تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل هفتگی روند بورس / ارزش معاملات هفتگی به ۷ میلیارد رسید!

بورس

شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت رشد کمتر از یک درصدی داشت و از سوی دیگر ارزش معاملات بسیار کاهش یافت و محدود هفت میلیارد تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس در هفته‌ای که گذشت رشد کمتر از یک درصدی داشت. شاخص کل بورس چهارشنبه هفته گذشته روی سطح یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحدی بود و این هفته به سطح یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحد رسید و رشد ۰٫۳۵ درصدی را ثبت کرد.

در هفته‌ای که گذشت شاخص هم‌وزن با رشد ۱٫۴ درصدی به محدوده ۳۸۹ واحدی رسید. از سوی دیگر شاخص فرابورس نیز افزایش ۱٫۵ درصدی را ثبت و به سطح ۱۹ هزار و ۱۵۱ واحدی رسید.

نکته اساسی اینجاست که بورس در این هفته تنها سه روز کاری داشت و اگر تعداد روزهای معاملاتی بیشتر بود، شاخص رشد خوبی را تجربه می‌کند.

چقدر پول از بازار خارج شد؟

روز شنبه به واسطه سیگنال برجام و مذاکرات هسته‌ای بورس سبز پررنگ بود و ورود ۱۸۰ میلیارد تومان پول حقیقی داشت. پس از دو روز تعطیلی وسط هفته روز سه‌شنبه شاخص کل مثبت شد اما ۲۴۵ میلیارد نقدینگی خارج و روز چهارشنبه با سرخ‌پوشی شاخص ۲۰۱ میلیارد تومان پول خروج پول از بازار ثبت شد.

برخلاف بازار معاملات، صندوق‌های سرمایه‌گذاری وضعیت نسبتا خوبی داشتند و این هفته شاهد ورود نقدینگی بودند.

ارزش معاملات هفتگی نیز به ۷ هزار و ۳۲ میلیارد تومان رسید. بر همین اساس روز شنبه دو هزار و ۶۰۳ میلیارد تومان، سه‌شنبه دو هزار و ۴۳۴ میلیارد تومان و چهارشنبه هزار و ۹۹۵ میلیارد تومان ثبت شد.

ارزش معاملات روزانه در ماه‌های اخیر به هفت میلیارد تومان می‌رسید و اکنون ارزش معاملات هفتگی در حدود هفت میلیارد تومان است.

اخبار مهم هفته برای بورس

یکی از مهم‌ترین اخبار در هفته اخیر مذاکرات وین بود که توانست بورس را در اولین روز مثبت کند. به واسطه این مثبت بودن نقدینگی وارد بازار شد و سهامداران نسبت به رشد امیدوار شدند. اما به واسطه نیمه تمام ماندن مذاکرات بورس نیز به مدار نزولی بازگشت و خروج نقدینگی از بازار تقویت شد.

از سوی دیگر نرخ بهره بین بانکی کاهش یافت که این موضوع یک سیگنال مثبت برای روز سبزپوشی معاملات شنبه بود. همچنین خودروسازان اعلام کردند که قرار است خودورهای بهتر و بیشتری وارد بورس کنند که این موضوع تاثیر بسزایی در مثبت شدن نمادها داشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند