بورس‌های جهانی بر مدار صعودی

بورس‌های جهانی بر مدار صعودی

پس از توافق نخست‌وزیر انگلیس و رئیس کمیسیون اروپا برای تغییرات جدید برگزیت، شاخص‌های بورسی جهان بالا رفتند.

پس از توافق نخست‌وزیر انگلیس و رئیس کمیسیون اروپا برای تغییرات جدید برگزیت، شاخص‌های بورسی جهان بالا رفتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، توافق به دست آمده اتحادیه و اروپا به مساله مرز بین ایرلند جنوبی و شمالی مربوط می‌شود. از آن جا که ایرلند عضو اتحادیه اروپا است اما ایرلند شمالی بخشی از انگلیس است، اختلافاتی بین دو طرف در خصوص مسائل مرزی پس از برگزیت وجود دارد.

با توافق به دست آمده، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با صعود ۰.۳۷ درصدی به کار خود خاتمه داد، شاخص «دکس» بورس فرانکفورت ۰.۷۵ درصد بالاتر رفت، شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس ۰.۶۶ درصد افزایش یافت و شاخص «استوکس ۶۰۰» که در بر دارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است با ۰.۶۳ درصد افزایش بسته شد تا بازدهی خود را از ابتدای ماه جاری میلادی به ۳.۵۶ درصد برساند.

در آسیا نیز روند صعودی بورس‌ها ادامه یافت به گونه‌ای که شاخص «ام‌اس‌سی‌آی» بورس‌های منطقه اسیا-اقیانوسیه به جز ژاپن، ۱.۱۷ درصد جهش کرد. در ژاپن شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو بیش از ۲ درصد جهش کرد و شاخص «تاپیکس» نیز با افزایش ۱.۸۸ درصدی بسته شد. در چین شاخص‌های «شانگهای کامپوزیت» و «شنژن کامپوزیت» به ترتیب ۱.۶۱ درصد و ۱.۴۱ درصد افزایش یافتند.

در بین دیگر بورس‌های آسیایی، شاخص «کسپی» بورس سئول ۰.۸۹ درصد بالاتر رفت و در استرالیا شاخص «ای‌اس ایکس» با ۰.۴۱ درصد افزایش بسته شد. شاخص «هانگ‌سنگ» بورس هنگ‌کنگ نیز کار خود را با افزایش ۱.۳۳ درصدی به پایان رساند.

در بورس وال‌استریت نیویورک نیز روند صعودی کاملا محسوس بود و همه شاخص‌های مهم رو به بالا حرکت کردند: شاخص «داوجونز» با افزایش ۰.۷۹ درصدی همراه شد، شاخص «نزدک کامپوزیت» با ۲.۰۲ درصد افزایش بسته شد و شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» خود را ۱.۴۷ درصد بالاتر کشید.

در بازار نفت نیز قیمت‌ها افزایشی بود به گونه‌ای که هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۵۶.۹۰ دلار و هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۶۶.۶۱ دلار رسید.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند