کد مطلب: ۹۰۶۸۹۸

حذف واتساپ و تردز از فروشگاه‌های اپل در چین

حذف واتساپ و تردز از فروشگاه‌های اپل در چین

اپل روز جمعه اعلام کرد که به دستور پکن دو اپلیکیشن واتساپ و تردز، متعلق به شرکت متا را به دلایل امنیت ملی از فروشگاه اپلیکیشن خود در چین حذف کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تلگرام و سینگال (دو پیام‌رسان خارجی دیگر) نیز روز جمعه از فروشگاه حذف شدند.

حذف این چهار اپلیکیشن نشانگر خشم دولت مرکزی چین نسبت به خدمات پیام‌رسانی است که به طور کامل تحت کنترل بازیگران خارجی هستند. این مساله همچنین کار را برای فعالیت اپل در چین سخت‌تر می‌کند.

با این حال دیگر اپلیکیشن‌های شرکت متا از جمله فیسبوک، اینستاگرام و مسنجر نیز در این کشور برای دانلود قابل دسترسی نیستند و بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب غربی مثل یوتیوب و اکس نیز همین وضعیت را دارند.

هنوز مشخص نیست که واتساپ و سینگال دقیق به چه مشکلاتی برای امنیت ملی دامن زده‌اند.

اپل در بیانیه ایمیل خود در این باره می‌گوید:‌ «اداره امنیت سایبری چین براساس نگرانی‌های امنیت ملی دستور حذف این اپلیکیشن‌ها از فروشگاه چین را داده است.»

این شرکت می‌گوید «ما به پیروی از قوانین کشور‌هایی که در آن فعالیت داریم متعهد هستیم، حتی در صورتی که مخالف باشیم.»

اپل در رابطه با سیگنال و تلگرام به درخواست اظهارنظر پاسخی نداده است.

هیچکدام از اپلیکیشن‌های فوق شهرت چندانی در چین ندارند و وی‌چت، اپلیکیشن همه کاره شرکت تنسنت یکی از محبوب‌ترین خدمات این کشور است.

چین با استفاده از «دیوار آتش بزرگ» بسیاری از اپلیکیشن‌های خارجی مسدود کرده است و مشترکان تنها از طریق وی‌پی‌ان یا ابزارهای پروکسی به آنها دسترسی دارند.

اما چهار اپلیکیشن فوق در هنگ کنگ و ماکائو، دو منطقه ویژه در چین، قابل دسترسی هستند.

برخی از متخصصان صنعت فناوری چین می‌گویند دستور دولت در رابطه با واتساپ و تردز می‌تواند به قانون جدیدی در ماه آگوست سال گذشته برگردد که تمامی اپلیکیشن‌های در دسترس چین را ملزم به ثبت می‌کند و در غیر این صورت خدمت مذکور با خطر حذف مواجه است.

ضرب‌العجل ثبت تکمیل ثبت نام انتهای ماه مارس بود و این مقررات نیز از تاریخ یک آوریل به اجرا گذاشت هشده‌اند.

با این حال اپل پیش از این هم اپلیکیشن‌هایی را از فروشگاه خود در چین حذف کرده است.

اپل در سال ۲۰۱۷ اپلیکیشن خبری نیویورک تایمز را به دلیل نقش مقررات محلی از فروشگاه خود حذف کرد. این اقدام با سانسور گسترده اخبار در چین همزمان شد و اپلیکیشن این روزنامه همچنان در چین از دسترس خارج است.

سال گذشته نیز اپل تعدادی از اپلیکیشن‌های مشابه ChatGPT را پس از تاکید پکن بر مقررات خدمات هوش مصنوعی مولد از فروشگاه خود حذف کرد.

 

 

منبع : پیوست

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.