کد مطلب: ۳۴۰۹۱۳

اعلام قیمت مصوب میوه شب عید

اعلام قیمت مصوب میوه شب عید

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: با دریافت ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی مبنی بر واگذاری ماموریت تنظیم بازار سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه شب عید به این سازمان، ذخیره‌سازی و توزیع برای طرح در کارگروه تنظیم بازار دولت در دستور کارگروه قرار گرفت.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: قیمت پرتقال تامسون شمال به قیمت هرکیلو ۳۱۰۰۰ ریال مصوب شد. اما به دلیل بازه قیمتی معنادار، اختیار تعیین قیمت سیب درختی به کمیته راهبردی استانهای تولیدکننده عمده سیب درختی کشور واگذر شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سازمان تعاون روستایی؛ حسین شیرزاد، معاون وزیر جهادکشاورزی و دبیر کارگروه ملی تنظیم بازار میوه عید در خصوص اقدامات انجام شده جهت تنظیم بازار و تامین میوه عید سال 1398 اظهار کرد: با دریافت ابلاغیه مورخ 97/9/20 وزیر جهادکشاورزی مبنی بر واگذاری ماموریت تنظیم بازار سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه شب عید به این سازمان، مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به عنوان متولی تنظیم بازار میوه شب عید جهت خرید، ذخیره‌سازی و توزیع برای طرح در کارگروه تنظیم بازار دولت در دستور کارگروه قرار گرفت.

وی افزود: به دنبال آن، تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی طرح تنظیم بازار میوه شب عید به استناد بند 12 ابلاغیه مذکور آغاز و متعاقب آن با برگزاری اولین جلسه کمیته راهبردی کشوری طرح مذکور در تاریخ 24/9/1397 همراه با عملیات رصد بازار میوه از منظر دستگاه‌های عضو کمیته راهبردی و در نهایت تایید دستورالعمل اجرایی طرح، پیش‌بینی اولیه تامین حدود 30 هزار تن سیب درختی و 30 هزار تن پرتقال تامسون شمال و 10 هزار تن پرتقال والنسیای جنوب به تصویب رسید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: البته با در نظر گرفتن ذخیره ملی معادل 20% سیب و پرتقال مورد نیاز استان‌ها و حدود 1000 تن ذخایر داخلی اتحادیه‌های استانی (خارج از طرح) به منظور تعادل بخشی و جبران کاستی‌های احتمالی این ذخیره‌سازی افزایش خواهد یافت. همچنین نوع و مشخصات کیفی محصول قابل خرید عبارت از سیب زرد و قرمز درجه یک با محدوده وزنی حداقل 150 و حداکثر 210 گرم (10± گرم)، پرتقال جنوب از نوع والنسیا با محدوده وزنی حداقل 140 و حداکثر 220 گرم (10± گرم) و پرتقال شمال از نوع تامسون با محدوده وزنی حداقل 190 و حداکثر 300 گرم (‌10± گرم) تعیین گردید.

شیرزاد درباره تعیین قیمت‌های برآوردی سیب و پرتقال اظهار داشت: برآورد میزان اعتبار مورد نیاز جهت اجرای طرح به مبلغ 3800 میلیارد ریال و درخواست تامین و تخصیص آن از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استناد بند 15 ابلاغیه فوق‌الذکر انجام گرفته است.

وی تصریح کرد: در این رابطه انتشار اسناد مناقصه در جراید جهت واگذاری امور بازرسی و نظارت بر کمیت و کیفیت سیب و پرتقال طرح به بخش خصوصی و شرکت‌های واجد صلاحیت و به موازات آن اعزام همکاران سازمان و شبکه تعاون روستایی کشور به استانهای تولیدکننده سیب درختی و بازدید کامل از کمیت و کیفیت سیب درختی موجود در سردخانه‌ها انجام شد.

وی افزود: بررسی میدانی قیمت عمده فروشی انجام شد که بازدید از باغات و سورتینگ‌ها در شهرستانهای مختلف 6 استان تامین‌کننده سیب و پرتقال و هماهنگی با سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و استانداری‌ها و تهیه برش شهرستانی با هدف تامین نظر نمایندگان و مسئولان ملی و جلوگیری از تنش قیمتی به‌گونه‌ای که تمام شهرستانها و تشکل‌ها بسته به سطح زیرکشت و توان تولید در تامین میوه شب عید مشارکت داشته و واجد سهم باشند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین افزود : تشکیل کمیته راهبردی استانی به ریاست روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و تعیین میزان سیب و پرتقال مورد نیاز استان‌ها به پایان رسیده و به عنوان مثال، حتی بمنظور رعایت توازن و برخورداری تمامی شهرستان‌های تولید کننده پرتقال استان مازندران در تهیه و تامین پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه نوروز 98 با برگزاری جلسه و کسب نظر کمیته مدیریت مرکبات استان مازندران مستقر در استانداری، جدول برش شهرستانی ذیل تهیه و جهت تامین پرتقال به استان‌ها و اتحادیه سراسری باغداران کشور ابلاغ گردید.

قیمت مصوب میوه شب عید اعلام شد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در ادامه افزود: با برگزاری دومین جلسه کمیته راهبردی ملی در تاریخ 97/10/1 تعیین قیمت پرتقال تامسون شمال با مشخصات مندرج در دستورالعمل تدوین شده در سبدهای 6-8 کیلوگرمی دو ردیفه به مبلغ هرکیلو 31000 ریال مصوب شد. اما به دلیل بازه قیمتی معنادار، اختیار تعیین قیمت سیب درختی به کمیته راهبردی استان‌های تولیدکننده عمده سیب درختی کشور واگذار شد که در حال حاضر فراگرد کشف قیمت در استانهای هدف به پایان رسیده است.

رئیس هیئت‌مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: اعضاء کمیته راهبردی کشوری، دو اتحادیه ملی بنام اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه سراسری باغداران کشور را به عنوان تامین کننده انتخاب نمودند تا از حضور پراکنده مباشرین استانی در مبادی تامین سیب درختی و پرتقال جلوگیری بعمل آمده و امر خرید سیب و پرتقال به صورت متمرکز و در صورت لزوم شبه متمرکز یا نیمه متمرکز انجام شود.

شیرزاد گفت: همچنین با توجه به زمان‌بر بودن برگزاری مناقصه، درخواست صدور مجوز ترک تشریفات مناقصه از وزارت متبوع انجام و در نهایت مجوز ترک تشریفات مناقصه صادر و نام شرکت‌های واجد صلاحیت از پورتال سازمان ملی استاندارد ایران اخذ و برای شرکت‌های سامانه مناقصه که واجد صلاحیت بازرسی بر میوه طرح تنظیم بازار و دارای سابقه و امکانات کافی بودند، فرم شرایط و استعلام بها ارسال گردید.

وی افزود: در ادامه، جلسه کمیسون معاملات سازمان پیشنهادات واصله مفتوح و در نهایت شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری (IGI) به عنوان شرکت واجد صلاحیت انتخاب گردید.

شیرزاد گفت: با عنایت به میزان اعتبار ناکافی در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی؛ این سازمان با اتکا به منابع داخلی خود در اولین مرحله تخصیص 20 درصد اعتبار مورد نیاز خرید سیب درختی و 30 درصد اعتبار مورد نیاز خرید پرتقال تامسون بر اساس سهمیه استان‌ها به ماخذ قیمت اعلام شده از جانب کمیته راهبردی تنظیم و جهت واریز به حساب استان‌ها اعلام شد که تاکنون حدود 620 میلیارد ریال بحساب مدیریت‌های تعاون روستایی استان‌ها واریز شده است و سعی داریم تا پایان ماه جاری به 1000 میلیارد ریال برسانیم.

این مقام مسئول گفت: برنامه زمان‌بندی حمل سیب درختی از استان‌های تولیدکننده تهیه و جهت اجرا به اتحادیه مرکزی تعاون روستایی کشور ابلاغ و تلاش می‌شود که حتی‌الامکان عملیات سورت و حمل مطابق این برنامه انجام و به اتمام برسد. با انتخاب شرکت بازرسی کننده و تعیین سربازرسان استانی و استقرار بازرسین در سردخانه‌های مبداء عملیات سورت و بارگیری سیب درختی آغاز گردید و تاکنون مقدار 11150 تن سیب درختی به استانها حمل و یا در سردخانه‌های استان‌های مقصد، زیر کلید قرار گرفته است که در این رابطه نگرانی خاصی وجود ندارد.

به اعتقاد معاون وزیر جهاد کشاورزی، با توجه به رشد قابل توجه قیمت سیب درختی و افزایش 30 درصدی قیمت پرتقال تامسون در سال جاری نسبت به سنوات گذشته؛ واریز تسهیلات ماخوذه از منابع بانکی در سررسیدهای مقرر از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور بسیار ضروری است. در صورتی که منابع مالی به هر طریق ممکن به فوریت تامین و در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار نگیرد، بی‌شک اجرای طرح در ماه آینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

شیرزاد خاطرنشان کرد: امسال با توجه به از دست دادن زمان و محدودیت وقت، به دلیل تاخیر زمانی مصوبه،‌ ضروری است نظر به فسادپذیری میوه خریداری شده،‌ نسبت به حمل سریع آن به استان‌های مقصد و در صورت لزوم نگهداری در سردخانه یا انبار فنی تا زمان توزیع،‌ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: قطعا حمل زود هنگام میوه‌ها بویژه ناشی از شرایط غیر عادی سیب درختی باعث بالا رفتن افت و ضایعات طرح خواهد شد لذا از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انتظار می‌رود که این پدیده را متعارف تلقی نموده و در زمان رسیدگی به اسناد و مدارک مربوطه، تمامی افت و ضایعات واقعی را مورد نظر قرار داده، ضرر و زیان اتحادیه‌های مباشر را با توجه به ویژگی‌های تنظیم بازار عید امسال، مقبول و مشروع تلقی نمایند.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.