کد مطلب: ۸۷۲۲۹۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق/ رئیسی باز هم دستور رفع فقر صادر کرد

یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق/ رئیسی باز هم دستور رفع فقر صادر کرد

حدود یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق هستند. به گفته معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس وقتی این تعداد افراد زیر خط فقر مطلق قرار گرفته‌اند یعنی فاجعه رخ داده است. در چنین شرایطی ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم دستور داده که سند کاهش فقر در کشور تدوین شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، افزایش تورم و رشد فقر در ایران توقفی ندارد. شمار افرادی که زیر خط فقر مطلق رفته‌اند روز به روز در حال افزایش است. در همین حال رئیس دولت سیزدهم از تدوین سند کاهش فقر گفته است.

اواخر سال 1400 بود که ابراهیم رئیسی به بدنه دولت دستور داد که برای ریشه‌کنی فقر مطلق کار را به سال 1401 نسپارید. به عبارتی رئیسی تقریبا دو هفته مانده به پایان سال این دستور را صادر کرد. ماجرایی که واکنش‌های زیادی از سوی کارشناسان و کاربران فضای مجازی داشت.

ماجرای سند کاهش فقر چیست؟

حالا رئیس دولت سیزدهم در تازه‌ترین مجموعه دستورات خود دستور داده که سند کاهش فقر تدوین شود. سندی که قرار است هدف اصلی آن رفع فقر مطلق باشد.

ابراهیم رئیسی گفته که با بهبود شرایط اقتصادی و مجموعه اقدامات و خدمات دولت با همکاری نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد بتواند اقدام مهم و موثری در جهت این هدف، یعنی رفع فقر مطلق رقم بزند.

28 میلیون نفر زیر خط فقر مطلق

اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به جمعیت زیر خط فقر مطلق. بنا بر آخرین آمارهایی که مقامات رسمی داده‌اند حدود یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق هستند.

مردادماه سال جاری بود که محسن پیرهادی، نایب رئیس کمیسون تلفیق برنامه هفتم در مجلس گفت که جمعیت زیر خط فقط مطلق در ایران به مرز 28 میلیون رسیده است. این وضعیت زنگ خطر برای توجه ویژه به حوزه آسیب‌های اجتماعی را به صدا درآورده است. (خانه ملت)

او ادامه داد سقوط اقتصادی برخی اقشار جامعه در یک دهه اخیر، رشد حاشیه‌نشینی، افزایش مهاجرت، افزایش آمار فساد، اعتیاد و… از جمله هشدارهایی است که اگر نسبت به ساماندهی و مقابله با آن در برنامه هفتم توسعه جدی نباشیم، به‌زودی در حوزه سلامت اجتماعی با بحران جدی مواجه می‌شویم.

فاجعه رخ داده است

در همین مورد معین‌الدین سعیدی، دیگر نماینده مجلس گفت که وقتی 28 میلیون نفر زیر خط فقر مطلق قرار گرفته‌اند، این یعنی یک فاجعه رخ داده است. (انتخاب)

سعیدی ادامه داد در استان سیستان و بلوچستان مصرف گوشت به پایین‌تر حد خود و به تعبیری کمتر از سه کیلوگرم رسیده است. روزبه‌روز حال مردم در این زمینه بدتر می‌شود. امیدوارم از آمارسازی‌ها پرهیز شود. گاهی آمارهایی را مطرح می‌کنند که احساس می‌کنم شاید درباره کشور دیگری صحبت می‌کنند.

کاهش فاصله طبقه متوسط با خط فقر

در روزهای اخیر نیز دنیای اقتصاد در گزارشی از کاهش فاصله طبقه متوسط با خط فقر نوشت. در این مطلب آمده همانگونه که از سال 1397 به بعد میانگین تورم خوراکی‌ها به صورت قابل توجهی افزایش یافته، گروه‌های غیرفقیر به خط فقر نزدیک‌تر شده‌اند.

در ادامه هم آمده که می‌توان گفت در سال‌های ابتدایی دهه 90 تنها گروه‌هایی که درآمدهای بسیار پایینی داشتند، فقیر محسوب می‌شدند. این در حالی است که تورم مزمن و کاهش درآمد سرانه در طول سال‌های متمادی موجب شده بعد از سال 1397 فاصله کسانی که فقیر نبودند نیز با خط فقر کم شود.

به عبارتی تحولات اقتصادی در یک دهه اخیر موجب شده که به مرور طبقه متوسط جامعه نیز به سوی فقیر شدن سوق پیدا کنند. با توجه به معیارهای تعیین نرخ فقر، بسیاری از افرادی که در دهه‌های گذشته درآمد متوسطی داشته و از رفاه نسبی برخوردار بودند، از میانه‌های دهه 90 به گروه فقرا پیوستند.

با همه اینها رئیس دولت سیزدهم از تدوین سند رفع فقر گفته است. سندی که مشخص نیست چه دردی از مردم دوا کند. آیا فرقی به حال سفره کوچک مردم دارد یا نه؟

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • علی

  کارگران که ماهانه ۸ میلیون تومن حقوق میگیرند جزو افراد فقیر محسوب میشن که با فقر مطلق مخلوط شده و میتوان گفت که حدود ۶۵ میلیون نفر در فقر مطلق دست و پا میزنند و دولت اخیرا با افزایش مجدد حقوق کارگران مخالفت کرده و نمایندگان مجلس انگار وکیل الدوله شده اند و به داد کارگران نمیرسند!!!

 • علی

  اون مسئولین و کسانی که خودشون هیچ مشکلی ندارن همش میان میگن صیر داشته باشید شب گرسنه هم خوابیدید بخوابید طاقت بیارید ایمان داشته باشید همه چیز درست میشه ایناهمش فریب دادنه مردمه چی درست شده ؟؟ نه تنها درست نشده بدترم شده. اگه راست میگید بیاین جاتونو با ما مردم عوض کنید بفهمید سختی یعنی چه. اونوقت از دروغ گفتن و اون جور حرفا دست میکشید

 • علی

  دولت تحمیلی به مردم

 • عزیز

  به رئیس جمهور زیاد فشار نیاوریدتوانش بیشتر از این نیست!

 • ناشناس

  ریس جمهور عزیز یک روز مهمان خانه های ماشوند
  ای وای براسیری کز یاد رفته باشد
  سیاد رفته باشد اودر دام مانده باشد
  مثل ماملت غیور صبور

 • ناشناس

  واااای فقر ترسید و الان به ثروت تبدیل میشه . عین اون ۴ میلیون مسکن و ایجاد شغل و دلار ۵۰۰۰ تومانی. آمار سازی و وعده دادن آسونه اما واقعیت اینه که تو هم عین روحانی بی خاصیت و دروغگو هستی

 • زینب

  همین جناب رئیسی اومد و با دادن ۳۰۰/۴۰۰ تومن یارانه بی ارزش در ازاش همه چیو کوفتمون کرد صد برابر قیمتا بالا رفت.یه طرح بی فکرانه و بیسوادانه.یه پولی اگه به مردم میدی نباید در قبالش چندین برابر از جیب مردم برداری برا جیب خودت .یه بار نشد یه پولی به مردم بدن و قیمتها رو ثابت نگه دارن.نمیدونم این طرح با اینکه همه مسئولان بالا و پایین میدونستن به ضرره مردم هستش چطور اجازه و قبول کردن اجرا بشه .جای تاسفه

 • شاهین

  تتها چیزی که براشون مهمه تامین مالی دولته.اصلا مردم براش اولویت نبوده و الا اینهمه کارهای اشتباه به سر مردم نمی اوردن

 • روزگار تلخ

  بزرگترین اشتباهم رأی دادن به رئیسی بود و درقبالش چوبشم خوردم فقیرمون کرد و زنگیمونو از هم پاشوند.ایشاالله خیر نبینی الهی آمین

 • ناشناس

  با سلام
  با دستور فقر از بین نمی رود آقای رییس‌جمهور مدیران اقتصادی شما موفق نیستند باید عوض کنی اقتصاد علم است لطفاً به اهلش بسپارید به خاطر خدا ومردم این کار را انجام دهید خداوند شما را موفق کند انشاءالله

پیشنهاد سردبیر