تولیدات باغی در سال ۹۶ افزایش یافت

بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری مرکز آمار ایران در سال ١٣٩٦، حدود ١.٧ میلیون بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در سطح کشور وجود داشته است.
تولیدات باغی در سال ۹۶ افزایش یافت

بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری مرکز آمار ایران در سال ١٣٩۶، حدود ١.٧ میلیون بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در سطح کشور وجود داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس طرح آمارگیری باغداری در تابستان سال ١٣٩۶ که با بیش از ١١۶ هزار نمونه در سطح کل کشور توسط مرکز آمار ایران اجرا شده است. مساحت اراضی باغ و قلمستان‌های کشور در سال ١٣٩۶، ١.٨۵ میلیون هکتار بوده است که ١.٣ میلیون هکتار آن به صورت کاشت ساده (تک‌محصولی) و ۵۵٩ هزار هکتار آن به صورت کاشت مخلوط (چندمحصولی) بوده است.

بر این اساس در سال ١٣٩۶ تولید کل محصولات باغی حدود ١١.۶ میلیون تن بوده که نسبت به سال ١٣٩۵ معادل ۴.٨ درصد افزایش داشته است. بیش از ۶١ درصد تولیدات محصولات باغی کشور مربوط به ۴ محصول سیب، انگور، پرتقال و خرما بوده است. در سال ١٣٩۶ تولید سیب، پرتقال، خرما و انگور به ترتیب ٢.۴، ١.٧۵، ١.٢ و ١.٧۶ میلیون تن بوده است. مقایسه نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد در سال ١٣٩۶ تولید محصولات سیب، پرتقال و خرما نسبت به سال ١٣٩۵ به ترتیب ١۴.۴، ١٢.۵ و ١.۴ درصد افزایش و تولید محصول انگور در سال ١٣٩۶ نسبت به سال ١٣٩۵ حدود ۵ درصد کاهش یافته است.

نتایج حاصل از این آمارگیری نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد باغ‌ و قلمستان‌های کشور به ترتیب در ١١ استان کشور شامل استان‌های کرمان، فارس، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مازندران، یزد، اصفهان، گیلان، سیستان و بلوچستان و قزوین واقع شده است.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز