اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته‌ای / بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته‌ای / بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصل توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند و ایران داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس اجازه دسترسی داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) پس از سفر ۲ روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران بیانیه مشترکی صادر کردند.

این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی‌انرژی اتمی
تهران، ۴ شهریور ١٣٩٩ (٢۶ آگوست ٢٠٢٠)

– آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به‌صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

– بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توام با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی‌آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس مطابق با موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی‌آزمایی آژانس، همان‌گونه که برای همه کشورهای دارای موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می‌شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

– در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ١۵ دسامبر ٢٠١۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می‌کنند که این موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان براساس موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می‌باشند.

– در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سوال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده‌اند، ندارد.

– دو طرف تصدیق می‌کنند که استقلال، بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه‌های تثبیت شده‌ی آژانس، نگرانی‌های امنیتی ایران را همچنان مد نظر قرار خواهد داد.

گروسی که دوشنبه شب (سوم شهریور ماه) در راس هیاتی و در پاسخ به دعوت ایران به تهران وارد شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در آژانس قرار گرفت، پیش از ظهر سه‌شنبه چهارم شهریور ماه در محل سازمان انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.

صالحی این گفت‌وگوها را سازنده خواند و اعلام کرد و گفت: قرار شد آژانس حرفه‌ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتمان عمل کنیم و بیانیه‌ای قرار است صادر شود که طرفین در حال کار بر روی آن هستند.

وی عنوان کرد که این بیانیه به احتمال زیاد فردا (چهارشنبه) بعد از نهایی شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گروسی هم در اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، تاکید کرد که هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ایران و آژانس سازنده بوده است و قرار است تداوم داشته باشد.

وی همچنین بعد از دیدار با صالحی در توئیتی نوشت: امروز صبح با معاون رئیس‌جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر صالحی دیدار کردم. در حال کار برای رسیدن به توافقی درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران هستیم.

گروسی بعدازظهر هم مهمان ظریف بود و وزیر خارجه ایران در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین‌المللی است، ابراز امیدواری کرد با حل اختلافات موجود براساس اعتماد متقابل، همکاری‌های دو طرف در چارچوب مقررات پادمانی و بر مبنای حسن نیت ادامه یابد.

در این دیدار گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس وظایف خود را بر اساس اصول بی‌طرفی و حرفه ای گری و همچنین در چارچوب صرف ملاحظات فنی انجام می‌دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت: دیداری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشتم تا گفت‌وگوهایی که در تهران در حال انجام گرفتن است، تداوم یابد. از تمایل وی برای افزایش همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قدردانی می‌کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در توئیتی عنوان کرد که ایران به دنبال روابط عادی با آژانس است.

او عصر امروز نیز به دیدار حسن روحانی رئیس‌جمهوری رفت و با وی دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است بعد از این دیدار به وین بازگردد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند