تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سفر به افغانستان برای تزریق واکسن/ کُندی واکسیناسیون در ایران به نفع کدام کشورهاست؟

سفر به افغانستان برای تزریق واکسن/ کُندی واکسیناسیون در ایران به نفع کدام کشورهاست؟

در حالی که روند واکسیناسیون کرونا در کشور به کندی صورت می‌گیرد برخی از مردم برای دریافت واکسن به کشورهای دیگر می‌روند. سفری که برایشان نسبت به واکسن‌های بازار سیاه کم هزینه‌تر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، واکسن نیست و هنوز واکسیناسیون عمومی کرونا در پیچ اول مانده است. پیچ اول همان واکسناسیون سالمندان است که حدود دو ماه است با مشکلات زیادی مواجه شده. در این میان اما برخی برای دریافت واکسن کرونا راه دیگری را انتخاب می‌کنند و آن سفر به کشورهای دیگر است.

زمزمه‌ها در شبکه‌های اجتماعی بر این بود که برخی برای انجام واکسن به ارمنستان رفته‌اند. پیگیری‌های تجارت‌نیوز نیز نشان داد که بسیاری از مسافران این روزها برای تورهای ارمنستان بلیت می‌خرند اما با این هدف که واکسن بزنند.

موضوعی که بسیاری از آژانس‌های هواپیمایی آن را تائید کرده و گفتند واکسن در ارمنستان برای مسافران رایگان است. واکسنی که برای مسافران تزریق می‌شود، آسترازنکاست.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: «شنیده شده در کشورهایی مثل ارمنستان و افغانستان واکسن برای مسافران هم انجام می‌شود اما هنوز به طور رسمی اعلام نشده است. امارات هم اعلام کرده واکسن برای گردشگران رایگان است اما هنوز اجرایی نشده است.»

امارات هم واکسن رایگان به مسافران می‌دهد

طولی نکشید که خبر از واکسن رایگان کرونا برای مسافران در امارات رسید. به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات ابوظبی اعلام کردند دریافت واکسن برای تمام گردشگرانی که یا ویزای این کشور را دارند و یا نیازی به ویزا ندارند (و یا می‌توانند ویزا را در فرودگاه دریافت کنند)‌ رایگان است.

مشخص نیست واکسینایون کرونا در کشور چه زمانی به سرانجام برسد. مردم نگران هستند و مسئولان نیز جز وعده‌های بی‌نتیجه پاسخی برای این نگرانی تاکنون نداشتند. تاکنون واکسیناسیون ۷۰ سال به بالا نیز در صف‌های شلوغ این روزها نیز انجام نشده است.

همین وضعیت مردم را به راه‌های دیگر برای واکسیناسیون ترغیب کرده است. یکی بازار سیاه و فروش غیررسمی و دیگری سفر به کشورهای دیگر.

اما آنطور که رسانه‌ها گزارش دادند قیمت واکسن در بازار سیاه تا ۶۰ میلیون هم می‌رسد. اما تور ارمنستان با قیمت ۵ تا ۹ میلیون تومان برایشان ارزان‌تر تمام می‌شود. حالا هم که ابوظبی مسافران را رایگان واکسینه می‌کند بخش دیگری از مردم به کشور همسایه روی می‌آورند.

در شرایطی که ایران هنوز با اما و اگر وعده‌ واکسیناسیون می‌دهدف کشورهای دیگر با واکسیناسیون مسافران به گردشگری سلامت خود رونق می‎دهند. هرچقدر واکسیناسیون در ایران کندتر پیش رود بازار گردشگری واکسن کشورهای دیگر رونق می‌گیرد.

نظر مخاطبان درباره واکسن رایگان برای مسافران

پیش‌تر تجارت‌نیوز در گزارشی به تورهای ارمنستان و استقبال مردم از این تورها به هدف دریافت واکسن کرونا نوشت. در ادامه نظرات برخی از کاربران را نسبت به این موضوع می‌خوانید:

«گردشگری سلامت چیز جدیدی نیست. وقتی امکانات جای دیگر باشد یا قیمت مناسب‌تر این اتفاق می‌افتد.»

«نیازی هم نیست حتما با پرواز به ارمنستان بروید. می‌توانید زمینی اقدام کنید.»

«به نظرم آسترازنکا در ارمنستان مطمئن‌تر از واکسنی است که مطالعات درست‌ وحسابی روش نشده و معلوم نیست مجوزهایی که می‌گیرد چقدر اصولی است.»

«واکسیناسیون مسافران در کشورهای دیگر از بار وزارت بهداشت در تهیه واکسن کم می‌کند و عده‌ای را از بیماری نجات می‌دهد. عوض اینکه دولت به مردم و این تورها از طریق سفارتخانه ها کمک کند چرا سنگ اندازی می‌کند؟»

«بیش از یک ماه است که در ارمنستان به مسافران واکسن رایگان کرونا می‌دهند.»

«باید پاسپورت بدهید. چند سوال در زمینه بیماری‌های زمینه‌ای می‌پرسند و بعد دو واکسن پیشنهاد می‌دهند. سینوواک و استرازنکا واکسن‌های پیشنهادی است که هر کدام را مسافر بخواهد تزریق می‌کنند.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند