معاون سازمان مالیاتی؛

تعطیلی ۶۰۰ واحد تولیدی به خاطر مالیات حقیقت ندارد

تعطیلی ۶۰۰ واحد تولیدی به خاطر مالیات حقیقت ندارد

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی گفت: ادعای تعطیلی ۶۰۰ واحد تولیدی به دلیل مالیات مبنای روشنی ندارد.

محمد مسیحی گفت: ضد تولید قلمداد کردن مالیات بر ارزش افزوده بدون ارایه مستندات، یک اظهارنظر بدون مبنا است.

به گزارش تجارت‌‎نیوز، وی عنوان داشت: سازمان امور مالیاتی کشور آمادگی دارد تا پس از دریافت لیست ۶۰۰ واحد پیمانکاری و تولیدی موضوع را بررسی و نتیجه را بدون نگرش‌های جانبدارانه به اطلاع عموم برساند.

مسیحی ادامه داد: اجرای مالیات بر ارزش افزوده به شیوه کنونی در حال حاضر در بیش از ۱۶۰ کشور جهان با هدف تامین مالی دولت‌ها و همچنین شفاف سازی معاملات اقتصادی عملیاتی شده است.

وی اظهار داشت: به دلیل نوپا بودن و برخی خلاهای قانونی، وجود مشکلات اجرایی در اجرا به ویژه در سال‌های اولیه اجتناب ناپذیر بوده است.

همچنین نزدیک به ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده کشور بدون مراجعه به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی وصول می‌شود و سازمان امور مالیاتی کشور تمامی مساعی خود را برای افزایش رضایت مودیان در قالب بخشنامه ها و اصلاح قانون مبذول داشته است.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: امروز شاهدیم حتی در بخش‌هایی از اقتصاد که از پرداخت مالیات معاف هستند، مشکلاتی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قانون مصوب مجلس و در چارچوب فرایند قانون مذکور، بر اساس اسناد و مدارک مثبته ارایه شده برای عرضه کالاها و ارایه خدمات و متناسب با دوره رکود یا رونق، حسب مورد انجام می‌گیرد.

مسیحی، عنوان داشت: اینکه بخواهیم همه مشکلات را بر گردن مالیات بیندازیم و ادعا کنیم مالیات بر ارزش افزوده موجب پایین آمدن اشتغال و تولید شده و رکود در کشور نیز به علت بد عمل کردن امور مالیاتی است، اظهارنظر ناصوابی است و طبیعتا اثبات این ادعا نیازمند ارایه مستندات ودلایل متقن است.

 

منبع: سازمان امور مالیاتی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند