کد مطلب: ۸۷۸۳۷۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازدهی بازارها در هفته سوم مهر ۱۴۰۲/ بورس از بازدهی بازارهای مالی جا ماند

بازدهی بازارها در هفته سوم مهر 1402/ بورس از بازدهی بازارهای مالی جا ماند

هفته سوم مهر روزهای پرتلاطمی برای بازارهای مالی بود. بازدهی بازارهای در هفته اخیر در دلار، طلا و سکه مثبت شد اما شاخص‌های بورسی تحت تاثیر جنگ اسرائیل و حماس با سقوط سنگینی روبه‌رو شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در سومین هفته مهر موضوع رخدادهای خاورمیانه و بالا گرفتن تنش میان اسرائیل و حماس بازارهای داخلی را به شدت تحت تاثیر قرار داد. بورس واکنش منفی نسبت به این رخداد نشان داد و حدود سه همت پول حقیقی از بازار خارج شود.

بازدهی بازارها هفته سوم مهر 1402

بازارهای مالی نیز به شکل شارپی روند صعودی را در پیش گرفتند اما این روند در نیمه دوم هفته اخیر و در سه روز پایانی کمی تعدیل شد.

تحلیلگران اقتصادی موضوع رخدادهای خاورمیانه که از روز شنبه آغاز شد را تاثیرگذارترین عامل نوسانات بازار در هفته اخیر می‌دانند. با این وجود برخی از فعالان اقتصادی معتقدند اگر تلاش‌های سیاست‌گذار نبود دلار به راحتی در محدوده ۵۳ هزار تومانی پیشروی می‌کرد و متعاقب آن سایر بازارهای نیز آرایش افزایشی به خود می‌گرفت.

این در حالی است که روند قیمت در بازارهای بین‌المللی نیز به کمک سیاست‌گذار آمد و مهمترین آن افزایش محدود قیمت در بازار طلا، نفت، جفت‌ ارزها، فارکس و ارز دیجیتال بود. برخلاف تصور بسیاری از تحلیلگران اقتصادی که گمان می‌کردند شروع بازارهای بین‌المللی با گپ مثبت همراه باشد، اما این اتفاق نیافتاد و بازارها ثبات قیمت نسبی داشتند.

علاوه بر آن به قیمت نفت و کاهش محدود آن در روز گذشته می‌توان اشاره کرد. به نظر می‌رسد این سیگنال مهمترین پالس را به بازارهای مالی داد و به یاری سیاست‌گذار آمد.

قیمت دلار

بررسی بازدهی قیمت دلار از ۱۳ تا امروز ۲۰ مهر نشان می‌دهد اسکناس آمریکایی با افزایش هزار و ۷۰۰ تومانی قیمت، بازدهی مثبت طی مدت یاد شده داشته است. این اسکناس در آخرین معامله روز جاری با قیمت ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. دلار نسبت به مدت مشابه هفته گذشته بازدهی مثبت ۳.۴۱درصدی داشت.

بازارساز طی ماه‌های اخیر تلاش کرده است با تزریق اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی، قیمت دلار را کاهشی کند و یا دست‌کم در محدوده‌ای پایین کریدور ۵۰ هزار تومانی حفظ نماید. اما کارشناسان اقتصادی روند اخبار بین‌المللی را همواره غیرقابل پیش‌بینی توصیف می‌کنند و معتقدند روند قیمت‌ها در بازارهای داخلی به همین رویدادها بستگی زیادی دارد.

علاوه بر موضوع جنگ در گرفته در خاورمیانه، معامله‌گران هفته آینده را برای بازارهای مالی هفته مهمی‌ می‌دانند. چرا که در قرار است کشورهای اروپایی در ۲۶ مهر ماه درباره تحریم‌های موشکی علیه ایران تصمیم بگیرند که آیا این تحریم‌ها لغو شود و یا به قوت خود باقي بماند. این تصميم می‌تواند بر قیمت دلار اثر داشته باشد.

قیمت طلا

امروز۲۰ مهر هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت دو میلیون و ۴۰۵ هزار تومان رسید و با رشد ۱۵۸ هزار تومانی نسبت به مدت مشابه هفته گذشته به کار خود پایان داد. بازدهی طلا در مدت یاد شده رشد ۷.۰۲ درصدی داشت.

گفتنی است قیمت طلای جهانی در لحظه نگارش این گزارش به رقم ۱۸۸۳ دلاری رسیده است. انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل رشد قیمت ۶۱ دلاری و افزایش بازدهی ۳.۳۵ درصدی داشته است.

قیمت سکه

این هفته سکه امامی رشد بازدهی ۵.۳۰ درصدی داشت. این قطعه با رشد یک میلیون و ۴۴۹ هزار تومانی نسبت به هفته دوم مهر به کار خود پایان داد. امروز ۲۰ مهر سکه امامی با رقم ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

بورس

کندل هفتگی بازار سرمایه در پایان معاملات امروز مانند پنج هفته گذشته نزولی بسته شد. نگاهی به معاملات این هفته بازار سهام نشان می‌دهد شاخص کل حدود 3.2 درصد طی این هفته کاهش ارتفاع داد و از دو میلیون و 69 هزار واحد به دو میلیون و 19 هزار واحد رسید.

شاخص هم‌وزن در این مسیر پنج روزه همراه شاخص کل بود و معادل 3.18 درصد پایین آمد. به طوری که شاخص هم‌وزن در این هفته از سطح 715 هزار واحد به 690 هزار واحد رسید.

قدرت معاملات سومین هفته از مهرماه پایین بود و حتی نسبت هفته گذشته کمتر شد. نگاهی دقیق‌تر به معاملات هفته سوم نشان می‌دهد بورس در این هفته، روزانه به طور میانگین هفت میلیارد و 360 میلیون برگه سهم حجم خورد و ارزش معاملات چهار هزار و 125 میلیارد تومانی را رقم زد. در نهایت باید گفت در این هفته بیشتر از دو هزار و 900 میلیارد تومان سرمایه ‌حقیقی‌ها تحت تنش جنگ اسرائیل و حماس از بازار سرمایه خارج شد.

روند معاملات هفته سوم مهر

بورس هفته سوم مهرماه در حالی شروع شد که از همان دقایق ابتدایی سایه جنگ حماس و اسرائیل بر سر معاملات بازار حس می‌شد. همین موضوع سبب شد تا شاخص کل در روز ابتدایی هفته با کاهش 0.81 درصدی روبه‌رو شود. شاخص هم‌وزن نیز در پایان بورس شنبه حدود 0.94 درصد پایین آمد و به 709 هزار واحد رسید.

در یکشنبه اما تنش جنگ اسرائیل و حماس بالا گرفت و دامن بازار سرمایه ایران را نیز گرفت. همین موضوع سبب شد تا شاخص‌های بورسی سقوط سنگینی را تجربه کنند. به طوری که در پایان بورس یکشنبه، شاخص کل 2.51 و شاخص هم‌وزن 3.67 درصد کاهش ارتفاع دادند.

در روز دوشنبه نیز سایه جنگ بر سر معاملات حس می‌شد. با این تفاوت که طبق معمول با تغییر سهم‌های شاخص‌ساز، شاخص کل سبز شد. اما شاخص هم‌وزن که نمای بازار را صادقه بیان می‌کند، خبر از کاهش 0.33 درصدی میانگین هم‌وزن بازار داد.

در سه‌شنبه اما با فروکش تب جنگ در بازار، مسیر شاخص‌های بورسی تغییر کرد. به طوری که در پایان بورس سه‌شنبه شاخص کل 0.42 درصد و شاخص‌ هم‌وزن 0.73 درصد افزایش ارتفاع دادند. در روز پایانی هفته نیز همین روند ادامه داشت و هر دو شاخص کل و شاخص هم‌وزن به ترتیب 0.29 درصد و 0.65 درصد بالا رفتند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • محمدرضا محمدی

    بورس که چندین سالاست کهمنفی وروبه پایین است دراین مملکت کل کالاها ومسکن وخودرو وطلاودلار وزمین وحتی یکآدامس وپفک صدبرابرشده الابازاربورس واین مدیران بی سواد وبی تجربه ونالایق وحاضر به پاسخگوی نیستند

  • محمدرضا محمدی

    این مملکت اگر کسی پاسخگو می بود تابه حال مسولین مملکتی ودولتی وقضایی ومجلس واطلاعات وبازرسی وحسابرسی بهسراغش،می رفت وپیگیر سهام وسرمایه سهامداران ازمسولین بی سواد وبی عرضه بورس می شدند وانها رامحاکمه می کردند