بلعندگان برق را مدیریت کنید

بلعندگان برق را مدیریت کنید

بر اساس آمار، وسایل سرمایشی یک سوم از کل مصرف برق کشور و با عبارت بهتر ۲۱ هزار مگاوات را به خود اختصاص داده که این میزان برابر با مصرف کل چهار کشور همسایه ایران است.

 کولرهای گازی یکی از بازیگران اصلی این روزها در تعیین مصرف برق به شمار می‌روند و بر اساس گفته‌های سخنگوی صنعت برق اگر تنها یک درجه دمای هر کولر گازی افزایش یابد، پنج درصد مصرف همان کولر کاهش می‌یابد. لذا لازم است که مشترکان به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز،همچنین همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز با بیان اینکه از مجموع 53 هزار مگاوات پیک بار تابستان سال گذشته مقدار 20 هزار مگاوات مربوطه به سیستم‌های سرمایشی بوده که این مقدار معادل برق مصرفی چهار کشور افغانستان،ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان است.

وی بد مصرفی را عامل اصلی چالش‌های فراروی صنعت برق و وزارت نیرو برشمرده و بر عزم جهادی برای آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف انرژی تاکید کرد.

این درحالی است که کارشسناسان راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند تاحدودی مصرف برق این کولرها را تعدیل کرد.

به همین منظور کافی است در هنگام خرید کولرهایی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی با درجه A یا B باشد زیرا مصرف برق کمتر و کارایی بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند. از سوی دیگر کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش می‌یابد.

همچنین سرویس کولرهای گازی پیش از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه ‌بان برای کندانسور کولرهای گازی محیط خانه را خنک تر و مصرف انرژی را کمتر می‌کند، علاوه بر این کاشتن یک یا چند اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

استفاده بیمورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپهای متعدد و … باعث افزایش گرمای محیط و نیاز به استفاده از کولر را افزایش میدهد. این درحالی است که کولرهای گازی معمولا دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما روی دمای مناسب فصل گرما که بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد است، که باعث میشود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند.

برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان میدهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجرهها و درها را با نوارهای درزگیر عایقبندی کنید.

در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی میشود. همچنین لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

استاندارد نبودن بسیاری از کولرهای گازی نیز مشکل دیگری است که قرار شده طی همکاری وزارت نیرو با سازمان استاندارد و وزارت صمت راندمان کولرها به حد استاندارد و قابل قبول برسد.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند