بسته حمایتی جایگزین یارانه مناسبتی می‌شود؟/ ماموریت جدید بنیاد مستضعفان چیست؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بسته حمایتی جایگزین یارانه مناسبتی می‌شود؟/ ماموریت جدید بنیاد مستضعفان چیست؟

05

در آستانه اعیاد قربان و غدیر خم، سازمان هدفمندی یارانه‌ها هرگونه برنامه دولت برای توزیع یارانه مناسبتی را رد می‌کند اما با صحبت‌های اخیر رئیس بنیاد مستضعفان، به نظر می‌رسد که از این پس پرداخت چنین یارانه‌هایی به این نهاد محول می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد در ادامه اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت، قرار است مسئولیت تامین و پرداخت یارانه‌های مناسبتی در قالب توزیع بسته‌های حمایتی به بنیاد مستضعفان محول شود.

در آستانه اعیاد قربان و غدیر خم، سازمان هدفمندی یارانه‌ها هرگونه برنامه دولت برای توزیع یارانه مناسبتی را رد می‌کند. با وجود این، با صحبت‌های اخیر رئیس بنیاد مستضعفان به نظر می‌رسد که از این پس پرداخت چنین یارانه‌هایی به این نهاد محول می‌شود.

در نقل قول جدیدی که خبرگزاری مهر از پرویز فتاح داشت، اینطور آمده است: برای تابستان ۱۴۰۱ با توجه به اثرات حذف ارز ترجیحی که از یک سو باعث افزایش قیمت مواد لبنی و کاهش قدرت خرید خانوارهای نیازمند شده و از سوی دیگر تولیدکنندگان را نیز با مشکل مواجه کرده بود، بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا در این مرحله یک میلیون بسته لبنی را میان نیازمندان توزیع کند.

برابر صحبت‌های فتاح خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندان ساکن در مناطق محروم دریافت‌کننده این بسته حمایتی خواهند بود.

بسته حمایتی چیست؟

منظور از یارانه مناسبتی پرداخت‌های نقدی است که در ماه‌های گذشته به دهک‌های پایین درآمدی پرداخت می‌شد. سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، عید نوروزی و ماه رمضان سه مناسبتی بودند که از طرف دولت به آنها یارانه نقدی مناسبتی پرداخت شد.

به مناسبت عید فطر نیز دولت در اقدامی مشابه به اعضای صندوق اعتباری هنرمندان یارانه نقدی دیگری پرداخت کرد. این پرداخت در واقع آخرین یارانه مناسبتی دولت است که پیش از آغاز برنامه اصلاح ارز ترجیحی پرداخت واریز شد. پرداخت تمامی این یارانه‌ها از زمان اجرای برنامه ارز ترجیحی متوقف شد.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که حداقل یکی از ملاک‌های توزیع این بسته حمایتی جدید، بانک اطلاعاتی است که کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از مددجویان خود دارند.

با این توصیف شاید دور از ذهن نباشد که دست‌کم تا زمان بهبود شرایط اقتصادی، مسئولیت تدارک چنین بسته‌هایی به نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان محول شود.

نظرات