جبران کسری بودجه با افزایش نرخ ارز

یک اقتصاددان با بیان اینکه بانک مرکزی با کاهش عرضه ارز، دنبال افزایش نرخ ارز و جبران کسری بودجه است،‌گفت:‌ احتمال دارد یکسان سازی با ارز کمتر از 4 هزار تومانی عملی شود. محمد واعظ با اشاره به افزایش قیمت دلار در بازار اظهار داشت: به صورت مستمر بانک مرکزی درآمدهای ارزی خود را از

20161105105811782.jpgیک اقتصاددان با بیان اینکه بانک مرکزی با کاهش عرضه ارز، دنبال افزایش نرخ ارز و جبران کسری بودجه است،‌گفت:‌ احتمال دارد یکسان سازی با ارز کمتر از 4 هزار تومانی عملی شود.

محمد واعظ با اشاره به افزایش قیمت دلار در بازار اظهار داشت: به صورت مستمر بانک مرکزی درآمدهای ارزی خود را از طریق واگذاری ارز دولت به فروش می‌رساند و به بازار عرضه می‌کند و با تنظیم مقدار عرضه سعی در تنظیم نرخ ارز دارد.

این اقتصاددان تأکید کرد: چون در اقتصاد ایران، مقام ارزی (بانک مرکزی) از موقعیت قیمت‌گذاری برای دوره‌های کوتاه‌مدت برخوردار است، از طریق تغییر ارز ورودی می‌تواند روی قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بدون اطلاع مشخص می‌توان حدس زد بانک مرکزی با کم کردن عرضه ارز به بازار به‌دنبال تبدیل ارز دولت به ریال با قیمت بیشتری است، عنوان کرد: این موضوع برای کمک به کاهش کسری عملکرد بودجه ناشی از عدم تحقق درامد مالیاتی به طور کامل در 8 ماه امسال رخ می‌دهد.

واعظ ادامه داد: پایه نرخ یکسان ارز که هدف سیاستی بانک مرکزی اعلام شده، خودبه‌خود افزایش خواهد یافت. به نظر می‌رسد امسال مبنای قیمت‌گذاری ارز در بودجه سال 96، حدود 3 هزار و 500 تومان باشد که قاعدتاً آثار تورمی روی کالاهایی که ارزبری بیشتری دارند، به وجود خواهد آورد و اکنون نیز چنین موضوعی پیش آمده است.

به گفته وی تحقق نیافتن درآمدهای مالیاتی با توجه به شرایط رکودی بیشتر از سال‌های قبل بوده و به نظر می‌رسد تا پایان سال 10 هزار میلیارد تومان از این محل عدم تحقق داشته باشیم و برای سال آینده نیز همین اوضاع حاکم خواهد بود. از طرفی سقف نفت در بودجه ثابت بوده، به همین علت برای اینکه دولت بتواند بخشی از کسری خود را جبران کند، نرخ تسعیر ارز افزایش یافته است.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که دولت معمولا جبران کاهش کسری خود را از طریق افزایش نرخ ارز رد کرده است، تصریح کرد: به هر حال شواهد این موضوع را نشان می‌دهد و تلویحاً به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز در حرکت هستیم، زیرا سهم کالاهایی که واردات آنها به کمک نرخ ارز مبادلاتی صورت می‌گرفته، طی یک سال اخیر در حال کاهش است.

به گزارش فارس،‌ واعظ ادامه داد: باید همواره دو نرخ ارز را با هم مقایسه کنیم، نرخ ارز موثر که میانگین نرخ ارز بازار و مبادلاتی است که در دو سال اخیر به‌شدت کاهش یافته؛ با وجود اینکه به صورت اسمی تفاوت نرخ ارز اسمی بازار با نرخ ارز مبادلاتی بیشتر شده است.

وی پیش‌بینی کرد: در کوتاه‌مدت نرخ یکسان‌‌سازی ارز زیر 4 هزار تومان خواهد بود، البته احتمال خطا در این پیش بینی وجود دارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند