تجمع اعتراضی مالباختگان یک موسسه مالی/سپرده‌‌های میلیاردی که هنوز تسویه نشده‌اند

تجمع اعتراضی مالباختگان یک موسسه مالی/سپرده‌‌های میلیاردی که هنوز تسویه نشده‌اند

صبح امروز دوشنبه ( 14 آبان‌ماه 97) جمعی از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز مقابل ساختمان بانک مرکزی تجمع اعتراضی کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، 25 شهریور ماه سال 96 بود که روابط عمومی بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز» و «واحد اعتباری ولیعصر (عج)» در قالب واحد‌های اعتباری وابسته به شرکت‌های تعاون روستایی، اغلب در استان‌های البرز و تهران ضمن نقض قوانین و مقررات ذیربط و بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی به فعالیت اعتباری مبادرت می‌کنند که بانک مرکزی با همکاری نهادهای نظارتی و انتظامی اقدامات لازم را به منظور جلوگیری از گسترش فعالیت آنها به‌عمل آورده است.

به‌گفته بسیاری از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز، این اطلاعیه‌ بانک مرکزی در حالی بود که حدود پنج سال از آغاز به کار این شرکت‌های تعاونی گذشته بود و تعدادی از سرمایه‌گذاران در این شرکت‌های تعاونی با سود 24 درصد سپرده‌گذاری کرده بودند و نتوانسته بودند حتی اصل پول خود را هم دریافت کنند.

حال پس از گذشته چند سال از این اتفاق، صبح امروز دوشنبه ( 14 آبان‌ماه سال 97) جمعی از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز مقابل ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واقع در خیابان میرداماد تجمع اعتراضی کردند.

فریب اعتماد کردنم را خوردم!

یکی از مالباختگان این موسسه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: سه سال پیش با فروش ملک خود در حدود 480 میلیون تومان در شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز سپرده‌گذاری کردم، اما ناگهان بانک مرکزی اعلام کرد که این شرکت تعاونی فاقد مجوز فعالیت است و از ادامه فعالیت آن جلوگیری کرد. تنها فریب عنوان تحت پوشش یک وزارتخانه را خوردم وگرنه به هیچ عنوان پول خانه‌ام را در این موسسات مالی و اعتباری سپرده‌گذاری نمی‌کردم که اکنون مستاجر باشم. شرکت تعاونی موسسه البرز ورشکسته نیست و ما شنیدیم این موسسه دارایی‌هایی مانند ملک و مغازه دارد.

سپرده‌گذاری 8 میلیارد تومانی!

یکی دیگر از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: چندی پیش مسئولان عالی رتبه کشوری اعلام کرده بودند که وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی می‌توانند تحت عنوان شرکت‌های تعاونی اعتباری فعالیت مالی کنند، ما هم بر اساس این گفته به شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز اعتماد کردیم. میزان پولی که در این موسسه سپرده‌گذاری شده از 200 هزار تومان تا هشت میلیارد تومان است، این شرکت تعاونی حتی سپرده 200 هزار تومانی را هم تسویه حساب نکرده است.

همچنین یکی دیگر از مالباختگان شرکت تعاونی کشاورزی توسعه البرز در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: برای بازشدن یک مغازه باید چندین ارگان مجوز فعالیت بدهند، مگر می‌شود که موسسه‌ای به این بزرگی فعالیت مالی داشته باشد، اما پس از گذشت پنج سال از جمع‌آوری پول مردم به یک‌باره اعلام کنند که فاقد مجوز فعالیت بوده است. چندین ماه برای مسئولان مشخص بود که این شرکت تعاونی با مشکل مالی مواجه شده است، اما این موسسه همچنان سپرده‌گذاری می‌کرد، متاسفانه هر روز مسئولان یک وعده جدید به ما می‌دهند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند