کد خبر: 132920

مرکز آمار ایران:

تورم سالانه بخش معدن منفی بود

مرکز آمار ایران نرخ تورم بخش معدن را در چهار فصل سال ۱۳۹۵ را منفی اعلام کرد، اما این بررسی نشان می‌دهد که از فصل بهار تا زمستان به میزان منفی ۶٫۱ درصد رشد داشت.

سرویس کسب‌وکار -

تجارت‌نیوز از مرکز آمار ایران گزارش می‌دهد، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن و بخش‌های اصلی در سال ۱۳۹۵ در هر چهار فصل به ترتیب برابر با منهای ۱۰٫۲، منهای ۱۰٫۱، منهای هفت و در زمستان به منهای ۴٫۱ درصد رسید.

در بخش استخراج زغال‌سنگ روند منفی مشاهده نمی‌شود، بلکه از بهار تا زمستان ۹۵ به ترتیب برابر با ۶٫۹، ۸٫۲، ۶٫۹ و ۶٫۵ درصد بوده است.

استخراج کانه‌های فلزی رشد منفی را تجربه کرد و در چهار فصل سال ۱۳۹۵ به ترتیب منهای ۱۶٫۴، منهای ۱۵٫۶، منهای ۱۱٫۴ و منهای ۷٫۳ درصد بوده است.

همچنین شاخص استخراج سایر معادن به ترتیب ۹٫۸، ۵٫۹، ۴٫۵ و ۳٫۸ درصد بوده است.

مقایسه سه زیر شاخه معدن نشان می‌دهد تنها بخش استخراج کانه‌های فلزی دارای تورم منفی بود که تاثیر خود را بر نرخ تورم کل بخش معدن گذاشته است.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در زمستان ۱۳۹۵ به عدد ۲۰۳٫۱ رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (۱۹۷٫۵) ،۲٫۸ درصد افزایش و شاخص فصل مشابه سال قبل (۲۰۱٫۳) ۰٫۹ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن، تغییرات قیمت مواد معدنی تولیدشده به منظور فروش را نشان می‌دهد، این شاخص مهم‌ترین ابزار بررسی عرضه مواد معدنی و اندازه‌گیری روند قیمت‌هاست که برای برآورد حساب‌های ملی کشور، به قیمت‌های ثابت و ارزیابی برنامه‌های توسعه اقتصادی دارد.

مرکز آمار ایران هدف از اجرای گزارش شاخص قیمت تولیدکننده در بخش معدن را گردآوری اطلاعات آماری در بخش معدن برای تهیه شاخص قیمت تولیدکننده مواد معدنی ذکر کرده است.

مرکز یادشده از سال ۱۳۸۱ تا پایان ۱۳۸۷ این طرح را به شکل فصلی و از ابتدای سال ۱۳۸۸ به صورت ماهانه با سال پایه ۱۳۸۱ و از شهریور ۱۳۹۱ بار دیگر به شکل فصلی اجرا می‌کند.

اکنون طرح شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰ به شیوه الکترونیکی با پوشش جغرافیایی کل کشور انجام می‌شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش‌های خود شمار معادن فعال کشور را پنج هزار و ۷۰۰ معدن اعلام کرده که حدود ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی از آنها استخراج می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد معادن کشور مشخصه مصالح ساختمانی (شن، ماسه، سنگ آهک، سنگ گچ، سنگ ساختمانی و تزئینی و…) دارند و ارزش صادرات معدن در سال گذشته با صدور بیش از ۳۰ میلیون و ۲۶ هزار تن به رقم یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار رسید که از نظر وزن و ارزش در مقایسه با سال ۹۴ به ترتیب ۴۹ و ۴۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

پیش از این میزان ذخایر شناسایی‌شده معدنی کشور بالغ بر ۵۷ میلیارد تن اعلام شد که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است.

ارزش ذخایر معدنی کشور افزون بر ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0.71)
612400
43,000
سکه امامی (%0.4)
1508500
60,000
دلار (%1.35)
4494
600
یورو (%0.59)
5605
330
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.