آخوندی خبر داد:

تولید مکمل بنزین از ذرت برای اولین بار در ایران

تولید مکمل بنزین از ذرت برای اولین بار در ایران

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز تفاهم‌نامه احداث کارخانه تولید بیواتانول به عنوان مکمل بنزین از ذرت در بندر امام به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید.

عباس آخوندی در پایان بازدید از پروژه‌های عمرانی بندرامام خمینی در جمع خبرنگاران گفت: در این بازدید چند پروژه مهم به بهره‌برداری رسید و چند پروژه دیگر عملیات اجرایی آنها آغاز شد که از جمله افتتاح پروژه احداث سیلوی ۵۰ هزار تنی غلات است که تخلیه سیلو مستقیما در زمان اتصال به شبکه ریلی انجام می‌شود. سرمایه گذار برا این پروژه ۳۰۰ دستگاه واگن فله بر سفارش داده که با ۱۰۰ واگن فعالیت را آغاز کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر راه و شهرسازی افزود: پروژه دیگر بازدید از مراحل احداث سیلو بتنی ۱۵۰ هزار تنی غلات بود که بخش خصوصی برای احداث آن سرمایه‌گذاری کرده و ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این سیلو در زمان ساخت به سیستم مکانیزه انتقال بار به طور مستقیم از کشتی به سیلو و از سیلو به شبکه ریلی مجهز خواهد شد.

آخوندی با اشاره به بازدید از اسکله پایانه صادرات نفتی گفت: آبخور این اسکله اخیرا در پی لایروبی آن از ۱۰ به ۱۲ متر افزایش یافته و امکان پهلوگیری همزمان دو کشتی ۴۵ هزار تنی فراهم شده است در حالی که شناورهای ۳۰ هزار تنی می توانستند پهلوگیری کنند.

وی از دیگر پروژه‌های امروز بندر امام را آغاز تعمیرات اساسی اسکله های ۲۷ تا ۳۴ بندر امام عنوان و اظهار کرد: این پروژه با ۵۵ میلیارد تومان از امروز آغاز شد و طی آن ۸ اسکله تعمیر اساسی می‌شوند تا هم امکان روزآمد شدن این اسکله‌ها فراهم شود و هم بهره‌وری آنها افزایش یابد.

آخوندی با بیان اینکه در مجموع ۲۷۰ میلیارد تومان پروژه دولتی و ۱۷۰ میلیارد تومان پروژه خصوصی سرمایه‌گذاری شد، گفت: در این بندر ۱۱ هزار هکتار پس کرانه داریم که امکان ارتقاء بندر امام به بنادر نسل سوم را فراهم می کند. بنادر نسل سوم بنادری هستند که در آنها امکان راه‌اندازی تاسیسات ایجاد ارزش افزوده برای مواد اولیه مانند غلات، شکر و دیگر مواد اولیه را فراهم می‌کند.

وی گفت: امروز همچنین ۶۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه امضا کردیم تا بخش خصوصی با فاینانس خارجی، کارخانه تولید بتانول از غلات بخصوص ذرت تولید کند که به آن بیواتانول گفته می‌شود. این محصول به بنزین اضافه شده و برای حفظ محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر راه درخصوص پاکسازی کانال آبراهه خور موسی در بندر امام افزود: در این آبراهه در زمان جنگ ۸ کشتی اقیانوس پیما در آن غرق شده‌اند که در طول این سالها کشتی‌هایی که قرار بود در بندر امام پهلوگیری کنند باید از لابه‌لای آنها عبور می‌کردند. از همین رو سال گذشته قراردادی با شرکت های ایرانی به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان به امضا رساندیم تا این کشتی‌ها را در کف دریا قطعه قطعه کنیم. تاکنون ۶ کشتی شناورسازی شده و کشتی هفتم تا دو ماه آینده شناورسازی می‌شوند.

در ادامه، محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی چند پروژه و بهره‌برداری از چند پروژه دیگر در بندر امام خمینی گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان مجموع سرمایه گذاری‌ها بود و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز ارزش تفاهم نامه احداث کارخانه تولید بیواتانول بود که در مجموع ارزش سرمایه‌گذاری‌ها در بندر امام به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی رویکرد این سازمان را استفاده از پس کرانه‌های بندر عنوان و اظهار کرد: قرار است پس کرانه‌ها به فضایی برای تولید تبدیل شده و بدنبال آن سهم بنادر از حمل‌ونقل دریای افزایش یابد که در نتیجه رقابت پذیر بنادر ما در منطقه ارتقاء خواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در پی اجرای این سیاست در نظر داریم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی بندر شهید رجایی و ۴۰۰ هکتار اراضی بندر شهید بهشتی را به محلی برای احداث کارخانه‌های تولیدی و ایجاد ارزش افزوده تبدیل کنیم.

به گفته راستاد این الگو در بندر امیرآباد نیز پیاده‌سازی شده و شاهد فعالیت بخش خصوصی برای ایجاد شرکت‌های ارزش افزوده در پس کرانه‌ها هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: از کشورهای خارجی شامل کشورهای منطقه و همچنین کشورهای اروپایی برای فعالیت در پس کرانه‌های بندری سرمایه گذار داریم که از جمله از اروپا سرمایه گذار برای تاسیس کارخانه فراوری و بازیافت پسماندهای صنعتی حاضر شده است.

وی گفت: بدنبال افزایش توان ظرفیت پذیرش کشتی‌ها در بندر امام هستیم که به همین منظور ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای افزایش دسترسی به بندر امام آغاز خواهد شد و ظرف یک سال آینده لایروبی اسکله این بندر به اتمام خواهد رسید.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند