اکسکوینو
وزارت خارجه آمریکا:

آماده برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم

تجارت نیوز

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با بیان اینکه «روند مذاکرات در وین پیچیده و دشوار خواهد بود»، مدعی شد که کشورش آماده برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره روند مذاکرات وین گفت که اکنون ابتدای راه است و نمی‌توان به این زودی ارزیابی کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد. ما تنها می‌دانیم که مسیری طولانی پیش رو داریم که به دلایل زیادی دشوار خواهد بود.

بنا بر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پرایس در ادامه گفت: این صحبت‌ها غیرمستقیم است و در نتیجه، این شرایط می‌تواند دست و پا گیر باشد. روند سختی خواهد بود زیرا اینها مسائل بسیار فنی و پیچیده‌ای هستند. این یک مذاکرات استراتژیک نیست، هرچند تا حد زیادی نقطه پایانی استراتژیک آن روشن است که ما آن را پایبندی در برابر پایبندی نامیده‌ایم. این امر، دشوار خواهد بود زیرا بی اعتمادی نسبتاً زیادی میان ایالات متحده و ایران وجود دارد که به وقایع سال‌های اخیر و نیز تاریخ نسبتا طولانی بین دو کشور ما و بین ایران و جامعه جهانی بازمی‌گردد.

وی افزود: هیچ یک از این موارد چیزی نیست که ما به طور بالقوه نتوانیم بر آن غلبه کنیم اما چالش‌هایی پیش رو وجود دارد. با این حال، ما همچنان بر این باوریم که این نشست ها سازنده است. زیرا درک بهتری از تفکر ایران به ما ارائه می‌دهد و ما امیدواریم که تهران نیز با درک بهتری از آنچه ما می‌توانیم انجام دهیم، این دور از مذاکرات را ترک کند. تیم آمریکا در وین با متحدان اروپایی و همچنین با شرکای روسی و چینی رایزنی کرده است. آنها به نوبه خود با هیئت ایرانی دیدار کرده‌اند. بنابراین، ما توانسته‌ایم درباره موقعیت ایران بیشتر بشنویم. ایران هم با توجه به اینکه شرکای ما به نوبه خود موقعیت ما را به ایرانیان انتقال داده‌اند، بیشتر از ما شنیده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا تصریح کرد که نشست وین برای چگونگی ازسرگیری برجام از سوی ایران و کاهش تحریم ها در پیروی ما از برجام است و مدعی شد: ما آماده هستیم تا گام های لازم برای بازگشت به پایبندی به برجام را، از جمله از طریق لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام برداریم. من در موقعیتی نیستم که بتوانم جزئیات آنچه ممکن است باشد را ارائه دهم اما دقیقاً به همین دلیل است که توافق کرده‌ایم در دیپلماسی شرکت کنیم. ماهیت دقیق هرگونه تحریم، موضوع دیپلماسی است.

وی در ادامه تاکید کرد: اما باید این مطلب را بیان کنم که ما هیچ رفتار یا اقدام یک جانبه‌ای برای هر نوع تحریک ایران برای بازگشت به میز مذاکره یا موقعیت بهتر در آن انجام نمی دهیم و نخواهیم داد.

پرایس همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌هایی که به بهانه هایی همچون مبارزه با تروریسم علیه ایران اعمال شده‌اند، مدعی شد که این دولت متعهد است در بسیاری از موارد با متحدان و شرکای خود همکاری کند تا ایران را نسبت به نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و برنامه موشک‌های بالستیک پاسخگو نگهدارد.

وی در ادامه این ادعاهای خود گفت: دقیقا به همین دلیل است که استراتژی ما بازگشت متقابل به برجام را ضروری اما ناکافی می‌داند، چراکه ما نه تنها به دنبال یک توافق طولانی تر و مستحکم هستیم، بلکه در بلند مدت با همکاری با شرکای منطقه به دنبال توافقنامه‌های بعدی برای رسیدگی به این موضوعات هستیم.

این دیپلمات آمریکایی ادعا کرد که وقتی صحبت از تحریم می‌شود، کشورش آماده است تا اقدامات لازم برای بازگشت به مطابقت با برجام، از جمله با لغو تحریم‌های ناسازگار با توافق را انجام دهد.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند