تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه بر درآمدهای مالیاتی

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین نشست شورای راهبردی نظام مالیاتی ضمن تشریح وضعیت اقتصاد کلان کشور از نقش بی بدیل درآمدهای مالیاتی و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی سخن گفت.  علی طیب نیا در نشست شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با اشاره به سختی های اقتصادی سال گذشته، گفت: سال

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین نشست شورای راهبردی نظام مالیاتی ضمن تشریح وضعیت اقتصاد کلان کشور از نقش بی بدیل درآمدهای مالیاتی و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی سخن گفت.

 علی طیب نیا در نشست شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با اشاره به سختی های اقتصادی سال گذشته، گفت: سال قبل سال سختی بود اما هرچه به پایان سال نزدیک می شدیم در زمینه مسائل بودجه و تحول در درآمدهای دولت شرایط بهتر می شد.

وی افزود: بودجه سالانه نیز به مراتب بهتر از آن چه فکر می شد، بسته شد و در نهایت با بودجه عمرانی 23 هزار میلیاردی بودجه را به پایان رساندیم.

وی افزود: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، در مجمع تشخیص مصلحت مورد تبیین قرار گرفت و همه دیدگاههای دولت در مجمع پذیرفته شد.

وی قطع وابستگی دولت به درآمدهای نفتی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدهای دولت را از جمله مولفه های اقتصاد مقاومتی دانست.

 طیب نیا گفت: در حال حاضر تا تحقق اهداف مالیاتی در کشور فاصله زیادی داریم و شاخص ها حاکی از پایین بودن نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی است.

وی نسبت مالیات به تولید ناخالض داخلی (GDP) را 6،7 درصد اعلام کرد و گفت در برنامه پنجم قرار بود این شاخص به 10 درصد افزایش یابد و در برنامه های دیگر نیز عدد12 درصد پیش بینی شده بود که هنوز در این زمینه دستاورد محسوسی ثبت نشده است.

وزیر اقتصاد تاسیس شورای راهبردی مالیاتی را یکی از گام های مهم در تحقق اهداف جامع مالیاتی در کشور برشمرد و گفت: قطعاً مسیر پیش رو با مشکلات و موانع بسیاری مواجه خواهد شد و شاید افراد و گروههایی با شفاف سازی اطلاعات موافق نباشند و در برابر آن مقاومت هایی صورت بگیرد اما با تمهیداتی که اتخاذ و پروژه هایی در این زمینه اجرایی شده بویژه منابع مالی مناسبی که در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده، می توان به پیشرفت مناسب این طرح امیدوار بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند