توضیحات شهردار جدید تهران درباره بیماری قلبی‌اش و بخش خصوصی

توضیحات شهردار جدید تهران درباره بیماری قلبی‌اش و بخش خصوصی

گزینه نهایی شهرداری تهران از لزوم چابک‌سازی و برون‌سپاری وظایف شهرداری به بخش خصوصی خبر داد.

محمدعلی نجفی در اولین گفت‌وگویش پس از انتخاب به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران از سوی اعضای منتخب شورای پنجم با بیان اینکه بودجه سال ۹۶ شهرداری ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است، گفت: در سال ۹۵ بودجه شهرداری تهران حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود اما با توجه به بودجه سال ۹۶ شاهد کاهش ۱۰ درصدی بودجه هستیم که نشان می‌دهد در سال ۹۶ مشکل مالی خواهیم داشت، این در حالی‌ست که هیچ اطمینانی وجود ندارد که این ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان محقق شود چون به دلیل مصوبه مجلس یکی از ردیف‌های درآمدی شهرداری که همان مالیات بر ارزش افزوده نیز است، کم شده و بودجه شهرداری به دلیل این مصوبه ۲ هزار میلیارد تومان کمتر می‌شود و به نظر می‌رسد سال پرمشکلی را خواهیم داشت، البته از سوی دیگر نمی‌توانیم شهر را کمتر از این رقم یعنی ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اداره کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه باید به سراغ ایجاد درآمدهای جدید همچنین مدیریت هزینه‌ها برویم، گفت: در شهرداری تهران با کاهش هزینه‌ها می‌توان همین خدمات را ارائه کرد، از سوی دیگر باید به دنبال پیدا کردن راه‌های درآمد پایدار و مدیریت هزینه‌ها باشیم.

گزینه نهایی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که آیا بیماری قلبی شما بهبود پیدا کرده است، گفت: ممنونم که نگران سلامتی من هستید و باید اعلام کنم که در سال ۹۲ به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان رفتم و در قلبم «استند» قرار دادند و پزشک معالج همان موقع اعلام کرد که تا یک سال خطر تشدید بیماری وجود دارد اما سه‌ سال و نیم از آن ماجرا گذشته و من مسئولان اجرایی و قانون‌گذار زیادی می‌شناسم که چهار پنج استند در قلب دارند اما به راحتی فعالیت می‌کنند البته هیچ‌کس از فردای خود مطمئن نیست.

وی در ادامه در خصوص شفافیت در شهرداری آینده اظهار کرد: یکی از راهبردهای من موضوع مشارکت شهروندان در اداره شهر است چرا که شهرداری با تمام نیروهایش نمی‌تواند همه مسائل شهر را حل کند و باید مردم نسبت به شهرداری و شهرشان حساس باشند و احساس مسئولیت کنند. از سوی دیگر برای جلب مشارکت مردم نیازمند اعتماد و شفاف‌سازی هستیم که ما برای جلب اعتماد مردم همه اقدامات خود را شفاف انجام خواهیم داد.

نجفی با بیان اینکه از طریق سیستم هوشمند به مردم اطلاع می‌دهیم که چرا، چگونه و بر چه اساسی این تصمیم را گرفتیم، گفت: به عنوان مثال تمام معاملات بالای یک سقف حدودا یک و نیم تا دو میلیارد تومان را روی سایت شهرداری قرار می‌دهیم تا مردم بدانند چه پیمانکاری با چه رقم و هزینه‌ای انتخاب شده است.

گزینه نهایی شهرداری تهران با بیان اینکه واقع‌بین هستم و اهل دادن شعار غیرقابل اجرا نیستم، اظهار کرد: سوابق مدیریتی من نشان می‌دهد هر آنچه بیان می‌کنم را محقق می‌کنم اما برخی مشکلات با زدن یک دکمه حل نمی‌شود بلکه باید چندین سال برای بهبود آن تلاش کرد که امیدوارم در ظرف چهار سال آینده برنامه‌هایم محقق شود.

وی با بیان اینکه اصلاح ساختار شهرداری و چابک‌سازی یکی دیگر از برنامه‌های آتی شهرداری تهران است، گفت: واقعا لازم نیست بسیاری از کارها توسط شهرداری انجام شود. به عنوان مثال شهرداری فروشگاه کتاب و یا تشکیلات وسیع انتشار کتاب دارد، در حالی که بسیاری از ناشران و فروشندگان ناراحت هستند، چرا که با سیلی صورتشان را سرخ می‌کنند اما شهرداری با رانت و رایگان خدماتی را به دیگران ارائه می‌کند در حالی که ناشران رقیب باید میلیون‌ها تومان هزینه کنند.

نجفی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، با بیان اینکه سبک‌سازی و چابک‌سازی شهرداری از طریق عبور از مسئولیت‌های اصلی و برون‌سپاری برخی وظایف انجام می‌شود، اظهار کرد: از این به بعد هر کاری که توسط بخش خصوصی بتواند انجام شود و بخش خصوصی نیز داوطلب باشد تا خدمت موثری به شهر ارایه کند، شهرداری به آن وارد نمی‌شود و برون‌سپاری می‌کند، چرا که برون‌سپاری و ورود بخش خصوصی کارایی را افزایش و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند