بررسی کیفیت و قیمت مرکز تلفن ایرانی

بررسی کیفیت و قیمت مرکز تلفن ایرانی

محبوبیت مراکز تلفن در جوامع امروزی به طور فزآینده‌ای در حال افزایش است چرا که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی به متمرکز نمودن خدمات و پشتیبانی مشتریان و ارباب رجوع روی آورده‌اند.

مرکز تلفن ابزاری‌ست که تماس‌های تلفنی درون و بیرون سازمانی را مدیریت می‌نماید. با توجه به گسترش روزافزون شبکه‌های کامپیوتری از یک سو و سوی دیگر پیشرفت مراکز تلفنی و مخابراتی و تلفیق این شبکه‌های ارتباطی، تمایل موسسات، سازمان‌ها و شرکت‌ها به بهره‌گیری از شبکه IP به عنوان بستر ارتباطی بیشتر از پیش شده است؛ به گونه‌ای که امروزه کمتر سازمانی در جهان و البته ایران را می.توان یافت که بر خلاف این جریان حرکت نماید و برنامه‌ای جهت بهبود و توسعه مرکز تلفن خود نداشته باشد. سازمان و شرکت‌هایی هم که به تازگی قصد راه‌اندازی مرکز تلفنی دارند، در صورت شناخت درست از مزایا و امکانات این تکنولوژی جدید، به طور قطع به جرگه گسترده خریداران مرکز تلفن تحت شبکه خواهند پیوست.

اصطلاحات مترادفی برای نام گذاری مرکز تلفن وجود دارد. به طور مثال سانترال ویپ ، سانترال تلفن ، سانترال IP ، سانترال تحت شبکه و سیستم تلفن تحت شبکه که می‌توان از آن به جای مرکز تلفن استفاده کرد و در این متن از همین اصطلاحات استفاده می.شود.

سانترال ویپ بسته به نوع اندازه سازمان می‌تواند کم ظرفیت و پرظرفیت باشد. مراکز تلفن پرظرفیت دارای تعداد کاربران بیشتری هستند و به طبع به همین دلیل می‌توانند تعداد تماس همزمان بیشتری را ایجاد و مدیریت نمایند. مرکز تلفن می‌تواند به عنوان بخشی از ابزار ارتباط با بیرون از سازمان نظیر ایمیل مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا در سازمان‌های دولتی می‌تواند پلی برای ارتباط با دیگر سازمان‌ها و یا ارباب رجوع باشد. محبوبیت مراکز تلفن در جوامع امروزی به طور فزآینده‌ای در حال افزایش است چرا که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی به متمرکز نمودن خدمات و پشتیبانی مشتریان و ارباب رجوع روی آورده‌اند.

مرکز تلفن یک راه‌حل جامع برای یکپارچه‌سازی، بهبود، تسریع و خودکارسازی ارتباطات یک سازمان در سطوح مختلف می‌باشد.

مروری بر گذشته‌ی مرکز تلفن

در گذشته استفاده از مراکز تلفنی سوئیچ مدار ، رایج بود. این سیستم‌ها که از ابتدا به منظور برپایی ارتباطات صوتی طراحی شده بودند، تنها وظیفه انتقال صوت را داشتند که این کار را به خوبی انجام می‌دادند اما پاسخگوی سایر سرویس‌های مورد نیاز نبودند. سرویس‌هایی از قبیل صندوق صوتی، پست الکترونیک، تبادل پیام فوری، ارتباط تصویری، کنفرانس ویدیویی و صوتی، دریافت و ارسال فکس، دریافت و ارسال SMS و … به عنوان بخشی از امکانات در یک سیستم ارتباطی جامع به شمار می‌روند. این در حالی است که تکنولوژی سوئیچ مدار، راه حلی برای ارائه این سرویس‌ها نداشت؛ این مساله یکی از دلایلی بود که نیاز به حضور یک تکنولوژی جدید در کنار سیستم قبلی احساس می‌شد. تکنولوژی مبتنی بر بسته ، با انعطاف بیشتر و امکانات گسترده‌تر به عنوان جایگزین مطرح شد که در نتیجه آن امکان راه‌اندازی مراکز تلفن مبتنی بر IP یا همان VoIP به عنوان یک گزینه جذاب و مطمئن در دسترس خواهد بود.

این تکنولوژی، مراکز تلفن سنتی (PABX) را نیز متحول نموده و مراکز تلفن تحت شبکه یا IP-PBXها جایگزین آنها شده‌اند.

سانترال ویپ جوان پردازش قدرت پشتیبانی از تعداد قابل توجهی از کاربر، تماس‌های همزمان، گزارش آنها و مسیردهی هوشمند تماس‌ها را دارد. با توجه به بزرگی سازمان ، ممکن است تعداد کاربران از تعدادی محدود تا صدها نفر متغیر باشد.

بنابر نیازهای هر شرکتی ، مراکز تلفن امکان دریافت تماس‌ها و یا برقراری تماس‌های خارجی را دارند. برخی از این مراکز بیشتر بر تماس‌های ورودی تمرکز دارند مانند بانکی که شماره دسترسی رایگان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

معماری مرکز تلفن

با گسترش تکنولوژی VoIP، راه‌حل‌های ارائه شده برای مراکز تلفن نیز متحول شده‌ و از این طریق بسیاری از محدودیت‌هایی که در سیستم‌های سنتی وجود داشت از میان رفته‌اند. مرکز تلفن با بکارگیری تکنولوژی‌های روز هم‌چون VoIP و هم‌چنین معماری ماژولار، بالاترین میزان کارایی، قابلیت یکپارچه‌سازی و رضایت‌مندی را در  فراهم می‌کند. در سانترال ویپ‌های نسل جدید یک بخش مدیریت تماس‌ها، یک هسته تلفنی و یک بخش پایگاه داده‌ها وجود دارد.

در مرکز تلفن یک لایه انتزاعی از پایگاه داده مورد استفاده قرار گرفته است که با این روش امکان بکارگیری انواع پایگاه‌ داده‌ها مانند Oracle و MySQY برای ذخیره‌سازی کلیه داده‌ها وجود خواهد داشت. در این مرکز تلفن، لایه ارتباطی به همراه هسته تلفنی، بستر ارتباطی لازم را برای پشتیبانی از کانال‌های مختلف و هم‌چنین پروتکل‌های گوناگون را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر یک سانترال IP چند کاناله  از ارتباطات رایج هم‌چون ایمیل، نمابر، چت، پیام‌کوتاه و ارتباطات تلفنی پستیبانی می‌نماید.

طراحی ماژولار سانترال تلفن این امکان را فراهم می‌کند تا بر‌حسب نیاز و هم‌چنین با توجه به اندازه و نیاز سازمان، از قابلیت‌های نرم‌افزار بهره‌برداری شود که این خود به کاهش هزینه‌های سازمان کمک خواهد کرد.

امکانات و ویژگی‌های مرکز تلفن جوان پردازش

 • مسیریابی و توزیع پیشرفته تماس‌ها
 • مانیتورینگ صف‌ها ، تماس‌های ورودی ، کاربران رجیستر شده در سانترال IP
 • مدیریت کاربران شامل کاربران مدیر و راهبر سیستم با سطوح دسترسی مختلف
 • گزارش‌گیری پیشرفته از مکالمات ضبط شده و تماس‌ها
 • دفترچه تلفن جهت ذخیره مخاطبین
 • ضبط مکالمات ورودی و خروجی به سانترال تلفن و تماس‌های داخلی به داخلی مشترکین
 • صندوق صوتی جهت دریافت پیغام‌های مخاطبین در زمان‌های غیر فعال بودن مشترکین مرکز تلفن
 • فکس مجازی که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های کاغذ و نگهداری پرینترها باشد
 • ایجاد محدودیت‌های زمانی تماس
 • IVR (اصطلاحا همان تلفن گویا)
 • امکان برقراری کنفرانس تلفنی و تماس ویدئویی
 • ارتباط با سیستم‌های ثالث مثل سیستم اتوماسیون
 • امکان اتصال کاربران آنالوگ وIP به صورت همزمان و یا مجزا
 • ظرفیت از ۳۰  تا ۱۰۰ هزار کاربر
 • توسعه آسان به ظرفیت‌های بالاتر فقط با خرید لایسنس مشترک بیشتر
 • امکان استفاده از دیسک‌های حافظه
 • پشتیبانی از پروتکل‌های SRTP و TLS، SSH ، HTTP، TELNET،HTTPS
 • پشتیبانی از انواع کدک‌ها با استاندارد GSM،G.726،G.729،G.723.1،G.711A-Law،G.711U-Law
 • پشتیبانی از انواع پروتکل‌ها همانندSIP-T ،SIP، مگاکو (H.248)
 • امکان ایجاد سامانه افزونه (Redundancy) به منظور داشتن دو سرور فعال به صورت همزمان
 • سامانه بیلینگ پیشرفته به منظور محاسبه هزینه مکالمات
 • قابلیت پیاده‌سازی به صورت سیستم توزیع شده جغرافیایی برای اتصال شعب و مراکز مختلف
 • امکان اتصال به سامانه‌های ارسال و دریافت پیامک
 • امکان اتصال به سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه (PoIP)

علاوه بر ویژگی‌ها و امکاناتی که IP-PBXها به واسطه فعالیت در بستر شبکه IP فراهم می‌کنند، پیاده‌سازی یک مرکز تلفنی مبتنی بر تکنولوژی VoIP در سازمان‌هایی که شعب متعدد و پراکنده دارند، پاسخی مناسب در جهت کاهش هزینه‌ها و یکپارچه‌سازی زیرساخت‌ها می‌باشد. با بهره‌مندی از بستر شبکه IP موجود میان شعب و همچنین استفاده از تجهیزات مناسب، می توان مرکز تلفن قدیمی را با سیستم تلفنی مبتنی بر IP جایگزین کرده و یا حتی بدون نیاز به تغییر در ساختار قدیمی، از مزایای مرکز تلفن IP بهره‌مند گردید. در واقع این امکان نیز وجود دارد که سیستم تلفنی جدید با امکانات بی‌شمار در کنار سیستم تلفنی سنتی قرار گیرد و ترکیب سانترال تلفن‌های سنتی را تغییر نداد.

خرید مرکز تلفن

برای خرید یک مرکز تلفن می‌بایست به چند نکته توجه کنیم:

 • قیمت
 • امکانات
 • کارایی و اطمینان از عملکرد
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش

مسلما قیمت یکی از مهمترین چراغ‌های روشن در ذهن خریداران مرکز تلفن می‌باشد. قیمت مرکز تلفن متشکل از هسته‌ی اصلی سانترال تحت شبکه یعنی نرم‌افزار ، شاسی اصلی شامل بدنه و منبع تغذیه و کارت‌ها و مبدل‌های ورودی و خروجی آن می‌گردد. شرکت جوان پردازش با بومی‌سازی هر سه مورد امکان رقابت با تمامی برندهای خارجی مرکز تلفن را دارد. اختلاف قیمت مرکز تلفن جوان پردازش با اروپایی و آمریکایی و حتی چینی قابل توجه می‌باشد.

امکانات مرکز تلفن از عوامل دیگری‌ست که باید به آن توجه کرد . مسلما شرکت جوان پردازش سعی می‌کند تا با بروزرسانی مداوم نرم افزار و سخت افزار تولیدی خود در جنگ رقابت با محصولات خارجی پیشتاز باشد و این نکته را می‌توان با مقایسه کاتالوگ مرکز تلفن جوان پردازش با دیگر برندها مشاهده کرد.

کارایی و اطمینان از عملکرد مرکز تلفن از مهمترین اولویت‌ها و دغدغه‌های خریداران مرکز تلفن می‌باشد. ارجاع به مشتریان قدیمی و تائیدیه‌های دریافت شده برای نرم افزار و سخت افزار محصول مرکز تلفن جوان پردازش بر کارایی آن تاکید دارد.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش از دیگر دلایل مهمی است که مشتریان سانترال تحت شبکه جوان پردازش را برای خرید آن مصمم‌تر می‌کند. تولید تمامی تجهیزات در داخل مانع از وابستگی این خدمات به منابع خارجی شده است. همچنین تیم تخصصی نصب و راه اندازی جوان پردازش با بیش از ۱۴ سال سابقه انجام پروژه‌های مختلف کشوری و واحد تعمیرات و گارانتی همیشه در تلاش هستند تا بهترین خدمات ممکن را در اختیار مشتریان قرار دهند.

مرکز تلفن ایرانی

مر کز تلفن جوان پردازش طراحی و ساخته شده توسط متخصصان ایرانی می‌باشد که می‌تواند تمامی امکانات مورد نیاز شما برای یک مرکز تلفن مدرن را بر آورده سازد. با خرید مرکز تلفن ایرانی جوان پردازش از توسعه کسب و کار فرزندان ایران زمین حمایت خواهید کرد. افرادی که تلاش کردند تا در زمان تحریم ، چرخی مورد نیاز در ساختار مورد نیاز کشور را به حرکت دربیاورند. حمایت شما از مرکز تلفن تولید شده در ایران باعث خواهد شد تا متخصصین این امر با دلگرمی بیشتری در راستای فتح قله‌های سخت و یا غیر ممکن در تولید بردارند.

جوان پردازش آماده است تا با افتخار از شما عزیزان در بازدید از خط تولید محصولات خود میزبانی نماید.

آشنایی بیشتر با مرکز تلفن جوان پردازش

مرکز تلفن جوان پردازش مرکز تلفنی یکپارچه است که می‌تواند از ۱۰ تا ۱۰۰۰۰ کاربر آنالوگ و IP را به صورت ترکیبی پشتیبانی نماید. سانترال تحت شبکه جوان پردازش در شاسی پایه می‌تواند از ۶۴ پورت آنالوگ (FXO/FXS) و ۴ پورت E1 پشتیبانی نماید. همچنین در صورت نیاز به افزایش این پورت‌ها می‌توان از شاسی‌های دوم و سوم به صورت افزایشی استفاده نمود.

جزئیات ماژول‌های سخت افزاری نصب شده روی مرکز تلفن جوان پردازش

مادربرد : برد اصلی با واحد پردازش ۴ هسته‌ای جهت نصب سافت سوئیچ جوان پردازش

پاور : پاور صنعتی ۱۵ آمپر AC

کارت یوزر : روی هر یوزر کارت می‌تواند ۶ ماژول ۴تایی FXO و یا FXS نصب کرد.

کارت ایوان : روی هر کارت ایوان می‌توان

بررسی تولید تلفن صنعتی

تلفن صنعتی در دو دسته‌ی تلفن صنعتی آنالوگ و تلفن صنعتی تحت شبکه قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه اکثر مرکز تلفن‌های مورد استفاده در صنایع از نوع مرکز تلفن تحت شبکه می‌باشد لذا به معرفی تلفن‌های صنعتی تحت شبکه می‌پردازیم.

تلفن صنعتی همانند دیگر تجهیزات تحت شبکه می‌تواند به عنوان یک نقطه پایانی برای ارتباط کاربران مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل استفاده از تلفن‌های صنعتی تحت شبکه

اصولا تلفن‌های تحت شبکه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند مثلا تلفن‌های رو میزی یا تلفن‌های بیسیم ولی تلفن‌های صنعتی به دلایل مختلفی که در ذیل عنوان می‌کنیم مورد توجه صاحبین صنایع و مشاغل قرار می‌گیرند:

 • استحکام در برابر ضربه
 • مقاوم در برابر گرد و غبار
 • مقاوم در برابر نفوذ آب
 • ضد انفجار بودن
 • ممانعت از سرقت در محیط‌های باز

جنس بدنه‌ی تلفن‌های صنعتی تحت شبکه

اصولا تلفن‌های صنعتی از آلیاژهای مختلف ورق آهن ، آلومینیوم و یا استیل ساخته می‌شوند. هر یک از این فلزها بسته به نوع کاربرد و محیط تغییر می‌یابد.

چه کسب و کار ، صنایع و محیط‌هایی نیاز به استفاده از تلفن صنعتی تحت شبکه دارند؟

تلفن صتعتی تحت شبکه ایده‌آل برای پارکینگ‌ها ، زندان‌ها ، سکوهای راه‌آهن ، مترو ، بیمارستان‌ها ، ایستگاه‌های پلیس ، آسانسور ، دستگاه‌های خودپرداز ، استادیوم‌ها ، محیط‌های خارج از ساختمان ، کارگاه‌ها و کارخانجات می‌باشد.

چگونگی مقاوم بودن تلفن‌های صنعتی تحت شبکه

تلفن فلزی یا همان تلفن صنعتی از ورق فلز و با استاندارد بالا تولید می‌شود ، مقاومت بیشتری در برابر خرابکاری‌ها دارد و اطمینان حاصل می‌کند که عملکرد اصلی تماس همیشه حفظ می‌شود. تلفن فلزی را می‌توان به عنوان تلفن کیوسک در داخل اتاقک کیوسک نیز نصب کرد.

نصب تلفن‌های صنعتی بسیار آسان است. ورودی کابل یا در پشت جعبه فلزی گوشی قرار دارد یا اینکه از طریق گلندهای فلزی که در زیر تلفن تعبیه شده است خارج می‌گردد تا از آسیب در امان باشد، صفحه کلید گوشی تلفن صنعتی در برابر آب و هوا و خرابکاری مقاوم است.

هندست گوشی تلفن صنعتی از زره‌پوش فلزی مقاوم ساخته شده است که آن را مناسب جهت جلوگیری از خرابکاری کاربران نموده است. سطح حفاظت گوشی تلفن صنعتی IP55-IP67 می‌باشد.

منبع تغذیه در تلفن‌های صنعتی

گوشی‌های تلفن صنعتی تحت شبکه دارای دو منبع تغذیه PoE و منبع تغذیه مستقل ۱۲ ولت می‌باشد. منبع تغذیه ۱۲ ولت در گوشی‌های تلفن صنعتی به جهت افزودن زنگ هشدار و چراغ خطر گردان پیش بینی شده است.

چگونگی عملکرد تلفن‌های صنعتی در اتصال به مرکز تلفن

پروتکل مورد استفاده در تلفن‌های صنعتی تحت شبکه SIP می‌باشد که همین موضوع باعث شده است تا براحتی در مراکز تلفن تحت شبکه مثل استریسک ، الستیکس ، ۳CX ، سیسکو ، الکاتل ، مایتل و تمامی مرکز تلفن‌های با قابلیت پشتیبانی از پروتکل SIP مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی تلفن‌های صنعتی تحت شبکه

 • پشتیبانی از پروتکل SIP
 • سازگاری با اکثر IP PBXها
 • مناسب برای استفاده در محیط‌های صنعتی و کارگاهی حذف نویز و اکو
 • دارای هندست ساخته شده از زره‌پوش فلزی مقاوم
 • دارای کیبورد فلزی استیل
 • دارای سطح حفاظت IP55-IP67
 • مقاومت بیشتر در برابر خرابکاری‌ها
 • امکان افزودن زنگ هشدار و چراغ خطر گردان

خرید تلفن صنعتی تحت شبکه

برای خرید تلفن‌های صنعتی تحت شبکه عوامل زیادی مد نظر هستند که مهمترین آنها قیمت و کیفیت می‌باشد. قبل از هرگونه خرید بهتر است از شوروم شرکت جوان پردازش بازدید کنید تا مدل‌های تولید شده در این شرکت را مشاهده کنید. قیمت مناسب در کنار گارانتی یک‌ساله و خدمات پس از فروش ده ساله از مزایای خرید تلفن‌های صنعتی تحت شبکه  جوان پردازش می‌باشد.

قیمت تلفن صنعتی

شاید در نظر شما بهترین قیمت تلفن‌های صنعتی متعلق به محصولات چینی باشد ولی با نگاهی به قیمت تلفن‌های صنعتی جوان پردازش می‌توانید از خریدی ارزان و با کیفیت بهره‌مند شوید. سال‌هاست که در کشور ما فرهنگ خرید محصولات ایرانی جایگزین خرید محصولات خارجی شده است و امیدواریم روزی برسد که با حمایت مردم از جوان ایرانی ، نیازی به واردات محصول مخابراتی نداشته باشیم .

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند