فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۲۹۹۱۳۳

درآمد نفتی دولت ۶۰ درصد بیشتر شد

درآمد نفتی دولت 60 درصد بیشتر شد

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت در چهار ماهه نخست امسال بیش از 419 هزار میلیارد ریال درآمد از محل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی کسب کرده که نسبت به مدت مشابه پارسال 60.7 درصد بیشتر است.

به طور کلی درآمد دولت از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای از ابتدای امسال تا پایان تیرماه 420 هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با رقم 262 هزار میلیارد ریال در مدت مشابه پارسال، 60.3 درصد بیشتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بخش عمده این رشد درآمدی به منابع حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی با رقم 419 هزار و 600 میلیارد ریال اختصاص دارد که رشد 60.7 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده است.

در این میان ارزش صادرات نفت خام با 348 هزار و 900 میلیارد ریال، رکورد 84.2 درصدی را برای دولت ثبت کرده است؛ دولت پارسال در همین مدت 189 هزار میلیارد دلار از محل صادرات و فروش نفت خام درآمد کسب کرده بود.

کارشناسان اقتصادی، بخشی از این جهش درآمد نفتی را ناشی از رشد بهای نفت در بازارهای جهانی در مقایسه با سال گذشته می دانند زیرا بهای نفت به طور میانگین در سال گذشته به محدوده 50 دلار به ازای هر بشکه نفت رسیده بود اما امسال در محدوده 60 دلار قرار داشت؛ بخشی دیگر این افزایش از تغییر نرخ برابری ارزهای خارجی است که اکنون 4200 تومان بابت هر دلار در نظر گرفته می شود.

بخش دیگری از درآمدهای دولت از محل اخذ عوارض و مالیات‌ها تشکیل می‌دهد؛ درآمدهای دولت از این بخش در چهار ماهه امسال در مجموع 421 هزار و 100 میلیارد ریال بوده که 348 هزار و 800 میلیارد ریال آن از محل مالیات‌ها کسب شده است.

دولت در این مدت برای پرداخت‌های عمرانی 234 هزار و 100 میلیارد ریال هزینه کرده است.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.