جزئیات تغییر در سهمیه بنزین / این طرح چقدر جدی است؟

جزئیات تغییر در سهمیه بنزین /  این طرح چقدر جدی است؟

طرح برخی نمایندگان مجلس برای تغییر در ارائه سهمیه بنزین به جای هر خودرو به هر فرد چه تغییری در دریافتی خانوارها ایجاد می کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح برخی نمایندگان مجلس برای تغییر در ارائه سهمیه بنزین به جای هر خودرو به هر فرد چه تغییری در دریافتی خانوارها ایجاد می کند؟

طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. در این طرح قرار است به جای خودروها ، معادل ریالی 20 لیتر بنزین به ازای هر نفر تخصیص یابد.

در صورت وجود مازاد منابع در هر خانوار، امکان فروش این سهمیه به دیگران یا دولت وجود خواهد داشت. مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات این طرح اظهار کرد: طبق آمارها بیش از ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی فاقد خودرو هستند و البته برخی خانوارها هم بیش از یک دستگاه خودرو دارند.

وی افزود: با این حال بنا داریم با حفظ میزان مصرف بنزین در کشور، به ازای هر کد ملی ماهانه 20 لیتر سهمیه بنزین در کارت بانکی سرپرست خانوار شارژ شود.

اگر آن ها سهمیه خود را استفاده کردند، از یارانه انرژی بهره برده اند و اگر از این سهمیه استفاده نکردند یا ناقص استفاده کردند، بتوانند در سامانه ای این سهمیه را به دیگران واگذار کنند.

به گفته شریعتی در سامانه در نظر گرفته شده، قیمت واگذاری هر لیتر بنزین زیر 3 هزارتومان (قیمت دوم بنزین) خواهد بود و اگر فرد نخواست آن را بفروشد، این سهمیه در پایان ماه به دولت باز می گردد تا دولت بتواند آن را صادر و از این طریق مابه التفاوت آن را روی کارت بانکی سرپرست خانوار شارژ کند.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز با بیان این که طبق این طرح، دولت موظف می شود باقی مانده کارت سرپرست خانوار را بر اساس قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس بفروشد و آن را به حساب سرپرست خانوار واریز کند، افزود: زیرساخت‌های این طرح توسط شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی آماده شده است.

اکنون قیمت بنزین فوب خلیج فارس ۴۶۸۰ تومان است.

با طرح مجلس یارانه چه تغییری می کند؟

ارزیابی نفع و ضرر اجرای این طرح برای خانوارها، به آثار مستقیم (مبالغ نقدی که به هر خانوار امکان دارد تعلق گیرد) و آثار غیر مستقیم آن (کاهش قدرت خرید بر اثر افزایش احتمالی تورم) بستگی خواهد داشت.

به خصوص این که نرخ تورم قابل محاسبه نیز ناشی از تورم مستقیم یا انتظاری خواهد بود که به نظر می رسد برآورد 4 درصدی ذکر شده توسط امیرآبادی، بدون در نظر گرفتن تورم انتظاری باشد.

با این حال، می توان محاسبه کرد که با اجرای این طرح، یارانه یک خانوار فرضی 4 نفره با داشتن یا بدون داشتن خودرو (با الگوی مصرف 60 لیتر بنزین در ماه) و همچنین قیمت 3 هزار تومانی بنزین آزاد به صورت زیر تغییر می کند:

 

منبع: روزنامه خراسان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند