فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۵۶۶۳۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱/ تلاش بی‌تاثیر دولت بر قیمت طلا و سکه

پیش بینی قیمت طلا و سکه 13 بهمن 1401/ تلاش بی‌تاثیر دولت بر قیمت طلا و سکه

دیروز روند قیمت در بازار فلز زرد مستقل عمل کرد و از ثبات قیمت دلار ، تبعیت نکرد. روند رشد قیمت طلا امروز هر مثقال طلا را بار دیگر وارد محدوده ۹ میلیون تومانی کرد. این بازار از وعده‌های سیاست‌مداران دست شسته و راه خود را می‌رود.

به گزارش‌ تجارت‌نیوز در شرایطی که قیمت دلار در محدوده ثابتی فریز شده اما قیمت طلا و سکه بر خلاف روز گذشته، امروز روند صعودی داشت. هر چند این افزایش قیمت در بازار فلز زرد مانند روزهای نخستین بهمن‌ماه، میلیونی نیست اما قیمت فلز زرد را نیز در کانال‌های جدید تثبیت کرده است.

سلب اعتماد مردم از اظهارات سیاستگذاران اقتصادی

رئیس‌جمهوری شب گذشته در گفتگویی تلویزیونی،‌ هدف دولت را نزدیک کردن نرخ دلار آزاد و نیمایی به هم عنوان کرد. رئیسی اعتراضات اخیر را از دلایل افزایش قیمت دلار دانست.

او از ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان کشور سخن گفت که هیچ نگرانی در این زمینه نداریم و فروش نفت داریم و پول آن وصول می‌شود.

برخی از سکه بازان با اشاره به اظهارات رئیسی می‌گفتند گفتار درمانی، بازار ارز و سکه را آرام نخواهد کرد و یکی از دلایل رشد نرخ ارز و سکه عدم اطمینان و اعتماد مردم به اظهارات سیاستگذاران اقتصادی است. موید این موضوع نیز افزایش قیمت سکه در بازار امروز بود.

به باور این دسته از معامله‌گران، تا زمانی که جهت انتظارات به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی داخلی و بین المللی تغییر نکند، گفتاردرمانی صرفا به‌عنوان یک مُسکن کوتاه‌مدت عمل خواهد کرد و احتمال صعودی شدن قیمت‌ها در بلندمدت وجود خواهد داشت.

فعلا نهاد پولی کشور در تلاش است تا با ابزارهایی نظیر طرح ربع سکه تعادل قیمتی را در بازار ایجاد کند و امید بسیاری از خریداران انتظاری نیز به همین موضوع و تاثیر آن در روزها آینده است. شرکت بورس کالای ایران اعلام کرد که دامنه نوسان قیمت ربع سکه بورسی به مثبت و منفی 30 درصد افزایش یافت.

انس جهانی طلا با رشد نزدیک به سه دلاری به ۱.۹۳۰.۳۵ رسید و به اعتقاد کارشناسان بازار طلا فعلا بازیگر فعالی در تعیین قیمت طلا و سکه نیست.

مثقال به کانال بالاتر برگشت

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی نوسان زیادی داشت. این قطعه از سکه با افزایش نزدیک به ۵۰ هزار تومانی قیمت، در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۲۴ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان معامله شد. سکه بهار ۲۰۰ هزار تومان رشد داشت و بیشترین افزایش قیمت را در خانواده سکه‌ها به خود اختصاص داد. این قطعه از سکه هم‌اکنون در مرز کانال ۲۳ و ۲۴ میلیون تونانی نوسان دارد.

نیم‌سکه ۵۰ هزار تومان گران شد و با قیمت ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز افزایش ۱۰۰ هزار تومانی داشت و به قیمت ۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی رسید. سکه گرمی سه روز است که با نرخ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در حال معامله است و تغییر قیمتی ندارد.

جدول قیمت و حباب سکه 12 بهمن 1401

حباب سکه امروز در مرز افزایش و کاهش قیمت سرگردان است. در لحظه نگارش این گزارش حباب سکه امامی و سکه گرمی کاهش دارد و مابقی سکه‌‌ها حباب مثبت دارند. این در حالی است که روند قیمت حباب سکه در همین محدوده نمی‌ماند و تا پایان ساعت معاملاتی امروز تغییر می‌کند.

امروز قیمت طلا برخلاف روز گذشته روند صعودی داشت. کاهش روز گذشته، قیمت هر مثقال طلا را از کانال ۹ میلیون تومانی پایین کشید. اما امروز با ۳۰۵ هزار تومان افزایش قیمت، هر مثقال طلا به ۹ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز افزایش ۷۱ هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۱۴۱ هزار تومان در بازار معامله شد.

قیمت طلای دست دوم نزدیک به ۷۰ هزار تومان گران‌ شد و با نرخ ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار تومان معامله شد.

طلا بخرید

عباد محمدولی، کارشناس بازار طلا با تاکید بر اینکه تا شب عید روند فعلی قیمت طلا و سکه ادامه خواهد داشت خاطرنشان کرد: تشدید تحریم‌ها و وضع تحریم‌های جدید، توسط اتحادیه اروپا از مواردی است که می‌تواند قیمت را در بازار فلز زرد تحت تاثیر قرار دهد.

او با اشاره به عرضه سکه در بورس کالا، گفت: اگر فعالیت بورس، در بخش طلا و سکه به شکل گسترده و هدفمند ادامه یابد، حباب سکه کاهشی است. کاهش یکباره قیمت سکه در حدود یک میلیون تومان نشان‌دهنده کاهش حباب آن است و در واقع از اصل ذاتی طلا چیزی کم نشده است.

این فعال بازار طلا تاکید کرد در زمان‌هایی که بازار هیجانی و خارج از منطق است؛ سرمایه گذاران به بازار ورود نکنند.

وی افزود:« افراد نباید به صورت کوتاه‌مدت به بازار طلا ورود کنند و سرمایه‌گذاری در این بازار را در میان‌مدت و بلندمدت انجام دهند. فلز طلا در بلندمدت امانت‌دار خوبی است اما نباید از نوسانات برای کسب سود در بازار طلا استفاده کرد. بنابراین توصیه می‌شود مردم،‌ برای حفظ سرمایه خود طلا بخرند.»

آخرین اخبار از تحولات بازارهای مالی را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.