کد مطلب: ۵۶۷۸۱۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات ۸۰ درصد و مصرف برنج ۵۰ درصد کاهش داشت

احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات ۸۰ درصد و مصرف برنج ۵۰ درصد کاهش داشت

با وجود آنکه فعالان بازار مواد غذایی از کاهش ۵۰ درصدی مصرف برنج و کاهش ۸۰ درصدی واردت برنج خارجی خبر می‌دهند اما زمزمه‌های افزایش دوباره قیمت برنج در بازار شنیده می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بحران آب و سیلاب ناگهانی مزارع برنج شمال را زمینگیر کرد. کشاورزان می‌گویند بارش سیل‌آسای اخیر باعث از بین رفتن بوته‌های در حال رشد برنج شده است و کشاورزان را هنگام برداشت با مشکل رو به رو کرده است.

به همین دلیل امکان دارد امسال میزان تولید برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر باشد.

احمد موسویان، یکی از فعالان بازار غلات با بیان افزایش قیمت برنج توضیح داد: تنها سیلاب و پیش از آن کم‌آبی، عامل گرانی برنج نیست. قیمت تمام شده تولید همچون قیمت نهاده‌ها، گازوئیل و دستمزد کارگران بالا رفته است و همین عوامل باعث شده کشاورزان محموله‌های جدید برنج را به بنکداران با قیمت ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان بفروشند.

او به تجارت‌نیوز گفت: سال گذشته بنکداران هر کیلو برنج ایرانی را از کشاورزان ۲۸ هزار تومان می‌خریدند این در حالی است که امسال قیمت برنج با ۶۱ درصد افزایش قرار است کیلویی ۴۵ هزار تومان فروخته شود.

موسویان تاکید کرد: البته امسال ممکن است کسی تمایل به فروش برنج نداشته باشد. همین کاهش عرضه به افزایش بیشتر قیمت برنج دامن می‌زند.

برنج به کیلویی ۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

حالا زمزمه‌‌های بازاریان هم از افزایش چشمگیر قیمت برنج حکایت دارد. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که فعالان بازار از کاهش ۵۰ درصدی مصرف برنج می‌گویند و واردات برنج خارجی هم در حال حاضر ممنوع است.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران بر موضوع کاهش شدید مصرف برنج مُهر تائید می‌زند.

قاسم‌علی حسنی، بازار مواد غذایی را راکد توصیف کرد. او توضیح داد: تا زمان روی کارآمدن دولت جدید فعلا بازار مواد غذایی راکد است و مردم نه تنها برنج نمی‌خرند بلکه در سایر اقلام هم چنین وضعیتی مشاهده می‌شود.

البته حسنی ادعای برخی فعالان بازار مبنی بر افزایش چشمگیر قیمت برنج را تائید نمی‌کند و بلکه معتقد است: دو هفته آینده فصل برداشت است و در این مقطع معمولا بازار برنج راکد می‌شود.

او توضیح داد: در عمده‌فروشی‌ها ارزان‌ترین برنج ۲۷ هزار تومان و گران‌ترین هم با قیمت ۳۷ هزار تومان فروخته می‌شود که با احتساب نرخ کرایه و ۱۲ درصد سود خرده فروشی این کالا با قیمت بیشتری به دست مردم می‌رسد.

کمبود شدید برنج خارجی در بازار

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اما افزایش قیمت برنج را دور از ذهن نمی‌داند. مسیح کشاورز با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت برنج ایرانی به تجارت‌نیوز گفت: با کمبود شدید برنج خارجی فعالان بازار قطعا باید برنج ایرانی را با رقمی بفروشند که بازار کشش داشته باشد.

او توضیح داد: قطعا به دلیل کاهش واردات افزایش قیمت برنج اتفاق می‌افتد. چرا که طبق آمارها واردات برنج در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۸ حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

چندی پیش مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج به گسترش نیوز گفته بود: « پیش‌بینی می‌شود تولیدکنندگان برنج با ضرر هنگفتی روبرو شوند؛ چرا که اولا مشتریان خود را از قشر ضعیف را از دست داده‌اند و ثانیا قشر متوسط که مثلا قبلا ۱۰۰ کیلو برنج می‌خریدند اکنون با توجه به قیمت‌ها شاید نیمی از میزان قبلی را هم نخرند.»

برای مطالعه بیشتر درباره وضعیت بازار مواد غذایی خبر اتفاق عجیب در بازار برنج پیشنهاد می‌شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  یه جور میگه مردم صبرکردن مواد غذایی نمیخرن تا دولت جدید بیادادم میمونه این سایت مال یه بچه دبستانی تحلیل گراشم مهدکودکی هستن.این است مسول ایرانی وافتخار ایران زمین خخخخخ

 • ناشناس

  برنجا هر چى گرونتر میشه بى کیفیت تر وبدمزه ترمیشه. گاهى شک میکنم که برنج ایرانى خریدم یا برنج تایوانى. فعلا خرید برنج پنجاه درصد کاهش داشته این طوری پیش بره فک کنم به رکورد صد در صد هم برسیم

 • ناشناس

  وقتیکه برنج خارجی را مستقیم به استانهای برنج خیز کشور میاوردن ودلالان آنها را با اندک برنج طارم ایرانی درهم میکردن و در کل کشور آنها را بنام برنج ایرانی پخش میکردن وبا نازلترین قیمت می فروختن کجا بودید اینجور کارها پدر کشاورز ما را در آورده تا با فروش زمینهایشان به غیربومیهابرای ساخت و ساز غیرمجاز به مشکلاتشان از جمله عروسی وخانه فرزندانشان برسندکجا بودیدبرنج ایرانی باید صادر شود تاکشاورزان زمینهایشان را نفروشند اگربرایتان مهم باشداین غذای اسراتژیک کشور نابود نشود همراه با کشاورز شمالی

 • خوزستان

  با سلام مردم ایران با اطلاعی که بنده دارم کشت برنج در سایر نقاط کشور به غیر حوزه شمال ، یک چهارم شده. و به فرض وجود برنج خارجی دیگه با دلار ۴۵۰۰ وارد نشده بلکه با دلار ۲۵ هزاری وارد شده یعنی ۵ برابر قیمت فعلی به ایران میرسه . خودتون حساب کنید چه قیمت دست شما میرسه. حالا فکر میکنید برنج شمال گرونه ؟ شش ماه دیگه همین برنج شمال کمتر از ۱۰۰ هزار گیرتون نمیاد. از ما گفتن بود . هر چه پول دارید در زمان برداشت برنج خرید کنید.

  • ناشناس

   یعنی واقعا ۶ ماه دیگه برنج میشه کیلو ۱۰۰ تومن؟خدا کمک مردم کنه.چجوری باید زنده بمونیم.

 • شمس

  برنج تا ماه های آینده میتوانید کیلویی زیر ۲۰هزارتومان خریداری کنید بیخود عجله نکنید برنج شمال گیلان در ماه های آینده به زیر ۲۰هزارتومان میاد

  • ناشناس

   عههههههههه شمس جان الان که شده 55 تومن زیر 20 بود چی شده ؟ سه ماه از حرفت میگذره

 • ناشناس

  شما اصلا از کشاورزی چیزی میدانید که کمر کشاورزو با وارد کردن بی موقع میشکنید یه مشت مسول بی خرد

 • ناشناس

  مهر نیومده برنج خارجی ریختید که با پلاستیک درست میشه شما انسان نیستید

 • ناشناس

  کشاورز این همه هزینه ۴ برابری از پارسال کرده اصلا برنج گرون نیست

 • ناشناس

  برنج شمال باید صادر بشه تا کشاورز بیاد بالاچون از بهترینها هست همه دارن زمین میفروشن کیه که بداد کشاورز برسه

 • ناشناس

  هزینه های سنگین برای کاشت برنج راجراحساب نمی کنید