اکسکوینو

تغییرات تورم در طول یک سال گذشته

تجارت نیوز

از سال گذشته تورم تک‌رقمی شکست و با روند رو به رشدی که عمدتا تحت شرایط اقتصادی در پیش گرفت به ارقام بالای دو رقمی رسید.

تورم در طول یک سال گذشته حدود ۲۵ درصد در شاخص سالانه و ۴۲ درصد در نقطه به نقطه افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از سال گذشته تورم تک‌رقمی شکست و با روند رو به رشدی که عمدتا تحت شرایط اقتصادی در پیش گرفت به ارقام بالای دو رقمی رسید.

هر چند که سال ۱۳۹۷ با تورم سالانه حدود هشت درصدی شروع شده بود، اما به تدریج رو به افزایش داشت و در شهریور ماه به نرخ بالای ۱۱ درصد رسید و تورم تک‌رقمی را تحت تاثیر قرار داد. اما این پایان ماجرا نبود و با توجه به شرایط اقتصادی و به ویژه نوساناتی که در بازار ارز اتفاق افتاد، تورم به روند رو به رشد خود ادامه داد؛ به‌طوری که تا دی ماه ۲۰ درصد را پشت سر گذاشت و سال گذشته را با تورم بالای ۲۶ درصد به پایان رساند.

برای سال جاری نیز تورم ۳۰ درصدی در فروردین ثبت شد و در اردیبهشت ماه به بالای ۳۳ درصد رسید. بر این اساس تورم سالانه از ۸.۱ درصد در اردیبهشت سال گذشته تا ۳۳.۷ درصد در اردیبهشت سال جاری افزایش داشته که نشان از رشد ۲۵.۶ درصدی در این فاصله یک‌ساله دارد. اما روند تورم نقطه به نقطه (تغییرات تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز نشان از رشد ۴۲.۱ درصدی آن در اردیبهشت سال جاری دارد.

این در حالی است که در سال گذشته و در اردیبهشت ماه تورم نقطه به نقطه ۸.۶ درصد ثبت شده بود که بلافاصله در خرداد ماه دو رقمی و ۱۰ درصد را پشت سر گذاشت. روند رو به رشد تورم نقطه به نقطه در سال گذشته به‌گونه‌ای پیشرفت که در اسفند ماه ۴۶ درصد را رد کرده بود و فروردین با ۵۰ درصد به پایان رسید. تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه نیز به بالای ۵۰.۷ درصد رسیده است.

روند رو به رشد تورم در حالی در حدود یک سال اخیر در پیش گرفته شده و تا کنون آمارها حکایت از توقف آن ندارد که بخشی از آن ناشی از نوسانات بازار ارز و افزایش نرخ دلار در سال گذشته شدت گرفت و دلاری که در فروردین ۱۳۹۷ با ۵,۰۰۰ تومان قیمت خورده بود به نرخ‌های تا ۲۰ هزار تومان هم رسید و در نیمه دوم سال بین ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان هم نوسان داشت.

به هر صورت افزایش قیمت کالاهای وارداتی و مواد اولیه و همچنین ضعف نظارتی در توزیع کالاهایی که با ارز دولتی وارد شده بودند در مجموع شرایط را به سمت افزایش قیمت‌ها در بازار و در نهایت افزایش تورم بود.

تغییرات تورم در فاصله اردیبهشت ۹۷ تا ۹۸ بر اساس آمار مرکز آمار

ماهتورم نقطه به نقطهتورم سالانه
اردیبهشت ۹۷۸.۶۸.۱
خرداد ۹۷۱۰.۲۸.۲
تیر ۹۷۱۴۸.۸
مرداد ۹۷۱۹.۴۹.۸
شهریور ۹۷۲۵.۷۱۱.۴
مهر ۹۷۳۲.۴۱۳.۴
آبان ۹۷۳۴.۵۱۵.۶
آذر ۹۷۳۶.۹۱۸
دی ۹۷۳۹۲۰.۶
بهمن ۹۷۴۱.۵۲۳.۴
اسفند ۹۷۴۶.۶۲۶.۶
فروردین ۹۸۵۰۳۰.۲
اردیبهشت ۹۸۵۰.۷۳۳.۷

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند