کد مطلب: ۹۰۶۳۳۲

افتتاح بزرگترین سیلوی شرق کشور

افتتاح بزرگترین سیلوی شرق کشور

پروژه ساخت سیلوی ۱۰۰ هزار تُنی گندم گرمسار که از سال ۱۳۹۳ آغاز شده، در حالی اکنون به پیشرفت بالای ۹۰ درصد رسیده و در آستانه افتتاح است که در سفر اول رئیس‌دولت سیزدهم به استان سمنان بیش از ۱۶ میلیارد تومان اعتبارات دریافت کرده و هدف از اجرای آن پشتیبانی از کلان‌شهر تهران در مواقع اضطراری اعلام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار که روند تکمیل ساخت آن از ۱۰ سال پیش با اخذ اعتبار از بانک توسعه اسلامی آغاز شده بود تا در حکم پشتیبانی برای مواقع اضطراری کلان‌شهر تهران باشد حالا به مرحله‌ای رسیده که با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت، در آستانه دومین سفر رئیس‌جمهوری به استان سمنان شرایط افتتاحش فراهم شده است. پروژه‌ای که تکمیل آن با تاکید دولت به تلاش برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام سال‌های گذشته همسو است و یکی از ۵۵۵ طرح نیمه‌تمام استان سمنان محسوب می‌شود که به گفته محمد حمیدی معاون هماهنگی امور استان بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارند تکمیل شوند.

روندی که در سفر نخست رئیس‌جمهوری به استان هم برای تکمیل این پروژه‌ها طی شد تا به تایید ۱۳۷ مصوبه برسد که بیش از ۳ هزار و ۲۷۹ میلیارد تومان اعتبار به پروژه‌های عمرانی برساند و بیش از ۸ هزار میلیارد تومان را هم سهم حوزه تسهیلات و اقتصاد کند. در فاصله سفر اول تا آستانه سفر دوم نیز بیش از ۱۰۶ درصد این اعتبارات جذب شد و استان سمنان را یکی از پیشروترین استان‌ها در جذب اعتبارات بدل کرد و در نهایت به اجرای کامل ۲۶ مصوبه و بهره‌برداری آن‌ها رسید، ۸۶ مصوبه را در مراحل اجرایی پیش برد و به ارتقای سطح پیگیری ۲۵ مصوبه دیگر انجامید.

در آستانه سفر دوم سیدابراهیم رئیسی به استان نیز قرار است به پروژه‌های با پیشرفت بالا بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شود که ۷ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان آن در مصوبات اولیه گنجانده شد تا بخش بزرگتری از این پروژه به بهره‌برداری برسد. تخصیص اعتبارات در سفر اول به  ۴۶۷ ریزپروژه استان هم رسید که حدود نیمی از آن‌ها (۲۰۸ طرح) به بهره‌برداری رسیده و مابقی آن نیز در حال تکمیل است.

وضعیت پیشرفت پروژه‌های راهبردی استان هم که از مصوبات سفر اول بود، در طرح و بررسی‌های سفر دوم هم گنجانده شده تا طرح‌های بزرگ سمنان در سه حوزه آب‌رسانی، راه‌سازی و بهداشت و درمان نیز به نتیجه نهایی برسد یا در این مسیر گام‌های تازه‌ای بردارد؛ استانی که بیشترین مشکل را در حوزه آب‌رسانی و راه‌سازی تجربه کرده و به همین دلیل بیشترین اعتبارات سفر اول رئیس‌جمهوری را به خود اختصاص داده و قرار است در سفر دوم هم رتبه نخست را در این زمینه حفظ کند. در حوزه راه‌سازی، پروژه ملی ساخت بزرگراه «حرم تا حرم» در سه فاز اجرا می‌شود، اولین دستور کار استان سمنان است. مگاپروژه‌ای که فاز یک آن از گرمسار تا آرادان (ادامه بزرگراه قم، مشهد تا آرادان)، فاز دومش از آرادان تا سرخه و فاز نهایی نیز از سرخه تا سمنان پیگیری می‌شود و در حال حاضر ۳۵ کیلومتر از فاز میانی آن با اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی که در سفر دوم تخصیص می‌یابد تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

ساخت جاده میامی به جاجرم، جاده چاه‌جام به سمت بیارجمند، تقاطع غیرهم‌سطح مجن در شاهرود از دیگر پروژه‌های راه‌سازی در استان است. در این زمینه، بهره‌برداری از جاده سمنان به فیروزکوه با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان که به‌عنوان اولویت نخست استان مطرح می‌شود از برنامه‌های سفر دوم رئیس‌جمهوری اعلام شده است. تکمیل جاده دامغان، جندق و معلمان از دیگر پروژه‌های مهم و محوری استان است که هرچند در سفر قبلی رئیسی به دلیل مسافت بیش از ۲۳۰ کیلومتری، اعتبار قابل‌ملاحظه‌ای دریافت کرد اما در سفر دوم هم باردیگر به تامین بیشتر اعتبارات تاکید خواهد شد.

بهبود وضعیت بهداشت و درمان استان سمنان نیز با دو پروژه بهره‌برداری بخش سرطان بیمارستان شاهرود و بیمارستان میامه پیگیری می‌شود. ۹ مصوبه استان در حوزه وزارت بهداشت با ۲۷۸ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که از این میزان، مبلغ ۳۸۳ میلیارد تومان تامین اعتبار هم شده است. از مجموع این ۹ مصوبه، چهار مصوبه به اتمام رسیده و دیگر مصوبات در دست اجرا هستند. توسعه بیمارستان امیرالمومنین سمنان از ۱۱۰ تخت به ۱۶۰ تخت از جمله این مصوبات است.

تامین آب سمنان و شاهرود هم از پروژه‌هایی است که اجرای آن باهدف بهبود شرایط بهره‌مندی مردم از سیستم آب‌رسانی مجهز و رفع مشکلات و کمبودها در این بخش انجام می‌شود؛ پروژه‌های بزرگی که به گفته معاون هماهنگی امور استان قرار است در کنار طرح و تایید ۱۲۴ مصوبه در قالب ۷ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان پیش‌بینی تامین اعتبارات در جریان سفر دوم رئیس‌جمهوری به سمنان، اقدام مؤثری برای رفع مشکلات اساسی سمنان باشد.

اجرای طرح نهضت ملی مسکن در ۲۰ شهر استان به ثبت‌نام ۱۱۴ هزار و ۳۶۱ نفر رسیده که ۸۰ هزار و ۶۱۸ نفر حائز شرایط اولیه هستند و ۳۰ هزار و ۳۷۰ نفر هم تأیید نهایی دریافت کرده‌اند. میزان زمین تامین‌شده شهری به ۴۵ هزار و ۴۳ واحد می‌رسد، ۲۰ هزار و ۲۷۶ پروانه ساختمانی صادر شده و ۱۸ هزار و ۹۷۸ واحد هم در حال ساخت است.

منبع : ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.