برنامه روسیه برای حذف دلار جدی شد

معاون وزیر دارایی روسیه گفت: وزارت دارایی، وزارت توسعه اقتصادی و بانک مرکزی روسیه با جدیت در حال کار بر روی برنامه کنار گذشتن دلار در تسویه حساب ها هستند.

 دولت روسیه در حال کار کردن بر روی جزییات برنامه کنار گذاشتن دلار در تسویه حساب‌ها است که در اوایل ماه اکتبر اعلام شد. نکته کلیدی این برنامه آن است که بکارگیری روبل به جاری دلار برای صادرکنندگان بزرگ روسی سودمندتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز،صادرکنندگان احتمالا از مزایایی مانند سودهای مالیاتی از قبیل برگشت سریع مالیات بر ارزش افزوده و دیگر برنامه‌های انگیزشی برای کنار گذاشتن دلار برخوردار خواهند شد. دولت روسیه در حال مشخص کردن جزییات این برنامه است و بزودی آن را تحویل دمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه می‌دهد.

این برنامه هنوز تحویل وی داده نشده است. همچنین الکسی موسیف معاون وزیر دارایی روسیه در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: بین بخش‌های فنی اختلافاتی وجود دارد و به سرعت آن را برطرف خواهیم کرد. امیدوار هستم که دولت بزودی آن را بررسی کند.

وی تصریح کرد که وزارت دارایی، وزارت توسعه اقتصادی و بانک مرکزی در حال کار کردن بر روی جزییات آن هستند. پیش از این مقامات روسی گفته بودند که این برنامه به معنی ممنوعیت دلار در چرخه پولی روسیه نیست؛ اما یکسری اقدامات انگیزشی برای استفاده از ارزهای ملی در تجارت به جای دلار در نظر گرفته شده است.

بر پایه این گزارش، معاون وزارت دارایی روسیه گفت: این برنامه اعطای وام به دلار را برای روس‌ها ممنوع نمی‌کند؛ اما بانک مرکزی قصد دارد وام‌هایی که به دلار هستند را در مقایسه با وام‌های به روبل را به لحاظ اقتصادی کم صرفه‌تر کند.

 

منبع:راشاتودی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند