ۹ دهک دریافت می‌کنند.

به گفته فرزین، در حال حاضر ۷۲ میلیون نفر کمک معیشتی جدید دریافت کردند که اگر می‌خواستم به ۹ دهک کامل بدهیم حدود ۷۶ تا ۷۷ میلیون می‌شد.

وی افزود: هر یک از شاخص‌های درآمدی برای دهک‌بندی وزن خاصی دارند و باید مردم به سامانه مراجعه کنند و آخرین به‌روزرسانی سامانه وزارت رفاه در اردیبهشت سال جاری بوده است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: منطق‌ پراکسی مینتکس می‌گوید باید شاخص‌های مختلف دارای وزن مختلف باشند و تنها درآمد افراد ملاک نیست بلکه میزان درآمد افراد طی پنج سال گذشته بررسی می‌شود.

فرزین این را هم اضافه کرد: از ۸۵ میلیون ایرانی اطلاعات ۷۸ میلیون نفر که متقاضی یارانه بوده‌اند را داریم و برای دیگر افراد اطلاعات خانوار آنها را نداریم. ۶۴ میلیون نفر هم یارانه معیشتی دریافت می‌کردند و ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی ماهانه می‌گرفتند که اکنون همه این یارانه‌ها یک کاسه شده و به عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: براساس اعلام دولت دهک دهم پردرآمدی حذف شده است و برای سه دهک پایین درآمدی ماهانه ۴۰۰ هزار و برای ۶ دهک بقیه ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در مورد اینکه اگر کالابرگ الکترونیکی داده شود آیا یارانه حذف می‌شود، عنوان کرد: بستگی دارد که چقدر کالا مشمول کالابرگ الکترونیکی شود.

سامانه اول در مورد نان خواهد بود که دولت دنبال راه‌اندازی آن است و اگر به درستی اجرا شود بخشی از منابع برای نان اختصاص می‌یابد.

فرزین در مورد اینکه آیا کمک معیشتی ثابت می‌ماند، اظهار داشت: آنچه دولت در سال ۹۷ برای ارز ترجیحی شروع کرد تشخیص داد که در ابتدای زنجیره ارز یارانه‌دار برای واردات نهاده اختصاص دهد ولی این طرح از اول به صورت یک نوزاد مرده متولد شد، هم نظام توزیع ارز به نقطه هدف نرسید و هم باعث ایجاد رانت شد. بعد از آن نشان داده شد قیمت کالاها افزایش یافته و در سیستم توزیع هم دچار مشکل است.

وی افزود: دولت قبل به تدریج کالاها را از شمول ارز ترجیحی حذف کرد اما در طی این سال‌ها ۷۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که ۵۰ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی اختصاص یافت.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی ادامه داد: دولت در حال حاضر دنبال حذف نیست بلکه نوع پرداخت را تغییر می‌دهد.

سال گذشته ۱۵.۶ میلیارد دلار یارانه ارز برای کالاهای اساسی و دارو داده شد. اگر دلار سامانه نیما را در نظر بگیریم برای هر دلار ۲۰ هزار تومان تفاوت قیمت با نرخ ترجیحی وجود دارد. اگر دولت بخواهد این رقم یارانه ارز به هدف برسد باید مستقیم به خانوار داده شود.

فرزین گفت: تفاوت نرخ نیمایی ارز و نرخ ترجیحی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌شود. دولت نمی‌خواهند آن را حذف کند بلکه روش پرداخت را از حلقه اول به حلقه آخر یعنی مصرف‌کننده می‌پردازد.

وی افزود: طبق گزارش مرکز آمار در سال گذشته دهک اول در مناطق شهری ۲۳ میلیون تومان مجموعه هزینه سالانه داشت که اگر براساس یارانه پرداخت شده حساب کنیم مبلغ یارانه ۴۰ درصد هزینه آنها را پوشش می‌داد. یارانه قرار است ضریب جینی را کاهش دهد و به دهک‌های کم درآمد بیشتر برسد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی عنوان کرد: اگر تورم ۴۰ درصد را در نظر بگیریم مجموع هزینه‌ خانوار روستایی در سال ۱۲ میلیون تومان است که یارانه آنها ۶۰ درصد هزینه خانوار را جبران می‌کند و دهک‌های پایین از یارانه‌ها بهره‌مندی بیشتری خواهند داشت.

فرزین در مورد اینکه کمک معیشتی چقدر تورم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: در روستاها ۶۰ درصد هزینه خانوار را کمک معیشتی تشکیل می‌دهد و قرار نیست یک طرح کل مسائل کشور را حل کند.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، وی در مورد منابع کمک معیشتی گفت: براساس قانون بودجه مبلغ یارانه مشخص شده است و برای سال‌های آینده باید در قانون بودجه مشخص شود.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در مورد اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها عنوان کرد: چهار مرکز پژوهشی شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، مرکز آمار و مؤسسه پژوهش برنامه‌ریزی اعلام کرده‌اند اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها زیر ۱۰ درصد خواهد بود، برخی گفته‌اند ۷.۸درصد و برخی ۸.۱ درصد اعلام کرده‌اند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ن ...

  یارانه نقدی میخواییم با کالابرگ موافق نیستم. شاید من بخوام با یارانه نقدیم چیزای دیگه ای بخرم . این چندرغاز و میخواین بدین همش دارین فیلم به سرمون درمیارین. به شما چه ربطی داره که من چی میخوام باهاش بخرم. حقمونو که بالا میکشین هیچ یارانه رو هم میخواین چرت و پرت کنین.

 • هیبت

  سلام وحسته نباشید به دولت مردان غیور کشورم عزیز ایرانم که دولت مردان غیور موندن که چجوری کنند که این یارانه را مردم به چه جوری بخورانند اولش این کالا برگ فقط برای کارمندان دولتی وکسانی که کار کاسبی دارن خوبه ولی برای کسانی که اصلا درآمدی ندارند ‌وبی کارن به دردشون نمیخوره‌‌ چون ۹۵.درصد ملت ایران بیکارند بجز یارانه دگه پولی ندارن اونهم پول‌‌زیادی هم نیست این‌یارانه ولی همینم برای بچه هایمون‌ وپیش برق آبی هم کفایت میکنه‌وااگه ازاین پول یارانه ازشون گرفته بشه ببینید که چه میشه همه شون بیکار بی پول اون وقطا مجبور میشن برن دزدی یا ‌غبره‌ والا بزارید مردم پولشونو همون‌جوری که دلشون بخاد‌ خرید کنند نه بزور واجب یه کالاهای مجبوربه خریدشون کنید

 • رها

  کالا برگ نه یارانه نقدی بدین همون ۴۵هزار تومن روبدین ولی نقدی باشه مانمیخوام بیشتر قطع نکنید نمیخواد زیاد کنید یا۴۵ تومن یانقدی

 • رها

  یارانه نقدیییییی میخوایم آقای رییسی

 • ناشناس

  خواهشا یارانه نقدی بدین ما کالا برگ نمیخوایم

 • ناشناس

  سلام خواهش میکنم اگر برجی ۱۰۰تومن میدهید همون پول بدهید شاید دلمون خواست نون خشک بخوریم کلا برگ نمیخواهیم

 • ناشناس

  سلام من داری چهار فرزند هستم اگر یارانه اعتباری بشود من چطوری خرج زندگی بدم من با همان یارانه زندگی می کنم به خدا نیاز به نقدی دارم تا اعتباری

 • ناشناس

  شما یه مبلغ یارانه میدهید و من به اندازه اون مبلغ خرج میکنم ولی اگر کالابرگ بدهید باید کالا خرید کنم تا از کالابرگ استفاده شود و من که پولی ندارم چه کنم

 • رحمانی

  سلام من برادرم دیالیز میشه زن و بچه داره نمیتونه کار کنه همین پولو به اجاره خونش میداد یعنی با این حال باید دیگه کرایه نتونه بده بره تو خیابون. تازه تحت پوشش کمیته هم هست ولی اونقدی پول نمیدن که زندگیشو بچرخونه بچش هم ۷سالشه و یارانه بهش نمیدن تو رو خدا به مردم فکر کنین بعد تصمیم بگیرین واقعا همین پول کم و که دارین میدینو قعط نکنین خواهش میکنم وا قعا نداریم چکار کنیم اقلا شما یگ راهی جلوی مردم بزارین ماها که دیگه عقلمون نمیرسه از بس گرفتاریم 😥

 • ناشناس

  سلام من. یارانه نقدی میخوام کالا برگ نمیخوام