کد مطلب: ۸۴۸۳۷۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

یارانه مرداد ماه چه زمانی واریز می‌شود؟/ مبلغ یارانه چقدر است؟

یارانه مرداد ماه چه زمانی واریز می‌شود؟/ مبلغ یارانه چقدر است؟

با نزدیک شدن به میانه مرداد ماه، حالا یکی از سوالات مهم سرپرستان خانوار که با تورمی مزمن و لجام‌گسیخته ایام خود را سپری می‌کنند، این است که قرار است چه روزی یارانه به دستشان برسد و مبلغ آن چقدر خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، یارانه مرداد ماه که پنجمین بسته حمایتی دولت از ابتدای سال جاری است، به روال ماه‌های قبل در بیستم این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. اطلاعاتی هم که از وزارت کار بیرون آمده، نشان از افزایش مبلغ یارانه نقدی دارد؛ بدین صورت که مبلغ یارانه معیشتی سه دهک اول جامعه در صورتی که 200 هزار تومان از سبد کالایی خریداری کنند، 520 هزار تومان می‌شود. در ضمن، ارتباطی بین استفاده از کالابرگ و قطع یارانه وجود ندارد.

ظاهرا در طرح کالابرگ الکترونیک تغییراتی ایجاد شده است. در حالی که طرح کالابرگ الکترونیک از دو ماه قبل دربرگیرنده سه دهک اول درآمدی جامعه شده و در عین حال مشوق‌هایی نیز برای آنها در نظر گرفته شده، حالا مرحله جدیدی از این طرح روی غلتک افتاده است. در این گام، اگر سه دهک نام برده شده بخشی از سبد خود را صرف خرید کالایی کنند، قرار است اعتباری علاوه بر یارانه، برای آنها شارژ شود.

دولت می‌گوید هدف خود را جدایی تورم از سفره مردم تعیین کرده و در این مسیر گام‌هایی را برمی‌دارد. حالا مرحله جدیدی از اختصاص سبد کالا به سرپرستان خانوار آغاز شده است. قرار شده تا قیمت این سبد نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل ثابت بماند و در عین حال دولت تلاش کند تا فاصله تورمی و ما‌به‌التفاوت قیمت سبد با نرخ روز را تامین کند.

مبلغ یارانه نقدی چقدر می‌شود؟

اما قرار است در مرحله جدید چه تغییراتی اتفاق بیافتد؟ آنگونه که مقامات وزارت کار می‌گویند در طرح جدید، اگر فردی 400 هزار تومان یارانه داشته باشد و بخواهد مبلغ 200 هزار تومان را صرف خرید کالاهای اعلامی سبد کالابرگ کند، دولت وارد میدان شده و مابه‌التفاوت افزایش تورم و قیمت این کالاها نسبت به اردیبهشت سال قبل را پرداخت می‌کند.

به بیانی دیگر، 11 قلم کالای اساسی به مانند دوره‌های قبل در سبد کالابرگ قرار دارند. اگر سرپرست خانواری به میزان 200 هزار تومان از این سبد کالا بخرد، مبلغ 120 هزار تومان اعتبار به یارانه او اضافه می‌شود. البته شرطی که گذاشته شده این است که حتما کالاهای خود را از بین کالاهای موجود در سبد کالابرگ الکترونیک خریداری کند تا شارژ اضافه به فرد داده شود. با این حساب، مجموع یارانه فرد به جای 400 هزار تومان؛ می‌شود 520 هزار تومان. این افزایش مبلغ یارانه هم شامل حال سه دهک اول درآمدی یعنی 29 میلیون نفر می‌شود.

البته آنگونه که معاون وزیر رفاه گفته، در آینده‌ای نزدیک یکی-دو دهک جدید به سه دهک اول درآمدی اضافه خواهد شد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  اینکه فقط یارانه کسانی رو خرید میکنند اضاقه میکنند اصلا درست نیست.کل یارانه رو باید اضافه کنند البته واسه سه دهک پایینو.چون ما با یارانه فشط پرداخت میکنیم پول دارو ودرمان میدیم هزار خرج دیگه داربم اصلا باهاش مواد غذایی نمیخریم که در صورت خرید یارانه رو اضافه میکنید.اگه واقعا میخواهید اضافه کنید کل یارانه نقدی رو ۱۲۰ تومن نفری اضافه کنید.ممنون.

  • ناشناس

   صد در صد همه با حرف شما موافقیم خواسته تمام مردم همینه لطفا به نظر مردم هم اهمیت بدهید مسئولین محترم

 • یه ایرانی

  من حاضرم چیزی خریدنکنم گرسنگی بکشم تااینکه صاحبخونم بیرونم کنه بخاطراجاره ندادن یاقسطام عقب بیفته و…

 • الی

  اره تو بگی اضافه کنید و دولت هم میگه چشمممم

 • حمید

  جناب‌رئیسی و‌دولت یارانه‌ بی ارزش رو‌ به ریال حساب‌میکنن‌ به مردم میدن بعدش قیمت اجناس و‌کالاها رو خیلی گران‌ به نرخ دلار به مردم‌میدن.عجب‌ عدالتی جای تأسفه

 • الی از سپیدان

  فقط همین رو می‌دونم یارانه رو یه میلیون هم که افزایش بدهند باز هم خیر و برکتی ندارد .. و سلام نامه تمام

 • گدا گشنه

  همش حقه و کلک .. اگه میخواستن اضافه کنند خب میکردن … دیگه این اوضاعل دویست خرید کنید دیگه نمیدونم یعنی چی اصلا

 • ناشناس

  سلام والا ۱۲۰ هزارتومن چی میشه حداقل ۵ میلیون اضافه کنید کلاسشم بزارید ن اینکه وسایلم گرون کردین مردم با بدبختی دارن زندگی مبکنن

پیشنهاد سردبیر