کد مطلب: ۸۶۵۰۴۵

رشد وام ازدواج مثبت شد

رشد وام ازدواج مثبت شد

عملکرد وام ازدواج با ابلاغ بسته ۱۵ بندی نظارتی – اعتباری تا روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه به میزان  ۲۱۰  درصد در مبلغ و  ۱۸۹  درصد در تعداد رشد داشته است که نشان‌دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، صحابی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی با اعلام این موضوع گفت: از بیستم خردادماه سال‌جاری و با ابلاغ بسته نظارتی - اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای سال جاری به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده و انتظار می‌رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور، تا پایان سال‌جاری کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش‌بینی می‌شود.

صحابی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 385 هزار نفر به مبلغ 78 همت وام ازدواج دریافت کرده‌اند، افزود: بر اساس ابلاغ قانون بودجه شبکه بانکی باید نسبت به پرداخت 144 همت تسهیلات ازدواج تا پایان سال اقدام کند و بر این اساس باید تا به امروز 68 همت پرداخت می‌شد که با همکاری شبکه بانکی تاکنون 78 همت تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ از ابتدای سال‌جاری تا بیست و یکم شهریورماه تعداد تعداد 339،798 مورد تسهیلات فرزندآوری به مبلغ 21 همت به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل 44/43 درصد داشت ، همچنین از زمان ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار در تیرماه سال 1401 تاکنون در زمینه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن برای 327،544 متقاضی پرونده تشکیل شده است که از این تعداد 283،660 نفر به مبلغ16/6 همت تسهیلات دریافت نموده‌اند.

وی ادامه داد: با عنایت به اولویت مجلس شورای اسلامی و دولت بر اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بانک مرکزی نسبت به تدوین بسته 15 بندی نظارتی - اعتباری در جهت تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات یادشده اقدام و در تاریخ 20‏‏‏‏/03‏‏‏‏/1402 به شبکه بانکی ابلاغ کرد که در آن تاکید شد بر اساس نص صریح قانون باید با اخذ یک ضامن پرداخت شود و سهمیه بانک‌ها به صورت دو هفتگی به آن‌ها اعلام شد و بانک مرکزی نیز به صورت میدانی نسبت به رصد و نظارت اقدام کرد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر این اساس عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج در حال حاضر (20‏‏/06‏‏‏/1402) نسبت به تاریخ ابلاغ بسته یادشده به میزان 210 درصد در مبلغ و 189 درصد در تعداد رشد داشته است که نشان دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است.

صحابی خاطرنشان کرد: در اوایل تیر ماه حدود 414 هزار نفر در صف وام ازداوج قرار داشتند و پس از دستور رییس جمهور و پیگیری های بانک مرکزی این صف علیرغم اینکه در تیر ماه الی شهریورماه بیشترین میزان ثبت‌نامی را داشتیم 100 هزار نفر کاهش پیدا کرده و انتظار می‌رود با همکاری شبکه بانکی این صف به مرور کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که هر دو بخش این تسهیلات شامل تعداد متقاضیان و منابع بانکها موارد سیالی است یعنی هم متقاضیان در طول سال نسبت به ثبت نام اقدام می کنند و بانک‌ها هم باید منابع را با اخذ سپرده جدید و دریافت اقساط تسهیلات پرداختی قبلی جذب کنند و اینکه توقع داشته باشیم متقاضیان ثبت‌نام نکنند امکان‌پذیر نیست.

137 همت منابع لازم داریم برای صفر شدن صف وام ازدواج/ یک ضامن برای وام ازدواج کافی‌ است

صحابی ادامه داد: اگر بخواهیم امروز صف را به صفر برسانیم 137 همت منابع لازم است که پیش بینی ما این است که بانکها تا پایان سال 144 همت منابع را جذب کنند و بتوانند تسهیلات را پرداخت کند لذا امید است مانند سنوات قبل بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند و تا انتهای سال این سهمیه محقق خواهد شد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: طبق نص صریح قانون بانک‌ها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و بانک مرکزی در این خصوص نظارت جدی و لازم را داشته و حتی با روسای شعبی که در این زمینه سخت‌گیری می کردند برخورد شد و برکنار شدند و روند افزایشی پرداخت تسهیلات بواسطه پیگیری ها و نظارت ها متاثر شده است و اگر متقاضیان با بانکی که بیش از یک ضامن در خواست می‌کند مواجه شدند می‌توانند مراتب را برای پیگیری به سامانه 2706 بانک مرکزی اعلام کنند.

صحابی در خصوص عدم ثبت نام غیرحضوی تسهیلات ودیعه فرزند سوم گفت: در حال حاضر امکان ثبت نام غیرحضوری وام ازدواج و فرزند از طریق سامانه بانک مرکزی وجود دارد و با توجه به حجم تقاضا و استعلام‌هایی که به صورت انلاین انجام می‌شود و از نظر سخت افزاری امکان اینکه به این سامانه تقاضای جدید اضافه شود در حال حاضر وجود ندارد و باعث کندی و اختلال در روند پرداخت تسهیلات خواهد شد؛ البته روند پرداخت تسهیلات ودیعه فرزند سوم هم سرعت گرفته و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و تا پایان سال سهمیه‌ها محقق خواهد شد.

صحابی در خصوص پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن هم گفت: بر اساس قانون تسهیلات نهضت ملی مسکن، ساخت اینگونه مسکن می‌بایست برای افراد واجدالشرایط اتقاق بیافتد. بر این اساس عملکرد شبکه بانکی را باید بر مبنای متقاضیانی که واجد شرایط هستند بسنجیم، بر اساس آمارهای اخذ شده از سامانه های وزارت راه و شهرسازی تاکنون از تعداد 2 میلیون و 46 هزار نفر متقاضی که به بانک معرفی شده‌اند تعداد 1 میلیون و 512 هزار نفر متقاضی موثر و واجد شرایط بوده‌اند.

وی افزود: از این تعداد حدوداً 36درصد یعنی 540 هزار نفر اصلا به بانک مراجعه نکرده‌اند در واقع از طریق سامانه ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند و از جانب وزارت راه و شهرسازی به بانک معرفی شده‌اند اما برای تشکیل پرونده به بانک مراجعه نکرده‌اند.

این مقام مسئول تاکید کرد: در واقع 969 هزار نفر متقاضی اولیه بوده‌اند که به بانک عامل برای تسهیلات مراجعه کرده‌اند و از این تعداد 223 هزار نفر که 23 درصد متقاضیان را شامل می‌شود به دلایل متعدد از قبیل معارض داشتن زمین، نداشتن آورده اولیه ، فقدان پروانه ساختمانی و …واجد دریافت شرایط تسهیلات نبوده اند. بنابراین از این میزان 2 میلیون و 42 هزار نفری که به بانک ها معرفی شده اند نهایتاً 746 هزار نفر متقاضیانی هستند که امروز باید در این مورد این دسته از افراد صحبت شود.

وی افزود: از این تعداد 423 هزار نفر یعنی حدود 57 درصد موفق شده‌اند با بانک‌ها قرارداد منعقد کنند و 115 هزار میلیارد تومان به این دسته از افراد تسهیلات پرداخت شده است باید یادآور شد که این تسهیلات در قالب مشارکت مدنی اعطا می شود و فرآیند خاص خود را دارد و عموماً زمان‌بر و نیازمند مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است و به مرور این روند برای متقاضیان واجد شرایط در حال انجام است.

وی تاکید کرد: بر این اساس زمانی که در مورد عملکرد شبکه بانکی صحبت می کنیم باید راجع به متقاضیانی که واجد شرایط بوده اند و مراجعه کرده اند قضاوت کرد که بر این مبنا عملکرد شبکه بانکی تا کنون حدود 57 درصد است و عملکرد قابل قبولی است چرا که نمی توانیم اینگونه قضاوت کنیم که بانک مرکزی سهمیه ای تعیین کرده است و چون بانک ها بر اساس این سهیمه عمل نکرده اند عملکرد آنها ضعیف ارزیابی می‌شود، زیرا یا متقاضی به آنها معرفی نشده یا اینکه اگر معرفی شده فرد مراجعه نکرده و یا بخشی از آن‌ها اهلیت اعتباری نداشته‌اند.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر