کد مطلب: ۱۸۸۱۰۶

شمارش بیش از ۷۰۰۰ غاز پیشانی سفید کوچک در حاشیه سد ارس

شمارش بیش از ۷۰۰۰ غاز پیشانی سفید کوچک در حاشیه سد ارس

کارشناسان گروه بین‌المللی غاز پیشانی سفید کوچک به منظور بررسی وضعیت این‌گونه در آذربایجان غربی به ایران عزیمت کردند ودر زمان حضور آن‌ها ۷۶۱۲ غاز پیشانی سفید کوچک تنها در حاشیه سد ارس شمارش شد.

با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی مهاجرت دسته‌جمعی خود را شروع می‌کنند. در بین این پرندگان گونه‌ای با ارزش از لحاظ بین‌المللی به نام غاز پیشانی سفید کوچک وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، این‌گونه از جمله گونه‌های حفاظت شده جهانی است و در حال حاضر جهت حفاظت از آن کارگروهی بین‌المللی به نام کارگروه حفاظت و تدوین برنامه عمل گونه غاز پیشانی سفید کوچک زیر نظر موافقتنامه پرندگان آبی مهاجر آفریقا- اوراسیا (UNEP/AEWA) تشکیل شده است که وضعیت گونه را در سطح جهان بررسی می‌کند.

کشور ایران نیز که یکی از اعضای این کار گروه است هر ساله پذیرای جمعیت کثیری از این گونه در فصل مهاجرت است. یکی از اصلی‌ترین مکان‌های مسیر مهاجرت این پرنده در سد ارس و حاشیه رودخانه منتهی به آن است.

به دلیل همین اهمیت و لزوم سرشماری جمعیت این پرنده سه نفر از کارشناسان عضو کارگروه متشکل ازپتری لمپاد و تونی اسکلین از کشور فنلاند و آقای توماس آرواک از کشور نروژ درخواست بازدید از منطقه و بررسی شرایط منطقه همچنین سرشماری گونه مذکور را داشتند که پس از اخذ تاییدیه‌های لازم به ایران اعزام شدند.

از دلایل اصلی عزیمت آن‌ها بررسی وضعیت زیستگاهی غاز پیشانی سفید کوچک در ایران بود که خوشبختانه در زمان حضور آنها ۷۶۱۲ غازپیشانی سفید کوچک تنها در حاشیه سد ارس شمارش شد که در سایت www.Piskulka.net - که سایت رسمی و جهانی ثبت غاز پیشانی سفید کوچک است - ثبت شد. این سرشماری با نظارت دفتر حیات وحش و آبزیان داخلی و کارشناسان استان آذربایجان غربی صورت گرفت.

براساس این گزارش؛ در راستای اهداف و سیاست‌های کلان سازمان حفاظت محیط زیست به منظور حفاظت از تنوع زیستی و با توجه به اهمیت و ضرورت موضوع محیط‌زیست از دیدگاه مقام معظم رهبری و دولت یازدهم، تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت غاز پیشانی سفید کوچک نهایی و اجرای آنها به استانهای ذیربط ابلاغ شده است.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر