کد خبر: 188865

جزئیات خرید توافقی برنج داخلی

یک مقام مسئول در وزارت جهاد ضمن تشریح جزئیات خرید توافقی برنج داخلی از کشاورزان، گفت: ما وضعیت بازار برنج خارجی را همچنان رصد می‌کنیم و در صورت لزوم ذخایرمان را عرضه خواهیم کرد.

سرویس بازار -

مسعود بصیری با اشاره به دستور وزیر جهاد برای خرید توافقی برنج داخلی، اظهارداشت: دولت موظف است همیشه میزان ذخایر راهبردی خود را در سقف مجاز نگه دارد که هم‌اکنون برای تکمیل این سقف، اولویت خرید از تولیدات داخلی است لذا در جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی این اقدام صورت گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه در شمال کشور نیز برنج روی دست تولیدکنندگان و در انبارها مانده بود، گفت: این مساله توسط تولیدکنندگان و مسئولان مناطق شمالی به وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد و در نهایت وزارت‌خانه به این جمع‌بندی رسید که شرکت بازرگانی دولتی برنج داخلی برای تامین بخشی از ذخایر راهبردی برنج به صورت توافقی این کالا را از تولیدکنندگان خریداری کند.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: هدف اصلی از این اقدام آن بود که در بازار برنج تحرک ایجاد شود، ضمن اینکه دوازدهم دی ماه جاری این موضوع توسط وزیرجهاد به شرکت بازرگانی دولتی ابلاغ شده است.

بصیری با بیان اینکه برنج‌هایی که قرار است توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری شود، باید تولید امسال باشد، گفت: قیمت این برنج‌ها براساس ۸ درصد شکستگی است و برنج‌های صدری هاشمی، شیرودی، ندا و نعمت در این طرح قرار است که خرید توافقی شوند.

وی اضافه کرد: قیمت برنج صدری هاشمی ۹۱۰۰ تومان، شیرودی ۵۴۵۰ تومان، ندا و نعمت هم ۴۸۵۰ تومان تعیین شده است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: طی ۲ الی ۳ ماه اخیر قیمت برنج در گیلان حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد و در مازندران حدود ۷ تا ۸ درصد کاهش داشته است.

بصیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وضعیت بازار را همچنان رصد می‌کنیم، افزود: اگر ببینیم قیمت برنج‌های خارجی بیش از این افزایش یابد، ذخایر برنج‌های خارجی‌مان را وارد بازار خواهیم کرد.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه آیا هم اکنون ذخایری که در انبارهای شرکت‌های بازرگانی دولتی بوده و قرار است برنج‌های داخلی جایگزین آن‌ها شود، به بازار مصرف عرضه می‌شود؟، گفت: این مساله به وضعیت بازار و تاریخ انقضای آن برنج‌ها بستگی دارد، البته هنوز زمان زیادی تا سر آمدن تاریخ انقضای آنها مانده است؛ بنابراین فعلاً به بازار عرضه نمی‌شوند.

بصیری درباره اینکه آیا مشخص شده که شرکت بازرگانی دولتی چه میزان برنج باید خریداری کند؟، افزود: وزنی برای آن مشخص نشده اما زمان خرید در سطح استان‌ها حداکثر تا ۱۵ بهمن ماه سالجاری خواهد بود.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.34)
738000
2500
سکه امامی (%0.27)
1830000
5000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.