جزئیات ثبت‌نام جدید وام کرونا برای کسب‌وکار‌ها

تجارت نیوز

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، مشاغل و کسب‌وکار‌های حوزه ورزشی و فرهنگ و هنر تا پایان دی ماه برای ثبت‌نام وام کرونا مهلت دارند.

به  گزارش تجارت‌نیوز، در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکار‌های شدیدا آسیب‌دیده از کرونا، ستاد مقابله با کرونا پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلان و کسب‌وکار‌های حوزه ورزشی و فرهنگ و هنر را تصویب کرد.

روز گذشته معاون اقتصادی رئیس جمهوری در جلسه ستاد مقابله با کرونا از تصویب ۱۹۰۰ میلیارد تومان از منابع و تسهیلات کرونایی برای حوزه فرهنگ‌وهنر خبر داد و اعلام کرد که مهلت ثبت‌نام برای متقاضیان وام تا پایان دی ماه است و بازپرداخت تسهیلات با سه ماه تنفس از خرداد ماه سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد تا به تاب‌آوری بیشتر این دسته کسب‌وکار‌ها کمک شود.

بر این اساس متقاضیان تا پایان ماه آینده باید به بانک‌های عامل مراجعه کنند و بانک‌های عامل نیز موظفند تسهیلات را تا پایان اسفندماه اختصاص دهند.

شاغلان این حوزه از جمله ناشران، کتابفروشان، فعالان واحد‌های تولید سمعی و بصری و مراکز فرهنگی که در این مقوله جای دارند، می‌توانند برمبنای دستورالعملی که پیشنهاد آن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرده و در کارگروه اقتصادی به تصویب رسیده از این تسهیلات استفاده کنند.

پیش از این حمایت از کسب‌وکار‌های آسیب‌دیده حوزه گردشگری در دستور کار قرار گرفته و بر این اساس اعلام شده بود این دسته از کسب‌وکار‌ها تا پایان آذرماه برای ثبت‌نام در سامانه کارا و دریافت وام کرونا مهلت دارند. بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی مشاغل حوزه گردشگری از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

نظر به اینکه کسب‌وکار‌های حوزه گردشگری اعم از مهمانپذیر‌ها و مراکز اقامتی سنتی و بوم‌گردی، دفاتر خدمات مسافرتی، مجتمع‌های گردشگری و واحد‌های پذیرایی در دوران شیوع بیماری کرونا عملاً امکان کسب درآمد و بازپرداخت اقساط بانکی را نداشتند، بازپرداخت تمامی وام‌های فعالان حوزه گردشگری و تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده آنها تا پایان سال ۱۳۹۹ نیز امهال شد.

از دیگر مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، حمایت از کسب‌وکار‌های به شدت آسیب‌دیده غیردولتی در حوزه ورزش و جوانان بود.

در بحران کرونا فعالیت بسیاری از اماکن و باشگاه‌های ورزشی، استخر‌های سرپوشیده، مجموعه‌های ورزشی، پارک‌های آبی و … دچار آسیب و زیان شد که در پی توافقات و هماهنگی‌های صورت گرفته میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان و به دنبال استمرار تعطیلی این دسته واحد‌ها و متضرر شدن صاحبان این کسب‌وکارها، تمهیدات لازم برای پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا صورت گرفت.

بر این اساس مقرر شد تسهیلات مذکور به کسب‌وکار‌های حوزه ورزش و جوانان مطابق دستورالعمل ابلاغی کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا پرداخت شود لذا متقاضیان ابتدا باید از طریق مراجعه به میز خدمت الکترونیکی وزارت ورزش و جوانان به نشانی sd.msy.gov.ir مراحل ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات خود را دنبال کنند و پس از تایید اطلاعات از سوی وزارت ورزش و بارگذاری اطلاعات، با مراجعه به سامانه کارای وزارت کار درخواست خود را برای دریافت تسهیلات کرونا به ثبت برسانند.

به این منظور متقاضیان واجد شرایط، مدیران باشگاه‌ها و موسسان مجموعه‌های ورزشی مجازند تا پایان دی ماه جاری برای دریافت وام کرونا در سامانه کارا ثبت‌نام و از تسهیلات پیش‌بینی شده استفاده کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از ابتدای خرداد ۱۴۰۰ خواهد بود. بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده توسط فعالیت‌ها و کسب وکار‌های این حوزه نیز تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شده تا بتوانند به چرخه فعالیت بازگردند.

اخیرا بانک مرکزی در گزارشی از پرداخت تسهیلات کرونایی به ۷۰ درصد از کسب وکار‌ها خبر داده است. برابر اعلام بانک مرکزی، تا تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۹ جمعا ۵۳۳ هزار و ۷۵۲ واحد به منظور دریافت تسهیلات کرونا به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که از این تعداد، ۳۶۵ هزار و ۸۴۱ واحد یعنی حدود ۷۰ درصد، با میزان اشتغال ۶۲۱هزار نفر مبلغ ۷۶.۹۳۳ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده و پرونده مابقی واحد‌های کسب‌وکار نیز در دست بررسی و تکمیل مدارک و وثایق است.

برابر مصوبات ستاد مقابله با کرونا مقرر شده برای کمک به صاحبان کسب‌وکار‌هایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شده‌اند، تسهیلات با نرخ ۱۲درصد پرداخت شود که برای این منظور متقاضیان باید از طریق ثبت‌نام در سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند و پس از تایید سامانه و معرفی به بانک، تسهیلات درخواستی را از طریق شعب بانک دریافت کنند.

منبع: شهروندآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند