ایران بروکر
خبر مهم : آخرین اخبار در مورد تغییر ساعت کاری ادارات، بانک‌ها، بورس، حمل و نقل عمومی و طرح ترافیک

جزئیات شروط پرداخت یارانه معیشتی / بهترین شاخص رفتار ماهانه افراد است

مبلغ مستمری مددجویان

معاون رفاه وزارت کار درباره یارانه معیشتی گفت: ما شاخص‌های مختلفی برای احصای شرایط مالی افراد داریم مثل وضعیت تملک خودرو، حکم شغلی، بیمه بازنشستگی، معاملات ملکی، مسافرت خارجی و برخی از شاخص‌های بانکی که پس از رضایت فرد تکمیل می‌‌شود.

به گزارش تجارت‌‌نیوز، دهم بهمن ماه سومین مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. پس از واریز اولین دور از مرحله بسته معیشتی تعداد زیادی از کارگران خود را مستحق برای دریافت می‌دانستند اما به آنها تعلق نگرفت و طبق اعلام دولت در بازه‌های زمانی مختلف اعتراض خود را اعلام کردند که بعضی از آنها بعد از اعلام و ثبت اعتراض مشمول شدند و برخی دیگر مشمول نشدند.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان کمک حمایت معیشتی از افزایش دریافت‌کنندگان یارانه حمایت معیشتی خبر داد و گفت: افرادی که اطلاعات آنها در سایت ثبت شده است و مشمول یارانه حمایت معیشتی باشند از دهم بهمن یارانه به حساب آنها واریز می‌شود.

هنوز حواشی پرداخت حمایت معیشتی تمام نشده است و معترضان منتظر رسیدگی به اعتراض‌هایشان هستند. اما ازسوی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان کمک حمایت معیشتی زمان واریز مرحله سوم این طرح اعلام شده است.

احمد میدری، معاون رفاه وزارت کار درباره داده‌های دریافتی از پایگاه اطلاعات ایرانیان گفت: در جریان اجرای این طرح، با استفاده از داده‌های دریافتی از پایگاه اطلاعات ایرانیان، حمایت معیشتی به 60 میلیون نفر از مجموع کسانی که یارانه نقدی می‌گرفتند پرداخت شد، یعنی 24 میلیون ایرانی حمایت معیشتی نگرفتند. البته بخش عمده گیرندگان کمک حمایت معیشتی در مناطق محروم کشور بودند. در این وضعیت طبیعی است که در برخی مناطق مانند کلان‌شهر‌ها تعداد کسانی که مشمول حمایت معیشتی شدند بسیار محدود باشد.

وی ادامه داد: ما شاخص‌های مختلفی برای احصای شرایط مالی افراد داریم؛ وضعیت تملک خودرو، حکم شغلی، بیمه بازنشستگی، معاملات ملکی، مسافرت خارجی و برخی از شاخص‌های بانکی که پس از رضایت فرد تکمیل می‌شود. با استفاده از مجموعه این شاخص‌ها کل جامعه را دهک‌بندی می‌کنیم. هر شاخص به‌تنهایی وضعیت فرد را تعیین نمی‌کند؛ مثلا تملک خودرو. خانوارهایی هستند که وضع خوبی دارند اما خودرو ندارند، یا در مورد وضعیت بانکی برخی خانوارها سرمایه خود را به پول نقد تبدیل می‌کنند و در بانک می‌گذارند. برای دهک‌بندی جامعه باید مجموع شاخص‌ها درنظر گرفته شود. اینکه ما با یک روش همه شاخص‌ها را درنظر می‌گیریم که براساس آن جامعه را دهک‌بندی کنیم، نادرست است. هر شاخصی که به‌تنهایی بگیرید یک سری ایراد دارد؛ مثلا مانده را بگیریم ممکن است یک فرد با دارایی 100 میلیون تومان مانده بالایی دارد اما مجموع واریزی آن بسیار کم است.

مطالعه کنید
چرا اقتصاد ایران به برجام گره خورده است؟/ آخرین شانس دولت برای فرار از بحران

معاون رفاه وزارت کار بیان کرد: بهترین شاخصی که نشان‌دهنده میزان استطاعت افراد است رفتار ماهانه آنهاست؛ روی همین رفتار ماهانه متمرکز شده‌ایم؛ زیرا می‌خواهیم از جامعه 83 میلیونی ایران 24 میلیون را انتخاب کنیم تا به آنها یارانه معیشت داده نشود. این عده را با چه معیاری باید انتخاب کنیم؟ یک معیار دارایی‌های آنهاست، یک معیار درآمد است و یک معیار هزینه، هرکدام از این معیارها می‌تواند با هم متفاوت باشد. فرضا یک نفر خانه و دارایی به نام [خود] ندارد، درآمدهایش هم وارد سیستم بانکی نمی‌شود؛ پس ردی در نظام بانکی ندارد اما از رفتار هزینه‌ای این فرد تمکنش مشخص می‌شود. می‌گویند “برای 3 مسافرت خارجی کسی را حذف می‌کنید”. در ایران 17 درصد مردم مسافرت خارجی رفته‌اند. به‌احتمال بالایی این افراد جزو جامعه 24 میلیونی هستند؛ برای همین در آیین‌نامه به‌صراحت گفته شده اگر کسی 3 سفر هوایی غیرزیارتی داشته باشد جزو 24 میلیون قرار می‌گیرد. گروه دیگر پولدارهایی هستند که سفر خارجی هم نمی‌روند؛ اما این افراد بخشی از درآمدهایشان در حوزه املاک و… آشکار است و با استفاده از اطلاعات این پایگاه شناخته می‌شوند، درواقع اگر بخواهیم کمک حمایت معیشتی را به 60 میلیون بدهیم چاره‌ای جز این نداریم که بخشی از افراد را که ثروتمند هم نیستند اما در یک‌سوم بالایی جامعه قرار می‌گیرند، حذف کنیم.

میدری ادامه داد: روال کار مشخص است؛ سی‌دی را به سازمان برنامه می‌دهیم آنها هم اطلاعاتی را به نظام بانکی شامل 23 بانک برای انجام واریزها ارائه می‌دهند. نهادهای نظارتی هم مثل دیوان محاسبات آمدند و کد ملی خانوارهای مشمول را که یارانه گرفته بودند، گرفتند تا این شایعات را بررسی کنند. شایعه پرداخت نشدن موجب شد که ما نیز از نهادهای نظارتی بخواهیم تا تأییدیه واریز را از 23 بانک بگیرند؛ آنها هم به ما اعلام کردند بانک‌ها حداکثر 48 ساعت پس از دریافت، رقم را پرداخت کرده‌اند. این سوءظن به‌قدری بزرگ بود که دستگاه‌های امنیتی هم وارد کار شدند و بررسی‌های خودشان را انجام دادند.

مطالعه کنید
بدهی دولت ۱۱۴۴ هزار میلیارد تومان اعلام شد

معاون رفاه وزارت کار اضافه کرد: سال گذشته از بین 24 میلیون خانوار یارانه‌بگیر کشور، به کمتر از 15 میلیون خانوار، سبد حمایتی داده شد درحالی‌که امسال 18 میلیون خانوار حمایت معیشتی گرفته‌اند؛ اما بازتاب اعتراض به طرح پارسال چندان قوی نبود. به‌نظر من 2 علت داشت؛ اول اینکه خانوارهایی که نگرفتند فقط یک 200 هزار تومان را از دست دادند و از همین رو مصرّ نبودند و پافشاری نکردند، دوم اینکه مشمولان را خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارمندان، بازنشسته‌ها و کارگران تشکیل می‌دادند، اما گروه‌هایی از کارمندان دولت و بیمه‌پردازان تامین اجتماعی سبد کالا را نگرفتند، در حقیقت بخشی از طبقه متوسط رو به پایین در آن طرح حمایت نشد، اما اعتراض هم کم بود. اما در دوره اخیر کسانی نگرفته‌اند که صدایشان راحت‌تر شنیده می‌شود، اینها اقشار پرصدا هستند که اعتراض‌شان رساتر از اقشار کم‌درآمد شنیده می‌شود و به همین واسطه در طرح حمایت معیشتی، موج خبری سنگینی ایجاد شد.

 

منبع: تسنیم

نظرات