فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۶۹۱۹۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل تکنیکال پارس مهرماه ۱۴۰۲ / خریداران در کمین فرصت ورود!

تحلیل تکنیکال پارس مهرماه 1402 / خریداران در کمین فرصت ورود!

سهامداران شرکت پتروشیمی پارس پس از یک دوره یک ساله که در روندی خنثی، خسته‌کننده و فرسایشی طی شده است، روی روند صعودی ادامه‌دار سوار شده‌اند؛ سهام پارس نشان داده هنگامی که روندی را آغاز کند، همواره پرشتاب خواهد بود و عموما سود یا ضرر زیادی را نصیب سهامداران می‌کند. آنالیز تکنیکال قیمت سهام پارس نشان می‌دهد قیمت این سهم بنا به آنچه تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد در محدوده کم‌ریسکی قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت پتروشیمی پارس با نماد «پارس» در بازار اول بورس قابل معامله است. سهام زاگرس با ارزش بازاری بالغ بر 131 هزار و 817 میلیارد تومان در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «پارس» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمان که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص شیمیایی

در ابعاد هفتگی، مشخص کردن ساختار ماژوری در چارت شاخص گروه شیمیایی، کمک زیادی به تشخیص روند می‌کند. پس از اصلاح عمیق این صنعت که همزمان با ریزش بازار در سال 99 رخ داد، در نهایت از نیمه اسفند‌ماه همان سال روند تازه‌ای در گروه شیمیایی‌ استارت خورد. ساختار‌های مشخص شده در نمودار شاخص این صنعت، خبر از صعودی بودن نماگر این گروه می‌دهد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

همچنین ساختار‌های پدیدارشده نشان می‌دهد امواج اصلاحی روند مذکور شباهت زیادی با یکدیگر دارند. به طوری که این شاخص طی اصلاح اخیر بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری به محض رسیدن به اندازه اصلاح قبلی، به پایان رسید و نماگر گروه شیمیایی شروع به ساختن سقف و کف‌های بالاتر کرد.

رسم ابزار چنگال اندروز به سبک پولبک، نشان از آن دارد که این شاخص با تست و سپس ری-تست خط میانی، میزان حمایت خریداران را سنجیده و پس از آن به سوی بالا پرتاب شده است. در صورت حفظ آخرین کف در محدوده 152 هزار واحدی، نماگر گروه نمادهای شیمیایی، تارگت رسیدن به سقف چنگال اندروز را در سر دارد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بنابراین می‌توان ادعا کرد سه موج اصلاحی قبلی از یک خانواده هستند. از سوی دیگر شیب موج اول این روند صعودی شباهت زیادی به آخرین موج صعودی بازار دارد که از آبان سال 1401 آغاز شد. بنابراین می‌توان از این نکته در ترسیم چنگال اندروز کمک گرفت.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بر اساس این ترسیم، اگر کندل هفتگی این نماگر بالاتر از خط میانی بسته شود، شانس زیادی برای رشد شاخص تا موازی بالایی دارد. این مهم به معنی عبور شاخص از سقف قبلی خود است.

تحلیل تکنیکال سهام پارس

مشخص کردن ساختار در نمودار قیمت سهام پارس نشان از صعودی بودن روند این نماد دارد. در تایم‌فریم هفتگی، قیمت پس از پشت سر گذاشتن یک دوره (تیر 99 تا تیر 1400) جمع شدن انرژی فنر در کویل انرژی، استارت رالی صعودی را زده است. در ادامه حرکت روند‌دار قیمت سهام پارس، تا کنون ادامه داشته و سهم موج‌های صعودی و اصلاحی متعددی را پشت سر گذاشته است. در حال حاضر نیز «پارس» در یکی از موج‌های اصلاحی خود قرار دارد. اما سوال سهامداران پارس این است که نقطه پایانی موج اصلاحی کجاست؟

استفاده از ری-اکشن ماژوری در نمودار قیمت سهام پارس برای ترسیم ابزار، انتخاب معقولی است. در واقع با پروجکت کردن بزرگترین ری-اکشن روند در پی یافتن نقشه‌ای برای راه قیمت خواهیم رفت. اسلایدینگ پارالل‌های (موازی‌های لغزنده) ترسیم شده به خوبی حکایت از رقص قیمت در فرکانس ابزار استفاده شده دارند.

تحلیل تکنیکال سهام پارس

در حال حاضر نیز برخورد مجدد قیمت با اسلایدینگ پارالل رسم شده از MLH پایینی چنگال، در کنار محدوده استاتیک قرمزرنگ (254 تا 259 تومان) شانس بالایی برای پایان دادن به روند اصلاحی وجود دارد.

در صورت بازگشت قیمت از این محدوده، سقف تاریخی 353 تومان، اولین هدف این نماد است. در ادامه برخورد لمس خط اسلایدینگ پارالل بالایی جایی است که می‌تواند نقطه سیو سود برخی از سهامداران قرار گیرد.

سلب مسئولیت : کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.