موضوعات داغ:
عملیات بارگیری نخستین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی آغاز شد؛

برداشت ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز غنی از سکوی ۱۴ پارس‌جنوبی تا ماه آینده

برداشت ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز غنی از سکوی ۱۴ پارس‌جنوبی تا ماه آینده

عملیات بارگیری نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از عملیات مهاربندی، با حضور استاندار هرمزگان و مدیران شرکت نفت و گاز پارس از یاردصنعتی بندرعباس آغاز شد. به گزارش تجارت‌نیوز، سکوی اصلی ۱۴A که به دست مهندسان ایرانی ساخته شده با پیشرفت بیش از ۹۶ درصد، پس از عملیات مهاربندی و

عملیات بارگیری نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از عملیات مهاربندی، با حضور استاندار هرمزگان و مدیران شرکت نفت و گاز پارس از یاردصنعتی بندرعباس آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سکوی اصلی ۱۴A که به دست مهندسان ایرانی ساخته شده با پیشرفت بیش از ۹۶ درصد، پس از عملیات مهاربندی و بارگیری، برای نصب به موقعیت دریایی خود منتقل می‌شود.

عملیات نصب این سکو کمتر از یک‌ماه آینده به پایان می‌رسد و تا ۲۲ بهمن‌ماه سال جاری، برداشت ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز غنی از این سکو آغاز می‌شود.

عملیات توسعه فاز ١۴ پارس‌جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶٠٠ هزار مترمکعب گاز ترش و ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست.

تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴٠٠ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده‌دار است.

در این راستا حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی از پیشرفت ۷۷ درصدی عملیات این فاز خبر داد و پیش‌بینی کرد تا ابتدای سال ۱۳۹۸ این طرح به بهره‌برداری کامل برسد.

وی با بیان اینکه قرارداد طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی ۲۵ خردادماه سال ۱۳۸۹ در کنار چهار طرح دیگر به کنسرسیومی متشکل از هشت پیمانکار واگذار شد، افزود: این طرح هم‌اکنون از پیشرفت ۷۷ درصدی برخوردار است.

مسعودی گفت: سکوی ۱۴A و ۱۴B مجددا ساخته شده که امروز شاهد بارگیری نخستین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ هستیم.

وی از عملیات نصب این سکو ظرف ۱۰ روز آینده خبر داد و درباره برنامه زمان‌بندی راه‌اندازی آن گفت: این سکو تا ۲۲ بهمن‌ماه به بهره‌برداری خواهد رسید تا ظرفیت برداشت ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز غنی از طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی محقق شود.

مسعودی اضافه کرد: مبلغ قرارداد این طرح ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار است که پیش‌بینی می‌شود برای تکمیل ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار نیاز به تزریق منابع مالی داشته باشد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی با اشاره به پایان عملیات تکمیلی حفاری ۸ حلقه چاه در موقعیت سکوی ۱۴A این طرح گفت: در مجموع از تعداد ۴۴ حلقه چاه این طرح، عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه این فاز به طور کامل به اتمام رسیده است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تا دو ماه آینده عملیات حفاری ۱۱ حلقه چاه دیگر به پایان خواهد رسید.

حمیدرضا مسعودی از انجام ۱۰ میلیون نفر ساعت کار ایمن (بدون حادثه) در عملیات ساخت عرشه ۱۴A خبر داد که اجرای آن به طور کامل توسط مهندسان ایرانی انجام گرفته است.

وی گفت: عملیات بارگیری دومین سکوی دریایی این طرح (۱۴C) اسفندماه سال جاری از یارد صدرا انجام خواهد شد که براساس برنامه زمان‌بندی، تا نیمه ابتدایی سال آینده برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی از طرح توسعه این فاز محقق خواهد شد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند