بورس ایران آماده تدوین ابزارهای اسلامی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ایران آمادگی دارد تا با همکاری تمام قانونگذاران و استفاده از تجربه دیگر بازارهای اسلامی، قوانین، ساختار و ابزارهای اسلامی مبتنی بر شریعت را برای بازار سرمایه کشور طراحی کند.  علی صالح آبادی روز یکشنبه در مراسم افتتاح ششمین دوره آموزشی بین المللی بازار سرمایه اسلامی، ابراز امیدواری

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ایران آمادگی دارد تا با همکاری تمام قانونگذاران و استفاده از تجربه دیگر بازارهای اسلامی، قوانین، ساختار و ابزارهای اسلامی مبتنی بر شریعت را برای بازار سرمایه کشور طراحی کند.

 علی صالح آبادی روز یکشنبه در مراسم افتتاح ششمین دوره آموزشی بین المللی بازار سرمایه اسلامی، ابراز امیدواری کرد که این گردهمایی فرصتی باشد تا عقاید، نظرات، پیشنهادات و راهکارهای ارتقا سیستم مالی اسلامی جمع آوری شود تا بتوان در پیشبرد بازارهای مالی اسلامی کوشا بود.

وی ادامه داد: زمان آن فرارسیده تا متخصصان و کارشاسنان مسلمان به صورت یکپارچه متحد شوند تا سیستم مالی اسلامی براساس تجربیات یکدیگر را ساماندهی و مشکلات پیش رو را برطرف کنند تا بتوانیم بدنه قانونی واحدی را برای بازارهای اسلامی تشکیل دهیم.

وی در خصوص بازار سرمایه ایران اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی ایران، اقتصاد و سیستم مالی ما با تغییرات چشمگیری روبرو شد به طوری که ساختار بازارهای مالی مبتنی بر شریعت به تدریج رشد کرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با اینکه در سال های قبل، اقدامات ارزنده ای در خصوص ساختار بازار های مالی مبتنی بر شریعت انجام شده بود اما همچنان مسیری طولانی در پیش بود به طوری که بازار سرمایه ایران هیچ گونه اوراق و قوانین مبتنی بر شریعت را به تصویب نرسانده بود.

صالح آبادی گفت: در سال 1994 میلادی، اوراق مشارکت به عنوان اولین اوراق مبتنی بر شریعت در بازار سرمایه ایران راه اندازی شد. در همان سال، شهرداری تهران نخستین اوراق را به مبلغ 40 میلیون دلار منتشر کرد.

وی اضافه کرد: شهرداری تهران پس از موفقیت و استقبال زیاد سرمایه گذاران، مبلغ 35 میلیارد دلار دیگر اوراق مشارکت به فروش رساند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دیگر ابزارهای مالی اسلامی مبتنی بر شریعت، خاطرنشان کرد: زیرساخت های انتشار صکوک اجاره مهیا شد و اوراق صکوک مرابحه نیز بزودی به عنوان عضو جدید وارد چرخه معاملات بازار سرمایه ایران می شود.

وی اضافه کرد: در اوایل سال 2014 میلادی نیز صکوک استصناع مراحل تصویب خود را با موفقیت پشت سر گذاشت که امیدوارم این اوراق نیز در سال جاری میلادی منتشر شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اوراق آتی سکه، یکی دیگر از ابزارهای مالی موفق بازار سرمایه ایران است. این اوراق مبتنی بر شریعت بوده و از سوی کمیته فقهی این سازمان پذیرفته شده است. 

صالح آبادی به نقش شرکت های تامین سرمایه در افزایش ابزارهای مالی اشاره کرد و گفت: این شرکت ها نقش اساسی در توسعه بازار سرمایه ایران داشته اند به طوری که در حال حاضر هشت شرکت تامین سرمایه در این بازار فعال هستند.

وی به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: این صندوق ها، از دیگر ابزارهای موفق بازار سرمایه ایران هستند. صندوق های سرمایه گذاری ابزار مناسبی برای افراد تازه وارد و سهامدارانی که تمایل به ریسک کم دارند، است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: زمان آن فرارسیده تا متخصصان و کارشناسان مسلمان به صورت یکپارچه متحد شوند تا سیستم مالی اسلامی براساس تجربیات یکدیگر را ساماندهی و مشکلات پیش رو را برطرف کنند تا بتوانیم بدنه قانونی واحدی را برای بازارهای اسلامی تشکیل دهیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند