فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۸۴۱۲۱

توسعه معاملات برق سبز در بورس انرژی

توسعه معاملات برق سبز در بورس انرژی

مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی گفت: ورود شرکت‌های خرده‌فروش به توسعه معاملات برق سبز در بورس انرژی کمک می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، «بهروز احمدی‌حدید» افزود: از ابتدای راه‌اندازی معاملات برق سبز در بورس انرژی، اقداماتی برای ورود شرکت‌های خرده‌فروش برق به تابلوی سبز و تخصیص برق خریداری شده به مشترکان طرف قرارداد آنها آغاز شد.

مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی ادامه‌ داد: در گام نخست، معاونت بازار برق ایران برنامه‌ریزی‌های لازم برای ایجاد امکان تخصیص برق خریداری شده توسط شرکت‌های خرده‌فروش در «سامانه معاملات خارج از بازار برق ایران» روی پرتال شرکت مدیریت شبکه را طراحی و پیاده‌سازی کرد و با هماهنگی‌های انجام شده با بورس انرژی، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران (ساتبا) و سایر ذی‌نفعان در تاریخ ۲۳ مهر ۱۴۰۲، مجوز حضور شرکت‌های خرده‌فروش در تابلوی سبز صادر شد.

جزئیات معاملات برق سبز در بورس انرژی

وی اضافه‌کرد: نخستین معامله برق سبز در ۲۴ مهرماه توسط یک شرکت خرده‌فروشی به میزان هفت‌هزار و ۲۰۰ کیلووات ساعت انجام و نهایی شد. در روز ۲۵ مهرماه نیز علاوه بر شرکت فوق، شرکت خرده‌فروشی دیگری اقدام به خرید برق تجدیدپذیر از تابلوی برق سبز بورس انرژی کرد که در مجموع در دو روز گذشته بیش از ۵۳۹ هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت‌های خرده‌فروش در تابلوی سبز بورس انرژی مبادله شد.

احمدی‌حدید با اشاره به میزان برق خریداری شده، گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، شرکت‌های خرده‌فروشی مذکور می‌توانند میزان برق خریداری شده خود را در زمان‌های تعیین‌شده در سامانه معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه به مصرف‌کنندگان طرف قرارداد خود تخصیص دهند.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات این مصرف‌کنندگان نیز از طریق سامانه‌های بازار برق برای شرکت‌های مالک شبکه ارسال می‌شود تا در قبوض برق مصرفی مصرف‌کنندگان اعمال شود.

مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی ابراز امیدواری کرد: با ورود شرکت‌های خرده‌فروش به معاملات برق سبز به توسعه معاملات در این بازار و تعمیق آن کمک قابل‌توجهی شود، زیرا از یک سو این شرکت‌ها می‌توانند با تجمیع نیاز مصرف مشترکان برق نسبت به پوشش ریسک نوسانات مصرف اقدام کنند و از سوی دیگر با توجه به تخصص و تجربه بالای خود در فضای تجارت برق، نسبت به کشف قیمت رقابتی در بازار کمک کنند.

احمدی اظهار داشت: علاوه بر این، تا قبل از صدور مجوز حضور شرکت‌های خرده‌فروش در تابلوی سبز، مشترکان طرف قرارداد آنها که برق مورد نیاز خود را از شرکت خرده‌فروش خریداری می‌کردند، مجبور بودند برق سبز مورد نیاز را شخصا و به‌طور مستقیم از بورس انرژی خریداری کنند. با رفع این محدودیت، مصرف‌کنندگان می‌توانند در قالب یک قرارداد واحد، همه برق مورد نیاز خود (عادی یا سبز) را به صورت یکجا از شرکت‌های خرده‌فروش خریداری کنند.

مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی خاطرنشان‌کرد: با راه‌اندازی تابلوی معاملات برق سبز در بورس انرژی، از ابتدای خرداد تا پایان مهر سال جاری، مصرف‌کنندگان بالای یک مگاوات مجاز بودند که به عنوان خریدار برق در این فضا اقدام به خرید برق مورد نیاز خود کنند.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.