کد مطلب: ۶۸۱۹۶۵

سهام ایران‌خودرو و سایپا تا یکی دو هفته دیگر واگذار می‌شود

سهام ایران‌خودرو و سایپا تا یکی دو هفته دیگر واگذار می‌شود

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با انجام قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و دارایی‌های این شرکت‌ها تا یکی دو هفته دیگر، واگذاری سهام این دو خودروساز تا مهرماه انجام شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور پیش‌بینی کرد که با انجام قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و دارایی‌های این شرکت‌ها تا یکی دو هفته دیگر، واگذاری سهام این دو خودروساز تا مهرماه انجام شود.

«آرش محبی‌نژاد» امروز در گفتگو با ایرنا با اشاره به جلسه اخیر قطعه سازان با وزیر صمت، افزود: آن‌طور که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده، قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و دارایی‌هایشان از سوی تیم‌های مختلف کارشناسی با سرعت در حال انجام بوده و در مراحل پایانی خود است.

به گفته این مقام صنفی، طی روزهای آینده ارزشگذاری سهام خودروسازان و شرکت‌های وابسته آنها انجام می‌شود.

وی ادامه‌داد: با این حال، اینکه واگذاری‌ها به چه شکل انجام شده، سهام شرکت‌های اقماری خودروسازان کم‌کم یا یک‌جا واگذار شود، بحث اهلیت سهامداران، در نظر داشتن قوانین ضد انحصار، رفع تعارض منافع در کنار برنامه تعهدات متقابل بین خریدار و دولت و غیره، همه و همه مسائلی است که در وزارت صمت در حال نهایی شدن است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور پیش‌بینی کرد که طی یکی دو هفته آینده شاهد قیمتگذاری سهام خودروسازان و اعلام آن به بورس باشیم و واگذاری سهام مطابق برنامه وزارت صنعت تا مهر ماه امسال اجرایی شود.

وی خاطرنشان‌کرد: در صورت تحقق این مهم، با عرضه خودروها در بورس و قیمتگذاری آنها، ایران‌خودرو و سایپا از زیان خارج شده و به‌تدریج به سود دهی می‌رسند.

محبی‌نژاد تصریح‌کرد: با واگذاری سهام شرکت‌های خودروسازی، تصدی‌گری دولتی حذف شده و تقریبا کار به بخش خصوصی سپرده می‌شود.

وی ادامه‌داد: همچنین نقدینگی خوبی به سمت این خودروسازان سرازیر شده و نقدینگی مورد نیاز تولید نیز می‌تواند تا حد زیادی از این طریق فراهم شود.

، پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود: در صنعت خودرو ۲ مافیا وجود دارد که با واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا بخش عمده‌ای از مافیا حل و فصل می‌شود.

«رضا فاطمی امین» افزود: سال ۱۴۰۱ این سهام به صورت بلوکی در بورس کالا عرضه خواهد شد که گام بلندی در این راستا است و وزارت صمت از اتهام دولتی بودن خودروسازان خلاص خواهد شد.

وی بیان‌داشت: ما به دنبال آن هستیم تا ۲۵ درصد سهام ایران خودرو و ۴۰ درصد سهام سایپا که در حقیقت خودسهامداری است واگذار و همان طوری که رئیس‌جمهوری اعلام کرد واگذاری مدیریت ایران خودرو و سایپا انجام شود.

وزیر صمت خاطرنشان‌کرد: هر کسی که بتواند ۲ صندلی از ایران خودرو یا سایپا را در اختیار بگیرد مدیرعامل این شرکت‌ها را تعیین خواهد کرد، امروز نیازی نیست که ۱۷ درصد باقی‌مانده سهام سایپا یا ۶.۷ درصد باقی‌مانده سهام ایران‌خودرو را واگذار کنیم، بلکه با حل و فصل مساله خودسهامداری در این شرکت‌ها پول وارد آنها شده و ساختار سهامداری اصلاح خواهد شد.

این مقام مسئول یادآور شد: امروز ۴۰ درصد سهام سایپا برای خود این شرکت است و اگر پول آن آزاد شود و نقدینگی به شرکت‌های زیرمجموعه برود بین ۶ تا هفت هزار میلیارد تومان کمتر به تسهیلات نیاز خواهد داشت و قیمت تمام شده تولید خودرو کاهش خواهد یافت.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  چجوری حساب کردن که یکی دوهفته دیگه میشه مهرماه

 • رضا

  مشکل زیان انباشته و زیان کاذب از سو مدیریت و رانت و فساد مافیای خودروسازها با کاهش عرضه به بازار که خودروسازها باعث گرونی ماشین ها در این چند سال شدن و حالا با این قیمتها که نجومی شده با پررویی دوباره بجای کاهش قیمت میخوان قیمت ماشین های بسیار بی کیفیتشون رو بالا ببرن در صورتی که با قیمتی خیلی کمتر از این ماشینها در خارج کشور میشه بهترین و با کیفیت ترین ماشین ها رو سوار شد. به خدا حق مردم شریف ایران سوار شدن تو این حلبی های بی کیفیت سایپا و ایران خودرو نیست.

 • ایران

  2×2=16 تا !
  کی ب کیه …!

 • ناشناس

  باسلام کلآ خودروسازان به مردم خیلی بد کردند مگر یک ماشین را کیلویی چند حساب میکنید که اینقدر گران به مردم میدید مگر اهن و پلاستیک قیمتش چنده

 • ناشناس

  آره انشاالله سهام ایران خودرو تادوسه هفته ماه سال آینده واگذار میشه چه سالی بشه اون سال

 • ایرانی

  واگذاری این خودرو سازها مثل حذف کنکوره من دانشگاه شرکت میکردم منتظر بودم حذف بشه زن گرفتم برا دوتا بچه منم حذف نشد حالا نوهام میگفت میگن کنکور حذف میشه خندیدم گفتم آره ولی برا نوه شما انشاالله.

 • ناشناس

  دوباره افزایش قیمت درراهه …مردم ساده اندکه به خاطر اخبارزرد دست ازخرید مصرفی برمیدارند…اگربرای مصرف خودرومیخواید الان موقع خریدهست چون تا یکی دوهفته دیگه بازخودروروگردان میکنند

 • ناشناس

  اصلا مالک این دو خودروساز کی هست؟!😁کی میفروشه!؟کی میخره!؟😎

 • ناشناس

  ای ایرانی از این شرکت سایپا ماشین نخرید که واقعا اشغال به خودتان میدن بعد هم اصلا پشتیبانی ندارد وقتی به نمایندگی مراجعه میکنی جواب سربالا میدن .من هفته پیش ماشین تحویل گرفتم رفتم نمایندگی برای خرابی چرخ جلو میگن برو بیرون درست کن برای قفل درب ماشین گفتم خرابه میگن برو بیرون درست کنن برای ترمز ماشین گفتم. برو به ترمز سازی پس وظیفه نمایندگی چیست. اینا اشغال تحویل مردم میدن بعد خدمات پس از فروش که نداره بماند خیلی از لوازم ماشین رو هم میخورن و به خریدار نمیدن ممنون از همکاری شما