تاکید کشورهای عضو اکو بر گسترش همکاری مبارزه با فساد اقتصادی

تاکید کشورهای عضو اکو بر گسترش همکاری مبارزه با فساد اقتصادی

شرکت‌کنندگان در سومین اجلاس مرکز مبارزه با فساد اقتصادی سازمان همکاری اقتصادی (اکو) روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت گسترش همکاری کشورهای عضو با پدیده فساد اقتصادی تاکید کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این بیانیه که در دومین و آخرین روز سومین اجلاس رئیسان دستگاه‌های مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در باکو صادر شد، بر همکاری جدی با فساد برای دسترسی به اهداف مشترک، تقویت تخصص‌گرایی در توابع مختلف آمبودزمان، ضرورت به کارگیری استانداردهای مشترک همکاری‌ها در زمینه مبارزه با فساد، استقبال از کنفرانس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با فساد و تبادل تجربیات تاکید شد.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کشورمان با ابراز رضایت از نتایج این اجلاس گفت: همه کشورهای عضو اکو عزم جدی برای همکاری در زمینه مبارزه با فساد دارند.

وی افزود: در این اجلاس بیانیه خوبی نیز تنظیم و به تصویب رسید و پاکستان هم سند همکاری‌های مرکزی دستگاه‌های مبارزه با فساد که پیشتر به امضای ایران، افغانستان و تاجیکستان رسیده بود، امضا کرد.

سراج افزود: با همکاری‌های 10 کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) فعالیت‌های پیگیرانه در رابطه با مبارزه با فساد بخصوص جرائم سازمان‌یافته، مواد مخدر و پولشویی خواهیم داشت.

سیدجلال‌الدین علوی معاون دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی اکو نیز مذاکرات انجام گرفته در این اجلاس دو روزه در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی را ثمربخش خواند.

زاکر قارال‌اف دادستان کل جمهوری آذربایجان نیز با یادآوری اینکه تبادل نظر و تجربه مفید توسط حاضران این اجلاس صورت گرفت، همکاری در قالب اکو را برای توسعه پویای کشورهای عضو مهم عنوان کرد.

وی همچنین تعامل کشورهای عضو اکو در برخی حوزه‌های مورد اولویت از جمله حمل‌ونقل، انرژی، تجارت و سرمایه‌گذاری را اثربخش دانست و از همکاری‌های سال‌های اخیر در قالب این نهاد منطقه‌ای در عرصه مبارزه با فساد تقدیر کرد.

نخستین اجلاس رئیسان دستگاه‌های مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو اکو در سال 1390 در تهران و دومین اجلاس نیز در سال 1391 در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند