تغییر قیمت نان چقدر محتمل است؟

تغییر قیمت نان چقدر محتمل است؟

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال تولید گندم بسیار خوب است و دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاظم خاوازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه ۱۳۵ میلیون هکتار وسعت جنگل‌های کشور است گفت: ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های امسال سطحی بوده و به تنه و سرشاخه درختان برخورد نکرده است.

وی افزود: از ابتدای سال تا ۲۴ خرداد حدود ۸۰۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اتفاق افتاد که فقط ۶ مورد به آتش‌سوزی غیر قابل کنترل تبدیل شد.

وی ادامه داد: حدود ۷هزار هکتار دچار حریق شده که ۵هزار هکتار آن مراتع بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان پیشرو در بخش زراعت ۳ تا ۵ برابر در بخش باغبانی ۸ تا ۹ برابر در دام ۲ برابر و در شیلات یک و نیم برابر میانگین تولید دیگر کشاورزان رکورد می‌زنند و برنامه داریم که کشاورزان از کشاورزان پیشرو برای افزایش تولید و کسب درآمد بیشتر الگوبرداری کنند.

وی با اعلام اینکه براساس آمار مرکز آمار و بانک مرکزی رشد بخش کشاورزی در سال ۹۸ به‌ترتیب ۳ و ۸/۸ درصد بوده است اضافه کرد: در سال ۹۲ کل تولید بخش کشاورزی ۹۷ میلیون تن بود که اکنون به ۱۲۴ میلیون تن افزایش یافته است و در پایان سال به ۱۲۸ میلیون تن خواهد رسید.

وی گفت: در بخش زراعت تولید ۶۸ میلیون تنی در سال ۹۲ به ۸۳ و ۷دهم میلیون تن در سال ۹۸ افزایش یافت و این میزان تا پایان سال به ۸۶ و نیم میلیون تن می‌رسد.

وی ادامه داد: در باغبانی از ۱۶ میلیون تن در سال ۹۲ به ۲۳ میلیون تن تولید رسیده‌ایم و این رقم تا پایان سال ۲۴ و ۸دهم میلیون تن خواهد شد.

خاوازی افزود: در بخش دام و طیور در سال ۹۲ میزان تولید ۱۲ میلیون تن بود که که سال گذشته به ۱۵و۶دهم میلیون تن رسید و تا پایان سال به ۱۶ میلیون تن افزایش می‌یابد.

وزیر جهاد کشاروزی گفت: در سال ۹۲ میزان تولید در بخش آبزیان ۸۸۵ هزار تن بود که اکنون به ۱/۲ میلیون تن رسیده است و در پایان سال به ۱/۳ میلیون تن خواهد رسید.

براساس موافقت‌نامه رؤسای سه قوه قیمت‌گذاری، ثبت سفارش و ترخیص نهاده‌های دامی به‌عهده وزارت صمت است و وزارت جهاد کشاورزی وظیفه حفظ ذخایر راهبردی کشور را دارد.

وی گفت: همه تلاش وزارت کشاورزی این است که نهاده‌های واردشده با ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی براساس نرخ مصوب به دست مصرف‌کننده برسد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: اکنون سامانه‌ای در این زمینه به‌ویژه برای کنترل گوشت مرغ در بازار وجود دارد اما در ۲ هفته آینده سامانه‌های جدیدی برای کنترل بازار راه‌اندازی می‌شود و نظام توزیع در یکی دو هفته آینده متحول خواهد شد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به مواد اولیه به کارخانجات تولید خوراک به‌جای واحدهای تولیدی برنامه‌ریزی کرده‌ایم زیرا کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور با استفاده از فرمولاسیون‌های خاص و نوین می‌توانند افزون بر اثرگذاری بیشتر خوراک دام و طیور مصرف نهاده‌ها را در این زمینه نیز کاهش دهند.

خاوازی گفت: سالانه ۹ تا ۹ونیم تن دانه ذرت، ۴/۴ میلیون تن کنجاله سویا و ۳ میلیون تن جو وارد کشور می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: از زمانی که من عهده‌دار این وزارتخانه شده‌ام دست‌کم در بخش ذرت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن و در بخش کنجاله سویا ۲۰۰ هزار تن از ذخایر راهبردی برای کنترل بازار کشور را وارد بازار کرده‌ام.

خاوازی گفت: گرانی تخم‌مرغ به‌دلیل فضای بسیار کاذب است و هیچ اتفاقی در تولید این محصول نیفتاده و صادرات نیز بسیار کم بوده است.

وی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار به‌خوبی بازار تخم‌مرغ را پایش می‌کند و تولید این محصول سالانه یک‌میلیون تن و بیش از نیاز کشور است.

وی گفت: میزان تولید گوشت قرمز نیز ۸۵۰ هزار تن است که آن را به ۹۰۰ هزار تن می‌رسانیم و برای خودکفایی از واردات ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی افزود: با برنامه‌ریزی در زمینه تأمین گوشت به‌وسیله عشایر و روابط مرزی با حرکت کوچکی نیاز وارداتی کشور به گوشت قرمز را تا پایان سال تأمین می‌کنیم.

وی درباره بیش‌بود و یا کمبود برخی محصولات کشاورزی در بازار گفت: دلیل این مسئله نگاه تنها به بخش تولید بوده است و در سال‌های گذشته به زنجیره‌های تولید تا مصرف توجه نشده است.

خاوازی ادامه داد: از دو سه سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی نگاه جدی به زنجیره‌ها دارد و هر برنامه حمایتی و توسعه‌ای در قالب زنجیره انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاروزی اضافه کرد: براین‌اساس نهاده‌ها به‌موقع تأمین می‌شود، تولیدکننده‌ها آموزش می‌بینند و برای نگهداری و توزیع محصولات برنامه‌ریزی می‌شود.

وی گفت: راه پایداری کشاورزی توجه به زنجیره‌هاست.

وی همچنین گفت: به‌عنوان نمونه در یکی از مناطق تولید پیاز هیچ واحد سردخانه‌ای یا فرآوری پیاز وجود ندارد و نظام حمل‌ونقل در آن منطقه نیز ضعیف است.

وی با ابراز اینکه “از سازمان مرکزی تعاون روستایی رضایت نداریم و در پی تغییر ساختاری آن هستیم” گفت: البته این سازمان کارهای خوبی انجام داده که نمونه آن خرید ۳۳۰ هزار تن گوجه‌فرنگی از کشاورزان است اما اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی بتواند به‌طورکامل مشکلات بخش کشاورزی را حل و از کشاورزها حمایت کند این گونه نیست.

خاوازی افزود: انحلال سازمان تعاونی روستایی به‌نفع بخش کشاورزی نیست اما این سازمان را هوشمندتر و بِروز می‌کنیم تا با داده‌های دقیق کشاورزان را کمک کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مرحله نخست سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی تا پایان این دولت برای استفاده کشاورزان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی درباره تغییر الگوی کشت نیز گفت: باید با اهرم‌های تشویقی و قیمت‌های مناسب کشاورزان را برای رعایت الگوی کشت ترغیب کنیم و قانون‌گذار در این زمینه کنار ما بایستد.

وی اضافه کرد: به‌عنوان نمونه نادرست بودن الگوی کشت در گذشته موجب شده است کل باغات منطقه دماوند هر دو سه سال یک بار و گردو در تویسرکان دچار سرمازدگی شوند.

وی خاطرنشان کرد: تغییر الگوی کشت نیاز به یکپارچه‌سازی اراضی ندارد و امسال برای کشت پاییزه به همه استان‌ها الگوی کشت ابلاغ می‌کنیم و پیشنهادهایی نیز به هیئت دولت خواهیم داد.

وی درباره پرداخت بدهی به گندمکاران و تولیدکنندگان دانه‌های روغنی نیز گفت: در این باره با سازمان برنامه و بودجه صحبت کرده‌ایم و روی قیمت‌های جدید که آن را ابتدای شهریور اعلام خواهیم کرد کار می‌کنیم.

خاوازی افزود: به‌محض تأمین بودجه فاصله پرداخت‌ها به کشاورزان و تسویه مطالبات آنها کاهش می‌یابد و در این زمینه اولویت با دانه‌های روغنی است.

وی با اعلام اینکه تولید امسال گندم بسیار خوب است و دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین ذخایر راهبردی امسال حدود ۲ میلیون تن گندم وارد می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دانه‌های روغنی واقعیت تلخ زراعت کشور است و اگر ارز این دانه‌ها نیمایی شود اتفاق خوبی برای کشور و افزایش تولید این محصولات می‌افتد.

وی تأکید کرد: باید فشار دانه‌های روغنی را از کلزا برداریم و روی کشت کنجد، آفتابگردان، کاملیا و گلرنگ که در شرایط دیم بازدهی مناسبی دارند برنامه‌ریزی کنیم.

وی ابراز کرد: اگر وزارت نیرو در خوزستان آب اختصاص دهد کشت سویا را بسیار توسعه می‌دهیم.

خاوازی اضافه کرد: کودی که در اختیار ماست تمام کشت بهاره و تابستان را با قیمت مناسب تأمین می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین اعلام کرد: قیمت کود اوره تغییر نمی‌کند و ۴۰۰ هزار تن انواع کودهای فسفاته نیز وارد می‌کنیم که اتفاقات خوبی در این زمینه می‌افتد و این کودها از فراوانی خوبی برخوردار خواهند شد.

منبع: تسنیم 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند