فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۸۰۱۸۶

برخورد با بنگاه داری بانک ها/کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۶ درصد

برخورد با بنگاه داری بانک ها/کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۶ درصد

معاون اجرایی رئیس جمهور از کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۶ درصد توسط دولت سیزدهم طی چند ماه اخیر خبر داد و گفت: گزارش‌های متعددی از پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به زیرمجموعه‌های خودشان اعلام شده که تخلف است و باید با آن برخورد شود؛ با بنگاه داری بانک ها برخورد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محسن منصوری در یدار و گفت‌وگو با برخی استانداران و مدیران عامل بانک‌های خصوصی کشور افزود: در جریان سفر به استان فارس، رئیس جمهور دستور تشکیل جلسه فوری با حضور استانداران و دستگاه‌های اجرایی با مدیران عامل بانک‌های خصوصی جهت حل مشکلات و معضلات مانند موجود مانند "بنگاه داری بانک ها" در این حوزه را صادر کردند.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: مطابق قانون، بانک ها باید ۵۰ درصد از سپرده‌های جمع آوری شده در استان‌های مربوطه را به ارائه تسهیلات اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه هم افزایی بین بانک‌های خصوصی با دستگاه‌های دولت مهم است، ادامه داد: باید در راستای هم افزایی استانداری ها و بانک‌های خصوصی گام برداریم.

منصوری افزود: ارتباط بانک‌های خصوصی و استاندارها موضوع مورد توجه رئیس جمهور است از این رو ضروریست حسن تعامل میان دستگاه‌های اجرایی و بانک های خصوصی ایجاد شود.

معاون اجرایی رییس جمهور بانک ها را بازوی اجرایی دولت جهت توسعه دانست و گفت: اگر ارتباط موثر انجام نشود، توسعه ای هم صورت نخواهد گرفت.

وی عنوان کرد: لازم است مدیران عامل بانک ها در شورای عالی استان ها عضو باشند و نظرات استانداران را بشنود و عملکرد خود را در بازه زمانی سه ماهه به استانداران گزارش کنند.

منصوری نسبت پرداخت تسهیلات به سپرده‌ها را غیرقابل قبول دانست و گفت: بانک‌ها باید حداقل ۵۰ درصد سپرده‌های جمع‌‌آوری شده در استان‌ها تسهیلات ارائه دهند؛ حتی در بعضی استان‌ها که کم برخوردار هستند، حتما این رقم باید بالاتر و به ۷۰ درصد برسد.

وی ادامه داد: بانک خصوصی علاقه‌مند به ارائه تسهیلات کلان به جای تسهیلات خرد است؛ این موضوع باید اصلاح شود. البته تسهیلات کلان مهم است اما اشتغال خرد هم باید در اولویت قرار بگیرد. آمار نشان از نسبت چند برابری تسهیلات کلان نسبت به تسهیلات خرد دارد.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: اضافه برداشت بانک ها از خط قرمزهای دولت است. نمی شود بانکی چندین برابر ظرفیت اضافه برداشت داشته باشد زیرا این اقدام تورم زا خواهد بود.

وی افزود: دولت توانست طی چند ماه گذشته نرخ رشد نقدینگی را کنترل و از اعداد بالای ۴۰ درصد به ۲۶ درصد کاهش دهد.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.