کد مطلب: ۸۷۱۹۳۹

زلزله خراسان شمالی را لرزاند

زلزله خراسان شمالی را لرزاند

زلزله‌ای به بزرگی ۴.۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) روستای قاضی در خراسان شمالی را لرزاند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین‌لرزه در ساعت ۱۵ و ۵۵ دقیقه و ۵۰ ثانیه رخ داده است.

مکان این زمین لرزه قاضی و شوقان در خراسان شمالی اعلام شده است.

طول این زمین لرزه در ۵۶.۷۱ و عرض آن ۳۷.۳۶ به ثبت رسیده است. هنوز از خسارت های احتمالی این زمین لرزه گزارشی به دست نرسیده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهمترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز