خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۲۱۹۳۹۹

احتمال از هم پاشیدن برجام حدود ۲۰ درصد است

احتمال از هم پاشیدن برجام حدود ۲۰ درصد است

رئیس موسسه مشورتی اف‌جی‌ای با اشاره به اثرات برکناری تیلرسون از سمت وزارت خارجه آمریکا بر قیمت نفت گفت: احتمال از هم پاشیدن برجام حدود ۲۰ درصد است.

فعالان بازار نفت، روزهایی پر از تحولات مختلف تاثیر‌گذار بر بازار جهانی انرژی را پشت سر می‌گذارند. برکناری ناگهانی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا توسط دونالد ترامپ نیز یکی از خبرهای مهمی است که قطعا بر تحولات بازار نفت بی تاثیر نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز ، فریدون فشارکی، رئیس موسسه مشورتی اف جی‌ای گفت، تصمیم ترامپ مبنی بر معرفی مایک پمپئو به عنوان کاندیدای تصدی پشت وزارت امور خارجه و جایگزینی با تیلرسون، احتمالا تاثیرات قابل توجه و عمده‌ای بر بازار نفت خواهد گذاشت.

این بدان دلیل است که گزینه ترامپ برای سکان داری دستگاه دیپلماسی آمریکا یکی از مخالفان سرسخت ایران است و انتخاب وی احتمال وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران که فروش نفت این کشور را هدف قرار می‌دهد، بالا خواهد برد.

حرف و حدیث‌های فراوانی در میان سرمایه گذاران بازار نفت در خصوص تحولات آمریکا جریان دارد. چه رشد تولید نفت آمریکا و چه دستور ترامپ برای وضع تعرفه بر واردات فولاد که این احتمال را افزایش داده که هزینه تمام شده احداث خطوط لوله انتقال نفت بالاتر برود هیچ کدام بر بازار نفت بی‌تاثیر نیستند.

به رغم اقدامات اوپک برای مهار مازاد عرضه و افزایش قیمت‌ها، سرازیر شدن مقادیر فراوانی نفت شیل به بازار می‌تواند تمام تلاش‌های اوپک و متحدانش را بی نتیجه بگذارد.

اکنون جدیدترین اقدام ترامپ (برکناری تیلرسون) نیز این احتمال را ایجاد کرده که آمریکا از برجام خارج خواهد شد و مجددا تحریم‌هایی را علیه صادرات نفت ایران به اجرا خواهد گذاشت. همین مسئله نگرانی بازارها را بر انگیخته است.

فشارکی افزود: انتخاب پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا احتمالا تاثیرات قابل توجهی بر بازار نفت دارد… هرچند تیلرسون یکی از چهره‌های طرفدار اعمال محدودیت در روابط با ایران بود، اما پمپئو یکی از منتقدان پر سر و صدای توافق هسته‌ای بوده است.

بعد از انتشار خبرها در مورد برکناری تیلرسون، قیمت نفت ابتدا افزایش یافت، اما بعدا روند کاهشی خود را تداوم بخشید.

فشارکی گفت، هرچند احتمالا بعد از این تغییرات مشکلاتی بر سر راه ایران ایجاد خواهد شد، اما احتمال از هم پاشیدن برجام حدود 20 درصد است.

به گفته این کارشناس نفتی، در صورتی که برجام از بین برود، صادرات نفت ایران ممکن است به 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یابد و قیمت نفت افزایش قابل توجهی را شاهد باشد. در این شرایط تنها عربستان می‌تواند تأثیر ناشی از کاهش صادرات نفت ایران را تقلیل دهد.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.