کد مطلب: ۷۱۰۹۲۴

رکورد سپرده‌های قرض‌الحسنه در مرداد شکست

رکورد سپرده‌های قرض‌الحسنه در مرداد شکست

رشد سپرده‌های قرض‌الحسنه در مردادماه به الاترین سطح خود در سال جاری رسید. 

به گزارش تجارت‌نیوز ، همچنین روند رشد نقطه‌ای سپرده قرض‌الحسنه در سال جاری نیز رکورد زد.

به نقل از اکوایران، روند تسهیلات قرض‌الحسنه در مردادماه رشدی ۶۸درصدی داشته است. طبق آمارها و داده‌های بانک مرکزی در پایان پنجمین ماه سال جاری حجم کل تسهیلات قرض‌الحسنه برابر با ۳۸۷هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته تقریبا ۶۸درصد افزایش داشته است.

بررسی روند تسهیلات قرض الحسنه در مرداد ۱۴۰۱

طبق اعلام اولیه بانک مرکزی، کل تسهیلات جاری و غیرجاری بانک مرکزی در پایان مرداد ماه برابر با ۴هزار و ۴۸۵هزار میلیارد تومان بوده است. از این میزان تقریبا ۸٫۶۲درصد آن به تسهیلات قرض‌الحسنه تعلق داشته است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد حجم کل این تسهیلات در مقایسه با اسفند ۱۴۰۰ رشدی ۲۳٫۹درصدی و در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته افزایشی ۶۸٫۸درصدی داشته که به لحاظ ارزشی معادل با ۱۵۷هزار و ۷۰۰میلیارد تومان بوده است.

بررسی روند سپرده های قرض الحسنه در مرداد ۱۴۰۱

در مقابل سپرده‌های قرض‌الحسنه در پایان مرداد برابر با ۳۷۸هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است. این شاخص در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته رشدی ۵۶٫۴درصدی داشته که البته رشدی کمتر از تسهیلات داشته است.

مقایسه پس‌انداز قرض‌الحسنه در این مقطع نسبت به کل این شاخص در کشور نشان می‌دهد ۶٫۱۵درصد کل سپرده‌های مردادماه در قرض‌الحسنه پس‌انداز بوده است.

بررسی روند ماهانه این شاخص نشان می‌دهد رشد سپرده‌ها درمرداد ماه برابر با ۷٫۰۸درصد بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این بیشترین میزان رشد ماهانه سپرده‌ها در سال جاری بوده است.

در کنار رشد ماهانه سپرده‌ها در کشور مقایسه نقطه‌ای آمارهای مرداد ماه نیز نشان می‌دهد در مردادماه افزایشی ۱۳۶هزار و ۳۰۰میلیاردی در سپرده‌ها ثبت شده که به لحاظ درصدی برابر با ۵۶٫۴درصد بوده است.

مقایسه‌ها نشان می‌دهد این بیشترین رشد نقطه‌ای سپرده‌ها در سال جاری بوده است. این شاخص در محاسبه شبه پول در کشور قلمداد می‌شود که رشد آن می‌تواند علامتی از رشد شبه پول در مردادماه باشد.

البته برخی از تحلیل‌گران بخش سپرده‌های قرض‌الحسنه را در بخش پول قلمداد می‌کنند و معتقدند به‌دلیل سرعت در پرداخت می‌تواند در بخش پول محاسبه شود.

1

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.