تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۴ به بیش از ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد

تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۴ به بیش از ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با تکمیل طرح‌های پتروشیمی موجود تا سال ۱۴۰۴، تولید محصولات پتروشیمی کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با تکمیل طرح‌های پتروشیمی موجود تا سال ۱۴۰۴، تولید محصولات پتروشیمی کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت نفت؛ بهزاد محمدی، با اشاره به اینکه تفکرم توسعه‌ای، عملیاتی و اجرایی است، گفت: همه تلاشم تا زمانی‌که در این سمت هستم، پشتیبانی و حمایت از سرمایه‌گذاران و صنعتگران است که چرخ توسعه صنعت پتروشیمی را به حرکت درمی‌آورند.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا حدی که قوانین اجازه بدهد، در رفع موانع و مشکلات واحدها تلاش می‌کند.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی از اولویت‌های نخست اقتصاد کشور است، ادامه داد: بخش اعظمی از فعالیت پتروشیمی‌ها در ماهشهر که قطب نخست پتروشیمی ایران است، انجام می‌شود. بیش از ۳۷ درصد محصول صنعت پتروشیمی کشور در منطقه ماهشهر تولید می‌شود.

محمدی با اشاره به ۵۴ مجتمع فعال و ۳۴ طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد در صنعت پتروشیمی کشور گفت: ۵۳,۶ میلیون تن محصول از پتروشیمی‌های فعال تولید می‌شود که از این میزان ۳۰.۷ میلیون تن محصول قابل فروش است و بقیه نیز به‌صورت بین‌مجتمعی و درون‌مجتمعی استفاده می‌شود. پارسال حدود ۱۲ میلیارد دلار ارز از صادرات محصولات پتروشیمی وارد کشور شد که جایگاه ارزشمند پتروشیمی‌ها را در صنعت و کشور نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ارزش ۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در بازار داخلی در سال ۹۷ اشاره و اظهار کرد: در مجموع ۱۷,۱ میلیارد دلار ارزش محصولات پتروشیمی کشور در پایان سال ۹۶ بوده است.

محمدی اظهار کرد: با تکمیل طرح‌های پتروشیمی که پیشرفت بالای ۲۰ درصد دارند، تولید در پایان سال ۱۴۰۰ از ۵۳.۶ میلیون تن حداقل به ۷۵ میلیون تن می‌رسد و اگر تا پایان سال ۱۴۰۴طرحی تعریف نشود و همین طرح‌های موجود تکمیل شوند، این رقم به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

وی سهم منطقه ماهشهر را از تولید کنونی صنعت پتروشیمی کشور، ۲۰ میلیون تن عنوان و اظهار کرد: تنوع بالای محصول در این منطقه، ریسک‌پذیری واحدهای پتروشیمی را در فروش پایین می‌آورد و انعطاف را افزایش می‌دهد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند