کد مطلب: ۲۸۵۸۲۲

آثار بسته جدید ارزی بر معاملات بازار سهام

آثار بسته جدید ارزی بر معاملات بازار سهام

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید بسته جدید ارزی بر سودآوری شرکت‌های بورسی تاثیرگذار است، اما ابهاماتی هم دارد.

فردین آقابزرگی در مورد تاثیرات بسته جدید ارزی بر بازار سرمایه گفت: انتظارات بازار هم این بود که توقف نظام معاملاتی در حوزه بازار ارز پایان یابد و به حالت اولیه خود برگردد.

به گزارش تجارت‌نیوز،آقابزرگی ادامه داد: اما ابهاماتی در مورد ساز و کار بسته جدید ارزی وجود دارد که از جمله آن نحوه مدیریت ارز شناور است. همچنین مشخص نیست که دقیقا کدام کالاها قرار است ارز دولتی دریافت کنند؟ َ آن طور که رئیس کل بانک مرکزی گفت به کالاهای اساسی و ضروری ارز دولتی تعلق می‌گیرد، اما مشخص نیست این کالاهای اساسی و ضروری به جز اقلام دارویی و پزشکی دقیقا کدام اقلام هستند؟

آقا بزرگی افزود: به تازگی یک لیست ۲۳ بندی منتشر شده است، اما در آن لیست به خدمات درمانی اشاره شده اما به دارو اشاره نشده همچنین روغن تسویه نشده خام نیز جزو این لیست نیست. کالاهای اساسی و ضروری در این لیست مشخص نشده‌اند از طرفی خیلی از شرکت‌ها رایزنی می‌کنند که در این لیست قرار بگیرند این موضوعات باید شفاف اعلام شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرفی باید دانست هر نوع محدودیتی در اقتصاد یک عامل بازدارنده است. آن طور که در این بسته ارزی عنوان شد همه افراد می‌توانند به صرافی ها مراجعه کرده و هر قدر که می‌خواهند ارز خود را به صرافی‌ها بفروشند. اما در طرف مقابل نمی‌توانند هر مقدار که خواستند از صرافی ها ارز تهیه کنند و این با نظام عرضه و تقاضا که رئیس کل بانک مرکزی بر آن تاکید داشت، منافات دارد. از طرفی همین موضوع می‌تواند به بازار سینگال دهد که مقدار تقاضا بیشتر از عرضه است.

بسته جدید ارزی یر سودآوری شرکت‌های بورسی تاثیر گذار است

آقابزرگی ادامه داد: بسته جدید ارزی علاوه بر اثر مستقیمی که بر افزایش سود آوری شرکت‌های حوزه بازار سرمایه خواهد داشت، اما دیری نخواهد پایید که آثار تورمی آن در اقتصاد دیده می‌شود. چرا که تا پیش از این هیچ مکانیسم رسمی برای بازار ارز خارج از سامانه نیما در نظر گرفته نشده بود. اگر هم چنین اتفاقی می‌افتاد، تلقی آن بازار قاچاق یا غیرقانونی بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولیدکنندگانی که برای گرفتن ارز در سامانه نیما در اولویت نیستند باید ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند و این موجب افزایش قیمت تمام شده محصولاتشان خواهد شد و حتی با در نظر گرفتن یک حاشیه سود کم مسلما قیمت‌ها نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت.

این کارشناس افزود: البته اعتقاد آقای همتی این بود که این تورم پیش خور شده، اما به نظر من این تفاوت رسمی قیمت‌ها در بازار آزاد و سامانه نیما به تورم دامن خواهد زد.

سه روز پیش رئیس جدید بانک مرکزی درباره سیاست جدید ارزی این بانک صحبت کرد و قرار بر این شد که فقط کالاهای اساسی و ضروری دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت کنند.

منبع:ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.